17. 03. 2008
Zdieľať

Je len málo miest, ktoré rastliny nedokážu skrášliť. Ploty a ich okolie medzi ne určite nepatria. Oživujúcim detailom pre chladnú (a niekedy aj nevzhľadnú) oceľ sú meniace sa farby listov či voňavé kvety. Kontrast tvrdého kovu a krehkej rastliny je vždy zaujímavým riešením.




Krehká tvár ocele

139094

Plazí sa a hľadá tak dlho, kým nenarazí na vysokú oporu, po ktorej je preň radosť liepať sa. Brečtan plazivý (Hedera helix). Tento divoch, pôvodom z tienistých hôr, sa veľmi rýchlo udomácnil v záhradách aj v interiéroch. Dobre znáša tieň, nerobí mu problém ani znečistené ovzdušie, no vyžaduje si vlhšiu pôdu. Brečtan sa dá množiť odrezkami. Dôležitá je pravidelná zálievka. Jeho olivovozelené listy vynikajú najmä v kombinácii s bielou, hustý kompaktný tvar dokáže zakryť aj také nevzhľadné miesta, akými sú smetiak či zatienené miesta pod stromami, kde nerastie trávnik.


Krehká tvár ocele

139089

Dôkaz, že kvety nie sú jedinou dekoráciou. S príchodom jesene listy paviniča (Parthenocissus), ľudovo nazývaného aj divý vinič, začínajú hrať červenohnedými tónmi. Nemenej zaujímavé sú aj plody – modročierne bobule, ktoré sú na rozdiel od viniča hroznorodého nejedlé. Najrozšírenejšie sú pavinič trojlaločný (rastie pomalšie) a päťlistý. Odlišujú sa tvarom, ale podmienky na pestovanie majú rovnaké – v podstate im stačí dobre priepustná pôda, inak sú to nenáročné rastliny. Pavinič, rovnako ako brečtan či vinič, má schopnosť prichytiť sa k akémukoľvek kolmému povrchu. Ide o expanzívnu rastlinu – keď sa rozmnoží, len ťažko ju odstrániť, preto to pri vysádzaní netreba preháňať.


Krehká tvár ocele

139093

Hoci ju do našich končín priviezli v 18. storočí až z Japonska, je stále v móde a nepatrí len na vidiek. Svoje miesto si našla aj v mestských záhradách – hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla). Tento nevysoký ker (dorastá do výšky 80 cm) sa približne v polovici leta vyzdobí obrovskými bielymi, ružovými alebo červenými súkvetiami s priemerom až 15 cm. Hortenziu možno pestovať aj v črepníku s humóznou pôdou bez obsahu vápnika. Tak možno oživiť nepekné ploty, pri ktorých nezostáva veľa miesta na rozkvitnutý záhon. Každodenná závlaha a pravidelné prihnojovanie (každých 14 dní tekutým hnojivom na hortenzie) a každoročný rez na jar rastlinu posilnia a aj oceľ od toľkej romantiky bude zrazu celá namäkko…


Krehká tvár ocele

139091

Zbavuje ľudí starostí, prináša veselosť a bezprostrednosť, podporuje tvorivé sily umelcov, dokonca malo svojho boha. Samozrejme, ak sa dodržuje zásada méden agan – všetko s mierou. Víno – už celé tisícročia je tento opojný nápoj darom viniča hroznorodého (Vitis vinifera). Skutočné bakchanálie môže zažiť aj váš plot, ak k nemu vysadíte niekoľko korienkov viniča. Okrem plodov ho bude zdobiť zelenými listami v lete a žiarivo žltými na jeseň.


Krehká tvár ocele

139090

Väčšinou sú pýchou okien a balkónov záhradníkov bez záhradiek. V tomto prípade sú muškáty (Pelargonium) zaujímavým detailom, ktorý však odhalí len pozorné oko. Vhodnejším kandidátom pre muškáty sú ale drevené ploty a slnečné stanovište.

 

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby Zo života rastlín
Tagy: exteriér kvety plot záhrada
Zdieľať článok

Diskusia