November v záhrade
Chladné a hmlisté dni, padajúce lístie, dážď, chryzantémy, vôňa posledných šípok... to všetko patrí k novembru. Záhrada je v tomto čase akási čarovnejšia, odhaľuje pred nami svoje posledné tromfy…
Jesenná romantika
Leto je nenávratne preč a s ním aj kvitnúce letničky, ktoré zdobili terasy a balkóny. Tie sú teraz zrazu akési pochmúrnejšie. Našťastie existuje jednoduché riešenie – do prázdnych nádob môžete vysadiť chryzantémy alebo zakrpatené dreviny s farebnými plodmi (skalník, dráč, skimia). Zaujímavú kulisu tejto jesennej výsadbe vytvoria niektoré vyššie druhy ihličnanov (tuje, borievky, cyprušteky). Celú kompozíciu možno dotvoriť práve aktuálnym tekvicovým svetlonosom.
Drevo ako dekoráciaZáhrady koncipované v prírodnom štýle by nemali zabúdať na drevo v akejkoľvek podobe. Veľmi pôsobivé sú drevené dekorácie (stĺpy, kužele), ktoré vyniknú na rozľahlých trávnikoch – umiestnené v úrovni pohľadu alebo pred kulisou vyšších drevín. Ak drevenú dekoráciu naimpregnujete, bude lepšie odolávať poveternostným vplyvom. Niekedy však nie je na škodu, keď drevo získa patinu a s ňou aj prirodzenejší vzhľad. Drevené dekorácie sú zaujímavé teraz na jeseň v spojení so žltnúcimi listami. Využite poslednú príležitosť a doprajte svojej záhrade malú zmenu.
Novembrové chryzantémy
Pre november sú okrem hmly a dažďa typické aj chryzantémy. Možno si poviete, že patria skôr na cintorín, a nie do bytu. Toto tvrdenie však nie je namieste. Veľké množstvo vyšľachtených kultivarov je zárukou toho, že chryzantémy si nájdu miesto aj v interiéri. Takýto nápaditý aranžmán si môžete vytvoriť z bordových a ružových chryzantém, ktoré skombinujete s plodmi ľubovníka a skimie, s listami vždyzelených drevín a okrasnej kapusty. Stonky chryzantém pred aranžovaním nestrihajte, ale lámte.
Podivuhodné svokrine jazykySansevieriu alebo svokrine jazyky poznáme všetci. Málokto však pozná aj ďalšie druhy, napríklad Sansevieria cylindrica vyniká valcovitými listami (v ideálnych podmienkach dorastajú až do výšky 1,5 m). Zvláštnosťou je, že z listovej ružice vyrastajú len tri-štyri listy, ktoré sú zakončené ostrým hrotom. Sansevieria cylindrica pochádza z Angoly a zo Zambie, preto jej vyhovuje suché a svetlé miesto, občasná, ale výdatnejšia zálievka (po preschnutí substrátu). Rastlinu môžete využiť aj na vytvorenie takéhoto (síce trochu strašidelného, ale v novembri to neprekáža) aranžmánu, ktorý vynikne najmä v moderných interiéroch.
Ohnivé dráčeAk hľadáte nenáročný a celoročne premenlivý okrasný krík, ktorý možno pestovať nielen v záhrade, ale aj v črepníku na balkóne, skúste dráč Thunbergov (Berberis thunbergii). Tŕne, ktoré sú jeho jediným negatívom, vyvážia pozitíva ako hustý rast či nádherne sfarbené listy, ktoré sa vedia krásne vyfarbiť najmä teraz na jeseň. Niektoré kultivary majú citrónovožlté listy (Citrina), iné tmavočervené a ďalšie oranžovozlaté. Hoci ker dorastá do výšky 1,5 m, kultivar ‚Nana‘ sa vytiahne sotva do jedného metra, čiže je vhodný aj do skalky. Dráče túžia po slnku, neprekáža im ani suchšia pôda, ani vietor, ba ani znečistené mestské ovzdušie.
V novembri nezabudnite:
|
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 11/2007.