24. 08. 2007
Zdieľať

Záhrada neslúži len na prácu, ale aj na odpočinok. Preto sa pokojne nechajte rozmaznávať leňošením v pohodlnom záhradnom nábytku. Túto príjemnú nečinnosť si môžete dovoliť skutočne v každej záhrade.Odpočívajte v pokoji

104948

Tíkové drevo je už od stredoveku jedným z najznámejších stavebných materiálov. Vďaka svojej štruktúre je tíkový nábytok stabilný. Navyše drevo je na dotyk veľmi príjemné. Tak ako každý iný prírodný materiál, reaguje tík na poveternostné vplyvy, preto sa môžu na povrchu objaviť drobné trhlinky, ktoré však na kvalitu výrobku nemajú vplyv. Tíkový nábytok umyte dvakrát ročne vlažnou vodou a prírodným mydlom. Na odstránenie zaschnutej špiny môžete použiť kefu alebo špongiu. (Nikdy nepoužívajte drôtenku alebo drôtenú kefu!) Čistite ho vždy v smere letokruhov.


Odpočívajte v pokoji

104947

Najlákavejšie na plastovom nábytku sú cena a jednoduchá manipulácia, ako aj uskladnenie. Okrem toho plast dobre odoláva poveternostným vplyvom a možno ho ľahko očistiť. Jeho nevýhodou je nízka odolnosť proti mechanickej záťaži. Preto, ak sa radi hojdáte na stoličke, v obchode sa radšej poobzerajte po dreve alebo kove.


Vlastnosti tíkového nábytku: • vysoká životnosť,


 • má nádhernú farbu – od olivovej cez žltavosivú až po svetlohnedú,


 • nemusí sa ošetrovať proti hnilobe.

Vlastnosti plastového, polypropylénového nábytku: • vysoká odolnosť proti nepriaznivému počasiu,


 • zachováva si svoju pôvodnú farbu,


 • ľahký a stabilný,


 • prispôsobený aj väčším hmotnostným kategóriám.

Vlastnosti liateho kovového nábytku: • vysoká životnosť,


 • maximálna odolnosť proti hrdzaveniu (nábytok je odliaty z nehrdzavejúceho hliníkového materiálu),


 • je prispôsobený pobytu na slnku, daždi i snehu, znáša extrémne vysoké i nízke teploty,


 • relatívne nízka hmotnosť,


 • je možné vybrať si z rôznych atraktívnych farieb a vzorov,


 • je pevný, prispôsobený i ťažším hmotnostným kategóriám.
Odpočívajte v pokoji

104950

Ratanové a prútené kreslá sa hodia všade – do záhrady (aj do tej zimnej), na terasu, k bazénu… Keďže sú ľahké, manipuláciu s nimi zvládne aj krehkejšia osoba. Dokonca aj v prípade nečakaného dažďa ich veľmi rýchlo skryjete pod prístrešok. Ratanové kreslá vytvárajú dojem, že nech sú kdekoľvek, človek sa v nich cíti ako doma. Ak bude nábytok stáť na trávniku, rátajte s tým, že vlhkosť z trávy bude permanentne prenikať do materiálu, čím sa zníži jeho životnosť.Odpočívajte v pokoji

104946

Kovový záhradný nábytok (z liatiny či ocele) patrí medzi obľúbené varianty záhradného posedenia. Vyrába sa buď celokovový, alebo v kombinácii s drevom či prútím. Kov má špeciálnu povrchovú úpravu, takže nábytok je odolný proti rozmarom počasia. V prípade potreby ho možno “rozosmiať” farebným náterom. Už pri kúpe si zistite, ako sa treba starať o taký nábytok. Aby sa nestalo, že pri čistení sa povrch poškriabe alebo znehodnotí nevhodným chemickým čistiacim prostriedkom.Odpočívajte v pokoji

104969

Pri niektorých kusoch záhradného nábytku človek hneď spozná, že ide o prírodný materiál. Hoci je toto kreslo nepoužiteľné, ako dekorácia vo veľkej záhrade si uplatnenie nájsť môže.
Kolísavá siesta


Odpočívajte v pokoji

104952

Spomínate na dobrodružné filmy o námorníkoch, ktorí sa celé mesiace plavili po oceáne a ktorých jediným miestom, kde mohli zložiť svoje unavené kosti, bola hojdacia sieť? Pri pohľade na nich človeku napadne, ako sa asi cítili? Tí z vás, ktorí už strávili nejaký čas v hojdacej sieti, si možno len slastne vzdychnú. Nuž, a tí, ktorí ešte nemali tú česť, si to môžu len predstavovať alebo to skúsiť. Kúpte si hojdaciu sieť, pevne ju upevnite medzi dva stromy (alebo iné dva pevné body, napríklad na terase) a nechajte sa ukolísať vetrom.


Odpočívajte v pokoji

104953

Podľa výskumov kolísavý pohyb sem a tam upokojuje nervy, niektorí lekári dokonca využívajú hojdacie siete pri práci s pacientmi s narušenou motorikou (pomáhajú totiž rozvíjať cit pre rovnováhu). Ale vráťme sa znovu do záhrady. Hojdacie siete nie sú určené len na spanie! Sú ako stvorené pre deti – na hru i odpočinok. Sieť však radšej zaveste nižšie nad zem, aby sa dieťa pri náhodnom páde nezranilo.

Ak v záhrade nemáte stromy, prípadne iné dva pevné body, o ktoré by ste mohli sieť pripevniť, kúpte si spolu s ležadlom aj kovovú konštrukciu. Dokonale si oddýchnete v blízkosti ružových kríkov alebo voňavých trvalkových záhonov.

