Kvalita preverená časom
Keď prechádzate neznámym mestečkom, všimnete si najprv nápadné novostavby neobvyklých tvarov a pestrých farieb. Až keď spomalíte a dívate sa pozornejšie aj iným smerom, objavíte nevtieravú krásu starších domov, ktoré majú oproti tým novým jedinečnú výhodu – „dospelú“ záhradu.
Tak nejako, akoby náhodou, som objavila túto záhradu pri svojich cestách. Upútala ma pestrá skladba drevín vo veľkoryso poňatej predzáhradke a jej dokonalá harmónia so starším, ale elegantným domom. Preto som si dovolila osloviť majiteľku a poprosila som ju o návštevu.
Zmena sa ráta
Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že sa tu pri projektových prácach stretli profesionáli s citom pre priestor, proporcie a materiál. Záhradu založili asi pred tridsiatimi rokmi, čo možno vidieť na vysokých stromoch po obvode parcely. Niektoré ihličnany majitelia pre ich nadmernú veľkosť museli odstrániť, napríklad vysokú borovicu čiernu, ktorá ešte minulý rok stála vedľa vstupnej brány. Nahradili ju mladé strieborné smreky. Zmenou prešli aj skupinové výsadby pred aj za domom. Zostali síce na rovnakom mieste aj v rovnakom tvare, len niektoré staré ihličnaté kry vymenili za nové.
Rast rastlín je pri plánovaní záhrady asi najzložitejší moment, tak pre amatéra, ako aj profesionála. Stavby, ako napríklad dom, pergolu či garáž, postavíte a hneď majú svoj cieľový tvar. Keď však zasadíte stromčeky a kry, spočiatku sú všetky malé, svoj tvar získajú až časom a každý svojím tempom. Ak chcete mať skupinku rastlín určitého tvaru, počítajte s tým, že sa jej budete musieť venovať, pracovať s ňou, niekedy doslova s každým konárikom.
Najľahšie je to s listnatými krami, ktoré dobre znášajú rez. Môžete ich ľubovoľne vytvarovať a ak ich chcete omladiť, stačí keď ker zrežete pri zemi a on zo svojich už bohatých koreňov vyrastie do plnej krásy – bujnejší, hustejší a oveľa rýchlejšie ako pri svojom „prvom“ raste.
Naopak, práca s ihličnanmi je o niečo ťažšia. Rez znášajú dobre len tis a tuja, ostatné druhy treba vymeniť za nové, keď prerastú priestor, ktorý ste im vyhradili. Ale vráťme sa späť do záhrady…
Pred domom alebo čo dokáže práca s terénom…
Predná časť pozemku mierne stúpa až k domu. Obytné podlažie je približne o tri metre vyššie položené ako rovina vjazdu, napriek tomu okolitý terén naň prirodzene nadväzuje. Garáže spolu s vjazdom sú zboku schované za bohato osadeným svahom, ktorý drží oporná stena. Vjazd ku garážam je teda na rovine a prístupový chodník k domu sa oddeľuje asi v dvoch tretinách vjazdu a stúpa povedľa pestro osadeného skalkového svahu až k hlavnému vstupu.
Výsadbu tvoria prevažne stálozelené kry a ihličnany v rozličných farebných odtieňoch – zelenej, žltej, modrosivej. A to všetko v kombinácii s pôdopokryvnými trvalkami. Celok pôsobí dokonalo.
Záhradná úprava pred domom je vzdušná, na čom sa nemalou mierou podieľa rozľahlý trávnik. Takmer v jeho strede je umiestnená klasická kamenná studňa. Rovnako ako väčšina kamenných prvkov na dome, aj ona je z opracovaných žulových kvádrov, ktoré skvelo odolávajú času. Dva spojené oblúky nad ňou slúžia na zavesenie ozdobných kvetináčov. Oblúky sú kované, rovnako ako plot v prednej časti záhrady, ktorý oddeľuje parcelu od ulice.
Celé prízemie domu sa dá v rovnakej úrovni obísť aj okolo domu pod previsom strechy. Pri takej obhliadke človek natrafí na dve jednoduché odpočívadlá – jedno je vpredu s výhľadom do krásnej predzáhradky, druhé na opačnej strane domu pri zadnom vchode. Obe sú umiestnené pod pretiahnutou strechou domu, čo je veľmi praktické, najmä keď vonku prší.
Dvor pred garážami pôsobí ako znížený, ale vďaka vydarenej práci s terénom je vlastne v rovine vjazdu. Od zadnej záhrady ho oddeľuje oporný múr, v ktorom hlavnú úlohu hrajú opäť žulové kvádre. V ňom sú vsadené dvere do pivnice, ktoré sú vtipne zdobené kovaným pavúkom.
… a za domomDo zadnej záhrady sa dá dostať tromi spôsobmi. Pešo po svahu z rohu dvora po stupňoch z nášľapných kameňov alebo cez terasu po obvode domu nad garážami. Ak treba čokoľvek doviesť, možno sem prísť autom zo zadnej časti. Tak je zásobovaná aj dielňa schovaná v jednoduchom nenápadnom domčeku. V rohu pod starými stromami je jeden z najčastejšie využívaných okrasných prvkov – voda. Záhradu tak ozvláštňuje niekoľko vzájomne prepojených jazierok. Príjemné osvieženie v horúcich dňoch domáci nájdu zase v kúpacom bazéne.
Do každého rožka troška
Druhová skladba drevín v tejto záhrade je skutočne pestrá – po okraji a v rohoch ju zdobia vysoké ihličnany, najmä smreky. Vpredu z listnáčov upúta pozornosť žltozelený javor jasanolistý, ktorý susedí s javorom červenolistým. Vzadu pri dome si tróni mohutný gaštan, ďalej sú tu listnáče s ovisnutými vetvami – jarabina a buk. Vedľa bazéna sú okrem malého smreka vysadené aj lieska, ktorá svojimi pokrútenými vetvami zvyšuje atraktívnosť okolia a je zaujímavá najmä v zime, a mladý buk červenolistý. Na zadnú terasu nadväzuje skupina krov, kde hlavnú úlohu hrajú rododendrony, takže je atraktívna najmä na jar… hoci je isté, že táto záhrada má čo ponúknuť na pozorovanie v každom ročnom období.