Len krásny bazén nestačí
Keď sa pozriete na túto záhradu, možno si na prvý pohľad poviete; Veď už je hotová! Krásny bazén, založený trávnik, po obvode nový plot a okolo neho vysadené tuje. Je tu dokonca aj altán s posedením... (na obrázku v pravom dolnom rohu vidno iba časť jeho strechy). Niekomu sa naozaj môže zdať, že tejto záhrade už nič nechýba. Lenže keď v nej chvíľu pobudnete, začne vám pripadať príliš strohá. Budú vám chýbať farby, rozmanitosť rastlín a útulnosť a rovnako ako jej majiteľ sa budete pýtať, čo urobiť, aby ste v nej cítili lepšie.
Reč je o menšej záhrade (16 × 20 m) za čerstvo zrekonštruovaným rodinným domom, ktorá je celkom uzatvorená (zo západnej strany domom a po celom zvyšnom obvode novým vysokým múrom z betónových tvárnic okrovej farby). V zadnej časti záhrady je vybudovaný bazén a jeho bezprostredné okolie je vydláždené. Na mieste bývalej garáže stojí biely pergolový altán, ktorý poskytuje krytý priestor na stolovanie a grilovanie. Záhrada je čisto rekreačná, bez úžitkovej časti, okrasná bude až po doplnení pestrejších výsadieb. V súčasnosti je popri celom múre, to znamená na troch štvrtinách obvodu záhrady, vysadený pravidelný rad tují a borievok. Pretože táto úprava je až príliš jednotvárna, majiteľ cítil potrebu zmeniť vzhľad záhrady inými, pestrejšími výsadbami. {R1}
Predkladám na výber dva varianty vysadenia okolia bazéna. V prvom – ruža a vistéria – toho bude trochu viac kvitnúť (a zároveň aj opadávať), druhá verzia – bambusy a rododendrony – je poskladaná z väčšieho množstva neopadavých a ihličnatých druhov.
Prvý variant – vistéria a ruža
V tomto variante hrajú dôležitú úlohu popínavé rastliny. Vistéria sa upína na oporný stĺpik altánu, v ľavom rohu záhrady, pred plotom, je doplnená jednoduchá malá pergola, vzhľadom podobná pergole pri altáne, ktorá poskytne vhodnú oporu niekoľkým popínavým ružiam. Pôvodný strohý rad tují pozdĺž múru sa vymení za tvarovo aj farebne rozmanitejšie výsadby, namiešané zo vždyzelených aj opadavých kríkov a stromov menšieho vzrastu.
Výpis rastlín k prvému variantu:
1 – borovica malokvetá (Pinus parviflora ‚Glauca‘), 2 – smrek omorikový (Picea omorica), 3 – tuja západná (Thuja occidentalis ‚Holmstrup‘), 4 – borievka virdžínska (Juniperus virginiana ‚Skyrocket‘), 5 – borovica horská (Pinus mugo ‚Gnom‘), 6 – borievka netatová (Juniperus sabina), 7 – smrek obyčajný (Picea abies ‚Nidiformis‘), 8 – borievka rozpestretá (Juniperus horizontalis), 9 – mikrobiota krížolistá (Microbiota decussata), 10 – škumpa vlasatá (Cotinus coggygria), 11 – zanoväť skorá (Cytisus x praecox), 12 – kručinka farbiarska (Genista tinctoria), 13 – lykovec jedovatý (Daphne mezereum), 14 – hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea), 15 – vistéria čínska (Wisteria sinensis), 16 – pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata), 17 – popínavé ruže – rôzne, 18 – jasmín nahý (Jasminum nudiflorum), 19 – skalník Dammerov (Cotoneaster dammeri ‚Skogsholmen‘), 20 – ľubovník kalíškatý (Hypericum calycinum), 21 – okrasné trsnaté trávy (Avena, Penissetum), 22 – juka vláknitá (Yucca fillamentosa), 23 – kosatec sibírsky (Iris sibirica) – záhradné kultivary, 24 – hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla), 25 – udatník lesný (Aruncus dioicus), 26 – celoplošne vysadený záhon trvaliek (ostrôžky, kosatce, ľaliovky, hosty – funkie, bielo panašované)
Druhý variant – bambusy a rodendrony
V tomto prípade je k bazénu v jeho slnečnej časti doplnená drevená plošina a hojdačka. Namiesto dreva sa môže použiť aj jeho moderná náhrada – „umelé drevo“, teda drevoplast (niektorý z materiálov z drevitej múčky a polymérov). Takáto terasa bude síce finančne náročnejšia, ale aj trvanlivejšia a v podstate bezúdržbová. V tejto verzii je priestor medzi altánom a bazénom doplnený rovnakou dlažbou, aby sa tieto dva prvky viac prepojili.
Prevažne sú použité vždyzelené rastliny, aby sa na minimum obmedzilo padanie rastlinného materiálu do bazéna. Zámerne sú navrhnuté druhy s previsnutými konármi a listami, ktoré si často charakterovo spájame s vodou, zvyknutí na tŕstie a smutné vŕby okolo rybníkov.
Výpis rastlín k druhému variantu:
1 – smrek omorikový (Picea omorica ‚Pendula‘), 2 – smrek obyčajný (Picea abies ‚Rothenhaus‘), 3 – borovica lesná (Pinus sylvestris ‚Globosa Viridis‘), 4 – smrek pichľavý (Picea pungens ‚Blue Trinket‘), 5 – tuja západná (Thuja occidentalis ‚Lutea Nana‘), 6 – smrek obyčajný (Picea abies ‚Tabuliformis‘), 7 – smrek obyčajný (Picea abies ‚Echiniformis‘), 8 – borovica horská (Pinus mugo ‚Mops‘), 9 – borovica horská (Pinus mugo ssp. ‚pumilio‘), 10 – kalina vráskavolistá (Viburnum rhytidophyllum), 11 – borievka virdžínska (Juniperus virginiana ‚Skyrocket‘), 12 – tis červený (Taxus baccata ‚Amersfoort‘), 13 – rododendrony (Rhododendron), 14 – bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei ‚Emerald Gaieti‘), 15 – krušpán malolistý (Buxus microphylla), 16 – leucote (Leucothoe keiskei ‚Royal Ruby‘), 17 – borievka rozprestretá (Juniperus horizontalis ‚Glauca‘), 18 – lykovec voňavý (Daphne cneorum ‚Variegata‘), 19 – ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis ‚Gracilimus‘), 20 – bambus (Bambusa graminea), 21 – rákosovec zelenopruhý (Arundinaria viridi-striata), 22 – vždyzelené kosatce (Iris germanica), 23 – fakľovka (Kniphofia uvaria), 24 – veronika dlholistá (Veronica longifolia), 25 – pôdopokryvná plazivá ruža (Rosa ‚Flower Carpet‘), 26 – ľaliovky – rôzne (Hemerocalis), 27 – bergénia – „slonie uši“ (Bergenia, Pink Dragonfly‘), 28 – pavinič trojlaločný , (Parthenocissus tricuspidata), 29 – vlkovec veľkolistý (Aristolochia macrophylla), 30 – zemolez (Lonicera henryi)
ZDROJ: časopis Môj dom marec 2010 JAGA GROUP, s.r.o.