20. 09. 2010
Zdieľať

Tohtomesačná téma sa možno zdá okrajová, môže však byť užitočná pre „záhradníkov bez záhrad“ aj pre tých, ktorí sa radi hrajú s detailmi – veď len ťažko nájdete záhradu, kde nie je terasa s rastlinou v črepníku, nehovoriac o tom, koľko smutných miest bez voľnej zeme na výsadbu môžu práve rastliny v nádobách zmeniť na nepoznanie.

O druhoch rastlín vhodných na pestovanie v obmedzenom priestore nádob, substrátoch, výžive a závlahe nájdete dostatok rád v mnohých publikáciách, menej často však už narazíte na rady týkajúce sa vzhľadu tejto nerozlučnej dvojice.{R1}

 


Ladí nám to spolu?

284437

 

Aby prežili,
potrebujú rastliny hlavne pravidelnú závlahu. Tú celkom jednoducho zabezpečíte, ak môžete rastliny polievať aspoň každý druhý deň. Ak ich pestujete klasickým spôsobom, teda v kvetináči so zeminou, ktorý stojí v miske na zachytávanie nadbytočnej vody, je dobré dať na dno kvetináča vrstvu keramzitu či štrku asi do výšky vody v miske. Zabránite tak zahnívaniu koreňov, ak rastlina stojí vo vode dlhší čas.

 


Ladí nám to spolu?

284438

Ak si chcete závlahu uľahčiť, vrelo odporúčam použitie zavlažovacích knôtov. Je to jednoduchý systém, pri ktorom rastliny vďaka knôtom samy „pijú“ zo zásobníka toľko vody, koľko potrebujú.
Na trhu sú dostupné rôzne typy kvetináčov so zavlažovacími knôtmi, ja mám vyskúšaný jednoduchý systém firmy Lebiš, ktorý funguje naozaj dobre. Je to objemná zásobná miska na vodu, nádoba na rastliny (tá nestojí vo vode, ale nad ňou!), a to najdôležitejšie, čo ich obe spája – zavlažovacie knôty. Ak chcete vyzdobiť okenné parapety, pokojne použite kompletne dodávané plastové hrantíky, ak chcete vytvoriť originálnu zostavu z iných nádob, môžete využiť iba knôty, ktoré sa dajú kúpiť samostatne. Nezabudnite ale nadvihnúť kvetináč nad hladinu – napríklad tak, že ho podložíte kameňmi, aby rastliny nestáli vo vode. To pomôže dlhší čas ochrániť pred hnilobou aj drevené nádoby.

 

 

 

Drevený hrantík na trvalú výsadbu
1 – drevený hrantík
2 – plastová fólia
3 – prepadový otvor
4 – hrantík so zeminou (napr. plastový)
5 – konštrukcia držiaca hrantík nad vodou (zhora či zdola)
6 – zavlažovacie knôty


Ladí nám to spolu?

284384

 

 

 

Kamenné či betónové koryto na trvalú výsadbu
1 – nádoba (koryto)
2 – prepadový (výtokový) otvor – musí byť!
3 – vegetačná vrstva (pestovateľský substrát)
4 – filtračná vrstva (napr. geotextília)
5 – drenážna vrstva (keramzit, štrk)


Ladí nám to spolu?

284386


Ladí nám to spolu?

284385

Čo s nimi cez dovolenku?
Nič nepokazíte, ak umiestnite zavlažovacie knôty do všetkých kvetináčov ešte pred výsadbou rastlín, aj keby vám pomohli iba počas dovolenky. To je totiž pre každého pestovateľa bolestivé obdobie – rastliny vyschnú, keď je pekne a zahnijú, keď je dovolenka „uplakaná“. Keď sa však vopred poistíte dostatočne dlhými knôtmi a starou vaničkou, je nádej na prežitie rastlín väčšia a krhličku a kľúče od bytu nemusíte zveriť zvedavej susedke.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: architekt záhrada
Zdieľať článok

Diskusia