Rovnaké uvoľňujúce účinky má aj hojdacia lavica. Ani sa nenazdáte a desaťminútová chvíľa oddychu sa zmení na hodinu či dve. Keď sa budete po nejakej obzerať v obchode, stavte na kvalitu, ideálne sú tvrdé drevá (tík, tropické iroko či agát). Pri kúpe hojdacej siete preferujte väčšie rozmery, aby ste mohli ležať naprieč aj rovno.Odpočívajte v pokoji

104955

Ak hľadáte na chalupu niečo trváce, odporúčame vám lavicu z dubového dreva, ktoré je z domácich driev najdrahšie, ale aj najkvalitnejšie. Vyniká tvrdosťou, pružnosťou a je odolné proti hnilobe a poveternostným vplyvom.
Odpočívajte v pokoji

104963

Lavica okolo stromu sa bude páčiť dospelým aj deťom. Takáto konštrukcia oživí každú záhradu, hoci aj keby v nej mali byť len trávnik so stromom uprostred. Ak máte tienistý pozemok, skúste lavičku natrieť nabielo, rozjasníte tak priestor. Lavicu osaďte k stromu so silným kmeňom, v opačnom prípade by táto kompozícia pôsobila nevyvážene.

Luxus na kolieskach


Odpočívajte v pokoji

104973

Ležadlá s kolieskami sú nielen pohodlné, ale aj praktické. Vďaka jednoduchej manipulácii ich môžete premiestňovať podľa toho, aká intenzita slnečných lúčov vám práve vyhovuje. Slávne kulinárske “sto ľudí, sto chutí” platí aj pri výbere záhradných ležadiel. Vyznávači hodnôt a kvality budú pravdepodobne pokukovať po ležadlách z tíkového či iného tvrdého dreva, tí, ktorí si potrpia na luxus, sa zasa poohliadnu po ratanovom nábytku a dobrodružnejšie povahy, ktoré sú vždy pripravené vyraziť s nabalenými vecami v kufri svojho auta na výlet, dajú prednosť praktickým a lacnejším variantom – plastovým ležadlám. Pri ich výbere v obchode sa nehanbite a radšej si ich pred kúpou vyskúšajte. Aby ste sa cítili príjemne, ležadlo by malo mať nastaviteľné operadlo aj podložku pod kolenami.
5 tipov, ako vyberať záhradný nábytok

1. Nábytok si pri kúpe vyskúšajte. Atraktívny vzhľad ešte nemusí znamenať aj pohodlie.
2. Majte na pamäti architektúru domu a štýl záhrady.
3. Berte do úvahy aj veľkosť priestoru, ktorý chcete záhradnému nábytku vyhradiť a, samozrejme, aj vaše skladovacie možnosti.
4. Dôležité je aj to, na aký účel bude nábytok slúžiť – na relaxáciu, posedenie pri kozube a pod.
5. Pri kúpe sa informujte o spôsoboch ochrany a čistenia nábytku.


Odpočívajte v pokoji

104964


Odpočívajte v pokoji

104965


Vypletané kreslá z plastu sú alternatívou ratanového nábytku. Toto kreslo malo byť pôvodne ležadlo, v ktorom by ste si pohodlne natiahli nohy. Šťastná “nehoda” zariadila, že vzniklo toto originálne kreslo alebo, ak chcete, “miniležadlo, v ktorom môžete pohodlne sedieť a prstami blúdiť v tráve”. (IKEA)


Pri výbere nábytku pamätajte na architektúru domu a záhrady. Zatiaľ čo drevom, kovom či ratanom nič nepokazíte, nech už máte záhradu odetú do prírodného alebo formálneho štýlu, pri plaste buďte opatrní, najmä ak má taký nábytok netradičné tvary, ktoré sa hodia skôr k modernému štýlu. (Extremis)Odpočívajte v pokoji

104970

Ideálne miesto, kde budete okrem rozhovoru s priateľmi aj popíjať a grilovať, by malo mať kapacitu sedenia aspoň pre osem ľudí, takže budete potrebovať lavice, stoličky a stôl. Na takéto vybavenie je vhodné vytvoriť stále miesto, aby ste nemuseli nábytok neustále sťahovať hore-dole. Skôr by ste mali počítať aj s priestorom na mobilné stoličky pre ďalších hostí. Takým miestom často býva terasa pri dome, nadväzujúca na obytné miestnosti (ideálne na kuchyňu). Vhodný kút môžete dotvoriť pomocou ľahkých drevených stien.Odpočívajte v pokoji

104971

Najčastejším miestom na posedenie sú záhradné terasy priamo pri dome. Ak je ešte dom pôdorysne postavený do tvaru písmena L, voľba je jednoznačná. Nad sedením sa zvyčajne budujú pergoly – voľné, ktoré neskôr obrastú popínavými rastlinami, alebo zastrešené napríklad textilnými či plastovými plachtami.Odpočívajte v pokoji

104972

K pohode priateľského rozhovoru isto patrí aj niečo dobré pod zub, pravdepodobne niečo šťavnaté, čo pred nami olizoval oheň. Najjednoduchšou stavbičkou na tento účel je ohnisko, a ak si nechcete komplikovať život, pokojne zvoľte sedenie v zálesáckom štýle, ohnisko uprostred a jednoduché lavice okolo neho. Sedenie v kruhu je pocitovo veľmi príjemné, pretože všetci na seba navzájom dobre vidia a “sú si rovní”.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradný nábytok
Tagy: stôl stolička záhradný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia