Máj v záhrade
Máj určite patrí k najkrajším mesiacom roka a aj vaša záhrada môže byť v tomto období naozaj čarovná. Napríklad ak si do nej ešte teraz vysadíte kvitnúce rododendrony či azalky, postarajú sa o neuveriteľnú záplavu farieb, ktorá bude pri dobrej starostlivosti z roka na rok bohatšia. Nielen farby však pomáhajú vytvárať atmosféru záhrady. Nemalou mierou prispievajú aj príjemné vône. Poobzerajte sa preto v záhradníctvach aj po rôznych aromatických rastlinách.
{R1}
Trendové drevené terasy
Moderný vzhľad a prirodzenosť sú len dva z dôvodov rastúceho záujmu o drevené terasy. Možno pomocou nich nenásilne prepojiť dom so záhradou, drevo sa za slnečných dní príjemne zohreje, a nielen preto je ideálne na umiestnenie záhradného nábytku a ležovísk. Dôležité však je vybrať si na terasu správny druh dreva. Z domácich drevín je vhodná borovica (na priamom slnku si však žiada kvalitné ošetrenie), smrek, smrekovec či dub. Výborné je tiež agátové drevo, ktoré sa životnosťou aj niektorými vlastnosťami vyrovná tropickým drevinám a hodí sa nielen na terasy k domom, ale aj k bazénom. Bez ošetrenia vydrží viac rokov. Drahšou, avšak efektnou voľbou sú terasy z exotických drevín, ako sú masaranduba, kapur, bukit, bangkirai a ďalšie, ktoré ponúkajú pestrú paletu farieb a odtieňov. Terasy z nich sú trvácne, dekoratívne a odolávajú poveternostným vplyvom.
Namiesto kvetov listy
Záplava farebných kvetov nie je jedinou možnosťou, ako v lete zatraktívniť okno či balkón. Zaujímavá môže byť aj záplava listov rôznych tvarov, veľkostí a odtieňov zelenej. Vysádzať môžete už teraz, potom stačí už len zalievať, prihnojovať a odstraňovať suché, choré a poškodené listy. Za túto starostlivosť sa vám rastliny odmenia bujným rastom a nádherným vzhľadom – pokojne sa môže stať, že sa vaše okno či balkón celkom stratia v zeleni. V lete tu môžu byť mnohé druhy izbových rastlín – asparágus, aspidistra, zelenec, šeflera, figovník, rôzne druhy paliem a podobne. Týmto rastlinám sa bude najlepšie dariť tam, kde je menej slnka. Na miestach, kde je slnka viac, budú zasa prosperovať druhy so striebristými či bielo-zelenými listami – slamiha (Helichrysum petiolare), plektrant (Plectranthus forsteri), zádušník (Glechoma hederacea) a ďalšie.
Netradičné popínavé dreviny
Ešte stále môžete vysádzať popínavé dreviny, ktoré vám pomôžu ukryť sa pred okolitým svetom a vytvoriť v záhrade útulné zákutia. Pri výbere rastlín sa pritom nemusíte obmedziť len na známu klasiku. Vhodnou voľbou môže byť napríklad aj nežne pôsobiaca akébia (Akebia quinata), ktorá pochádza z Ázie. Pri dobrých podmienkach dorastá až do 10 metrov, nie je však taká agresívna ako napríklad vistéria. Má päťpočetné listy, niekedy zelené aj v zime, a nádherné hnedopurpurové kvety v bohatých strapcoch. Akébia kvitne teraz v máji a svoje okolie napĺňa krásnou agátovou vôňou. Je pestovateľsky nenáročná, znesie slnko aj polotieň a hodí sa do vidieckych aj moderných mestských záhrad.
