
Moderná – nenáročná?!
Stvárnenie modernej záhrady by malo rešpektovať nároky jej užívateľa a zároveň by tento priestor mal byť aj hodnotným výtvarným dielom. Samozrejmosťou sú plynulá prevádzka a jednoduchá údržba. Kedy možno záhradu nazvať modernou? V skratke – ak má okrem praktickej aj estetickú hodnotu.
Aká by teda mala byť moderná záhrada? Pôsobivá, nápadito usporiadaná, štýlovo čistá, s príjemnou atmosférou. A pritom môže byť až prekvapivo jednoduchá. Vždy však musí byť dobre premyslená.
Veľké moderné záhrady
Kompozíciu vo veľkých záhradách, ktoré rozlohou možno prirovnať k parkom, tvoria najmä rastliny. Pri vytváraní veľkej záhrady pracujeme s objemovými prvkami, ako sú kostrové, doplnkové a výplňové stromy, a s plošnými prvkami, medzi ktoré patria napríklad trávnik a jeho náhrady, vodné plochy, cesty a ďalšie spevnené či nespevnené plochy. Na prvý pohľad to možno vyzerá jednoducho – vysiať trávnik či vysadiť niekoľko krov vie predsa každý. Aby však po rokoch (nie o niekoľko mesiacov!) namiesto chaotickej zmesi vznikla premyslená kompozícia zaujímavo skombinovaných rastlín, to až také jednoduché nie je. Navyše, záhradný priestor budú dotvárať aj stavebné prvky, ktoré – podliehajúc zámerom tvorcu – budú viac či menej vynikať. Kým rastliny nevyplnia priestor, ktorý bol pre ne určený, stále to nebude ono, pretože s veľkou záhradou sa neodmysliteľne spája predstava aspoň niekoľkých stromov. Majiteľom veľkých záhrad zatiaľ radšej odporučím individuálne spracovanie návrhu renomovaným záhradným architektom; k tejto problematike sa vrátime možno niekedy nabudúce, dnes sa zameriame skôr na moderné riešenie menších záhradných parciel.
Malé moderné záhrady
Veľká či malá záhrada – princípy tvorby sú rovnaké. Aj v malej modernej záhradke pracujeme v prvom rade s objemom a tvarom v priestore. K cieľu sa však môžeme dopracovať oveľa rýchlejšie, pretože výraznú časť záhradnej kompozície vytvoríme pomocou konštrukčných prvkov, čo je v porovnaní s rastom stromov oveľa rýchlejšie. Medzi konštrukčné prvky, ktoré sa najčastejšie využívajú pri záhradnej tvorbe, patria obvodové múry, deliace steny, ploty, oporné múriky, schody, pergoly a dlažba. S trávnikom v kompozícii pracujeme ako s plochou. Voda je horizontálne efektná ako zrkadlo a vertikálne zasa v pohybe (to možno docieliť pomocou dýz). Okrem novej výsadby do záhradného plánu treba zahrnúť aj rastúce dreviny, ktoré sú, mimochodom, veľkým bohatstvom, ak ich vnímame z časového hľadiska.
Vo vžitej predstave o záhrade je síce zeleň na prvom mieste, to však neznamená, že musí zaberať najväčšiu plochu. V malej záhrade stačí napríklad jediná rastlina efektne umiestnená vedľa vodnej nádrže, v ktorej sa bude odrážať. Ak to bude voňavá rastlina, kúzlo záhrady bude ešte mocnejšie. (Z ruží sú vhodné kultivary Compassion, Coral Dawn, Schneewalzer alebo Dorthmund, osvedčili sa aj kalina voňavá, levanduľa, pajazmín, mahónia, orgován či bylinky na čele s materinou dúškou). Čím viac zmyslov zapojíme, tým viac si budeme svoj rajský kútik sveta užívať.
Jednoduchá malá moderná záhrada |
||
Pre zástavbu do tohto priestoru dopadá minimum priameho slnka, preto namiesto neúspešných pokusov so zatrávnením a odhadovaním, kade viesť cestu, je lepšie, ak priestor spevníme zaujímavou dlažbou. Tam, kde sa pre absenciu slnečného svitu trávniku nedarí, možno využiť pôdopokryvné tieňomilné rastliny (v tomto prípade by však zväčšenie záhona na úkor dlažby upravovaný priestor opticky zmenšilo, čo nechceme). Zvuk vody tečúcej z chrliča na stene do jednoduchej nádrže, oheň v kozube v čelnom pohľade, z rastlín v podstate len jeden záhon tieňomilných hortenzií a papradia, ktoré „namnožíme“ zrkadlami za nimi, k tomu už len niekoľko popínavých rastlín uchytených na konštrukcii (ktorá svojím tvarom vychádza z rastra dlažby) – a máme jednoduchú, originálnu a účelovú modernú záhradu. |
Jednoduchá údržba nadovšetko |
Niečo skutočné
Záhrada je v prvom rade pre človeka, rastliny sú na druhom mieste. Tým, samozrejme, nechcem dráždiť milovníkov prírody a ekológov – vo voľnej prírode toto nepresadzujem –, ale v súkromnom priestore malej záhrady áno (vo veľkej záhrade len na malom kúsku, napríklad na terase pri dome). Človek by si mal uvedomiť, v akom prostredí sa cíti najlepšie, a také sa potom snažiť vytvoriť. Ak ide o premyslenú a uvedomelú voľbu, treba ju rešpektovať, aj keby to mala byť hojdacia sieť medzi lianami v zarastenej záhrade pripomínajúcej džungľu. Tvoriť záhradu je ako zariaďovať obývaciu izbu so stropom v oblakoch (alebo obývačku bez stropu, ak chcete) – namiesto televízie budeme relaxovať pri živom ohni, počúvať tečúcu vodu, pozorovať rastliny – ich farby a tvary, cítiť ich vône. To nebude virtuálna realita, to bude niečo skutočné.
|
Moderná menšia rodinná záhrada, v ktorej hrá hlavnú úlohu voda. Počujeme ju, ako vyteká do malej nádrže, prekračujeme ju pri prechádzke záhradou, z pohodlnej hojdacej lavice ju pozorujeme, ako kreslí dokonale pravidelné polkruhy na hladine vodnej nádrže pod vyústením prívodu. A čo večer, až zapneme osvetlenie v bokoch nádrže pod hladinou…? |
Rekreačná záhrada nenáročná na údržbu |
|
Výtvarné dielo je nezanedbateľný detail, ktorý by v záhrade nemal chýbať. Čo tak napríklad dať sa inšpirovať súčasnou tvorbou umelcov zo Zimbabwe? Dokonalý akcent v jednoduchej modernej záhrade. |
|
Netradičné pramenisko Na prvý pohľad sa to nezdá, ale aj táto zábavka kombinujúca staré nádoby s moderným čistým tvarom nádrže má praktický úžitok – vyššie vedro (na obrázku vzadu) je naplnené filtračnou zmesou, ktorá zbavuje pritekajúcu vodu hrubých nečistôt. Dobrý nápad, ak napríklad berieme vodu z potoka. |