Zdroj: iStock

Čím nahradiť trávnik v záhrade?

14. 04. 2022
Zdieľať

Trávnik stojí peniaze, kopu starostlivosti, času i námahy. Našťastie nie je jedinou možnosťou, ako skrášliť svoje okolie.

Na rozsiahlejšie plochy môžete vysadiť pôdopokryvné dreviny, ako sú plazivé ruže či niektoré nízke druhy skalníkov, napríklad Cotoneaster dammerii. Pekný je aj žlto kvitnúci ľubovník (Hypericum) a kručinka lýdijská (Genista lydia), ktorá sa podobá na zanoväť. Na suché miesta nájdete veľa kvitnúcich trvaliek, známych ako klasické skalničky.

Prečítajte si tiež
Moderná záhrada: ako zvoliť materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby všetko ladilo

Do tieňa

Máte veľkú záhradu s vysokými stromami? Skúste zakryť plochu pôdopokryvnými druhmi, ktorým sa darí v tieni. Využiť môžete napríklad brečtan, ktorý sa prirodzene vyskytuje v lesoch. Hustú, súvisle pokrytú plochu dokáže vytvoriť pachysandra (Pachysandra terminalis), ktorej sa v tieni skvele darí. Lesklé a stálozelené listy ponúka kopytník (Asarum europaeum) alebo zimozeleň (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhšiu pôdu. Dobre sa mu darí v podraste krovín alebo pod listnatými stromami. Do tienistého a suchého stanovišťa vysaďte bergéniu srdcovú (Bergenia cordifolia). Poteší vás veľkými listami a krásnymi farebnými kvetmi. Zbehovec plazivý (Ajuga reptans) sa rozrastá rýchlo a do všetkých strán plazivými výhonkami, ktoré zostávajú zelené aj v zime.

pekná zarastená záhrada s chodníkom

Ako sa v záhrade veľa nenarobiť? Vyskúšajte mach, ktorý netreba kosiť, a výsadbu z odolných okrasných tráv. Zdroj: iStock

Na slnko

Krásny a súvislý porast na slnečných miestach dosiahnete rozchodníkom (Sedum). Voňavý nízky koberec vytvorí fialovo kvitnúca materina dúška (Thymus). Túto liečivku môžete použiť aj do čaju alebo ju naložiť do oleja. Skvelou a efektívnou náhradou trávnika je aj nátržník jarný (Potentila verna). Táto plazivka sa pýši žltými kvetmi a rastie v menších vankúšovitých trsoch. Pokiaľ máte na záhrade vápenitú pôdu, vysaďte si dryádku (Dryas octopetala). Kvitne veľkými žlto-bielymi kvetmi. Machovička šidlovitá je kobercovitá drobnolistá skalnička pripomínajúca mach. Kvitne v lete drobnými bielymi kvietkami a dokáže rýchlo vyplniť prázdny priestor.

Prečítajte si tiež
Bahenná omietka a ďalšie prírodné materiály. Hotovú rodinnú oázu sa im podarilo vytvoriť na nehostinnom mieste

Okrasné trávy

Záhradu zaujímavo oživia aj vresoviská, v polotienistých kútoch s kyslou pôdou sa bude dariť azalkám a rododendronom. Netradičnou náhradou trávnika môžu byť okrasné trávy (záhon vysokých a nízkych druhov vyzerá veľmi dobre). Veľmi odolná je vankúšovitá kostrava strieborná (Festuca glauca), ktorá narastie do dvadsiatich centimetrov a je vhodná na suché a slnečné stanovištia. Ak sa chcete dočkať hustej zelenej plochy, rastliny vysádzajte čo najbližšie k sebe. V prvom roku im venujte zvýšenú pozornosť. Môžete ich sem-tam prihnojiť alebo im dopriať zálievku.

Kvetná lúka

Na rozdiel od trávnika poskytuje prirodzené prostredie pre mnohé druhy motýľov, hmyzu a ďalšie živočíchy. Obsahuje veľké množstvo nešľachtených divorastúcich druhov rastlín, napr. margarétky, vlčie maky, nevädze, kúkoľ, černušky a ďalšie. Kosiť by sa mala až po odkvitnutí lúčnych kvetov, aby ste ich tam mali aj v ďalšej sezóne.

Prečítajte si tiež
Drevené obloženie interiéru dotiahli do dokonalosti. Prechádza celým interiérom, zútulňuje ho a prepája s prírodou

Veľká debata

Záhrada bez trávnika?