Krušpán ako umelecké dielo
Ak hľadáte pestovateľsky nenáročnú, celoročne atraktívnu a reprezentatívnu drevinu, ktorá bude dekorovať terasu, balkón, vydláždenú plochu či schodište, určite sa zamerajte na krušpány (Buxus sempervirens) – opäť prichádzajú do módy. Sú pestovateľsky nenáročné, darí sa im na slnku, v polotieni aj v tieni a krátkodobo znesú aj sucho. Ich prednosťou je, že sa dajú pekne tvarovať – môžete ich strihať do formy gúľ, špirál, kociek, pyramíd či dokonca zvierat. Ideálne je vysadiť krušpány do terakotových, prípadne drevených nádob. Použiť treba kvalitnú výživnú zeminu a okrem bežnej zálievky by ste mali rastline občas dopriať aj hnojivú zálievku (s hnojivom na ihličnany a vždyzelené dreviny).
Vtáčie napájadlo
V záhrade by malo byť vždy živo. Mali by sa tu však pohybovať nielen ľudia, ale aj živočíchy (iste potešia najmä deti). Samozrejme, zvieratká (mimo tých domácich) vám do záhrady neprídu len tak. Musíte ich niečím prilákať– napríklad vtáčím napájadlom. Ak má aj istú umeleckú hodnotu, môže byť v záhradnom priestore zaujímavým detailom, je to však aj predmet mimoriadne užitočný. Vtáci sa v napájadle napijú, osviežia aj okúpu. Nemalo by teda byť príliš malé a je lepšie, ak je plytké. Najlepšie je situovať ho v záhrade na viditeľné miesto, ale tak, aby sa k nemu nedostali mačky.
Pivónie voňajú Orientom
Každému kvetinovému záhonu by malo dominovať niečo špecifické, atraktívne či vzácne. Niečo, čo zaujme na prvý pohľad a prinesie trebárs závan exotiky. Také sú napríklad majestátne drevité pivónie (Paeonia suffruticosa). Tieto nízke atraktívne kry pochádzajú z Číny a vynikajú nádhernými kvetmi rôznych veľkostí, tvarov a farieb (kvitnú práve v tomto období). Sú to hodnotné dlhoveké rastliny, ktoré kvitnú každým rokom bohatšie. Ak ste priaznivcami japonského záhradného umenia a máte aspoň časť záhrady vybudovanú v takomto duchu, určite by v nej nemali chýbať. Za úspechom pri pestovaní drevitých pivónií sa ukrýva teplejšia chránená poloha a výživná priepustná a stále mierne vlhká pôda.
V máji nezabudnite • Vysadiť okenné debničky, závesné nádoby a nádoby na terase či balkóne kvitnúcimi letničkami. Do nádob na balkóne možno v tomto období vysadiť aj priesady zeleniny a byliniek. • Koncom mesiaca vyniesť von exotické dreviny v nádobách, ktoré zimovali v zimných záhradách a pivniciach, do polotieňa možno vyniesť aj izbové rastliny. Tu môžu ostať až do septembra. Máj je zároveň ideálnym obdobím na nákup exotických drevín. • Založiť nové jazierka a vodné plochy, vysádzať vodné rastliny a lekná. • Nasypať okolo ruží hnojivo na ruže s postupným uvoľňovaním živín. • Vysádzať na záhony predpestované priesady letničiek. Ideálne je vybrať si na to deň, keď je zamračené, prípadne mierne mrholí. • Rezom upraviť odkvitnuté kry – kérie, zlatovku, trojpuky a podobne. Odstrániť treba staré, bohato rozvetvené konáre, na ktorých bolo málo kvetov. Rezať treba vždy nad pukom, ktorý smeruje von z kra. • Vyššie trvalky vyviazať k opore. • Začiatkom mesiaca ešte možno vysadiť hľuznaté rastliny – gladioly, georgíny alebo kany. • Založiť pri chalupe kvetinovú lúku. Máj je na to ideálny mesiac. Treba pritom použiť špeciálne trávne osivo, predpokladom úspechu je aj dobre pripravená pôda. Ak ste to ešte nestihli, môžete si aj v tomto období založiť nový trávnik. • Vysádzať ihličnany, vždyzelené dreviny, trvalky a ruže s koreňovým balom. |
ZDROJ: časopis Môj dom máj 2010 JAGA GROUP, s.r.o.