24. 11. 2006
Zdieľať

Väčšina dnešných stavebníkov zrejme najviac zo všetkého túži po súkromí – vidno to najmä na vysokánskych hradbách, ktorými obohnali svoje domy. Vysoký betónový múr vám možno zabezpečí súkromie, nevytvorí však príjemné prostredie ani na jednej zo svojich strán. Za plotom svojho domu by ste si totiž nemali pripadať ako v Sing-singu a okoloidúci by sa nemali cítiť ako Guliver v krajine obrov. Aj pri plných plotoch pritom platí, že nie je plot ako plot.


Ploty – bariéry

70965

Veľké množstvo pozemkov je dnes vystavených nepriaznivým vplyvom, ako sú hluk či nevábne okolie, a oplotenie teda slúži aj ako bariéra – zabezpečuje jednak vhodné podmienky na ničím nerušené bývanie, ale aj ochranu majetku. Pri výbere plota by sme však nemali skončiť pri týchto požiadavkách. Plot by mal zároveň účelne a vkusne dopĺňať dom a byť v súlade s jeho architektonickým štýlom. Okrem toho by mal byť harmonickou súčasťou celého prostredia a vhodne dopĺňať záhradné úpravy pozemku. Všetky tri prvky – dom, plot aj pozemok – by teda mali tvoriť jednotný celok. Prostredníctvom plota však nadväzuje dom aj na okolitú zástavbu, terén či prostredie. V ideálnom prípade opäť príjemne a harmonicky alebo aspoň nerušivo.


Ploty – bariéry

70964

Pri výstavbe plných plotov sa dá využiť skutočne široký sortiment stavebných materiálov, od klasických až po súčasné, pričom netreba zabúdať ani na živé ploty a popínavé rastliny. Navrhnúť a postaviť dobrý plot nie je vôbec jednoduché. Najhoršie je, ak sa pri všetkých tých starostiach so stavbou domu na plot úplne zabudne a ten ostane len akousi popoluškou alebo chudobným príbuzným – nevenujeme mu ani dostatok pozornosti, ani dostatok prostriedkov.


Ploty – bariéry

70956


Ploty – bariéry

70957

Ploty z kameňa, či už jednoduché, alebo so zložitejšou štruktúrou, sa hodia najmä do kopcovitých, skalnatých alebo horských terénov. Najlepšie je, ak sa na výstavbu použije miestny materiál a plot doplní z oboch strán dostatok zelene. Kamenné ploty neurazia ani honosnejšiu nehnuteľnosť.

Ploty – bariéry

70958


Ploty – bariéry

70960

Ploty v novej štvrti nízkopodlažných rodinných domov, ktoré vyrástli doslova na zelenej lúke, môžu byť postavené pomerne jednoducho a rýchlo. Toto finančne menej náročné riešenie je pritom zároveň estetické, ba dokonca veselé. Relatívne pestrá škála farieb a povrchov tvaroviek umožňuje značnú variabilitu a tým aj originalitu jednotlivých plotov alebo ich úsekov.


Ploty – bariéry

70959


Ploty – bariéry

70961

Plot kompromis. Pri prvom pohľade spredu sa plot javí ako plný a naozaj efektívne bráni zvedavým očiam okoloidúcich či susedov vo výhľade. Pri pohľade zboku však vidno, že cez medzery môže svetlo dopadať z oboch strán a po celý deň aj na rastliny tesne za plotom.


Ploty – bariéry

70962


Ploty – bariéry

70963

A na záver umenie namiesto plota. Takáto bariéra naozaj poteší každého okoloidúceho.
Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: plot
Zdieľať článok

Diskusia