ÁNO

„Kvitnúca záhrada je omnoho jednoduchšia na údržbu, ušetrí vodu na polievanie a na rozdiel od trávnika k nám teraz zavítajú aj motýle a opeľovače.“

Usmiaty muž

Zdroj: iStock

Pavol pracuje v autoservise, s manželkou majú dvoch dospievajúcich chlapcov a bývajú v Brne.

Náš trávnik som sa rozhodol zlikvidovať po tom, čo som pre dlhodobú práceneschopnosť prestal zvládať jeho údržbu a naša záhrada vyzerala skutočne úboho. Časť trávnika (pozdĺž príjazdovej cesty) som vykopal a navrch som vysypal novú vrstvu zeminy a mulč. Zvyšný trávnik som prekryl kartónom (ktorý pomôže zničiť pôvodný trávnik, zabráni ďalšiemu rastu buriny a nakoniec sa biologicky rozloží). Zeminu a drevnú štiepku som vysypal na kartón hneď, nečakal som, kým trávnik odumrie.

Pravdupovediac bol asi aj tak už väčšinou mŕtvy. Vysadil som odolné rastliny, ktorým sa bude dobre dariť bez akejkoľvek mojej ďalšej pozornosti. V zónach s vyššou premávkou som namiesto trávy zvolil drevnú štiepku. Štrk som nechcel, nepáčila sa mi predstava, že sa kamienky rozšíria aj tam, kde si ich neželám. Dlažbu som vylúčil úplne, je to drahé a prácne. Mám rád jednoduché riešenia. Páči sa mi, že dažďová voda môže prirodzene odtekať do zeme a nebráni jej žiadna nepriepustná hmota. Na okraje som pridal niekoľko väčších dekoratívnych kvetináčov, na plochu pítko pre vtáčiky. Je úžasné, že už nemusím okolo nich kosiť! Časť priestoru plánujeme využiť na pestovanie zeleniny. Kvitnúca záhrada láka motýle a opeľovače, je krásna na pohľad a navyše sa o ňu netreba toľko starať. Ku klasickému trávniku by som sa už nevrátil. Jediné, čo ľutujem, je, že som tieto zmeny neurobil už skôr.

NIE

„Všetok náš rodinný život sa odohráva na trávniku. Je pravda, že vyžaduje veľa vody a pravidelné kosenie, ale zatiaľ nám to za to stojí.“

Usmiata rodina

Zdroj: iStock

Evka a Tibor žijú v rodinnom dome pri Senci so svojimi troma deťmi a psom. Priznám sa, že záhradu si celkom bez trávnika predstaviť neviem. Aspoň nie tú našu. Mám známych, ktorí pestujú len ovocie a zeleninu a na oddych im slúži vydláždená terasa pred domom, kde majú drevenú hojdačku a gril. To však nie je nič pre nás. Všetky aktivity detí smerujú práve na zatrávnenú plochu. Zelená farba priam upokojuje, vzduch je počas horúčav omnoho príjemnejší. V mäkkom poraste môžu deti ležať, klbčiť sa, hrať futbal. Keď sme záhradu zakladali, manžel doniesol zo záhradného centra ihriskovú zmes, vraj je odolná. Je pravda, že trávnik sa ujal veľmi rýchlo. Musíme ho často polievať, ale to treba každý trávnik. My máme našťastie studňu, a tak si všetku vodu na polievanie ťaháme z nej.

Ak na trávnik nemáte čas a začína vyzerať biedne, je lepšie nahradiť ho výsadbou odolných rastlín. Pohľad na ne vás bude tešiť omnoho viac!

Automatické zavlažovanie robí všetku prácu za nás. A zdá sa, že to nášmu trávniku prospieva, znesie totiž všetko. Naša aktívna rodina ho nešetrí – behá po ňom pojašená vyžla, tri deti a manžel, ktorý váži 120 kíl. Dokáže sa spamätať zo všetkého. Nevýhodou je, že rastie ako blázon. Doslova. Po jednom roku je až neuveriteľne hustý a určite ho budeme musieť vertikutovať, a to poriadne. Zospodu je už taký hustý, že sa tam pomaly ani nedostane voda. Milujem zeleň a chcem jej mať v záhrade čo najviac, aj na úkor času a starostlivosti, ktoré si to vyžaduje. Kosenie si vzal na starosť manžel, ktorého to baví, a mne zostáva okrasná záhrada.

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: okrasné dreviny rastliny trávnik výsadba záhrada záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia