Súkromný vesmír

16. 10. 2006
Zdieľať

Záhrada je malý vesmír uprostred uponáhľaného sveta. Dáva nám možnosť zastaviť sa a nabrať dych do ďalších dní. Môžeme si tu naplno vychutnať to, čo nám v každodennom behu životom chýba. Na tomto súkromnom kúsku prírody sa môžeme kochať spevom vtákov, počúvať ticho a obdivovať krásu. Majitelia záhrad, terás a lodžií pochopili, aký vzácny je tento kúsok sveta.

Súkromný vesmír

66156
Mária Vargová


Súkromný vesmír

66158
Mária Vargová


Na návšteve v tomto dome sme sa stali svedkami toho, ako jeho majiteľ v letnej horúčave zaparkoval auto pred garážou a spotený a unavený vbehol do domu. Vyzeral, akoby bol nahnevaný. O chvíľu však vyšiel v plavkách inými dverami a skočil do bazénu. Potom pohľadom pohladil figovník ovešaný plodmi, ktorý pripomínal prímorskú atmosféru, zamával nám a povedal: “Teraz sa už môžeme rozprávať… v prostredí, kde si viem odpočinúť.” A vtedy sme všetko pochopili…


Súkromný vesmír

66160


Súkromný vesmír

66163
Dominik Vlaheko


S úctou k prírode vytvorili majitelia tejto záhrady svoj súkromný svet. Ráz celej záhrady nepochybne ovplyvňuje tolerantnosť majiteľov, ktorá je im vlastná nielen vo vzájomných vzťahoch, ale aj vo vzťahu k prírode. Preto tu niektoré rastliny, okrem tých, čo vysadili, rastú, ako chcú, ale vo vzájomnom súlade. Dopĺňajú ich malebné detaily, ako napríklad kamenná lucerna pri jazierku.
Súkromný vesmír

66166


Súkromný vesmír

66165


Súkromný vesmír

66164


V malej dedinke za Prahou, neďaleko hory Říp, sa za oblúkovými drevenými vrátami ukrývala malebná romantická usadlosť, ktorá nám na prvý pohľad vyrazila dych. Bolo to určite pre jej netypickosť v tomto klasickom dedinskom prostredí.

Rozľahlému pozemku s trávnikom popretkávaným trsmi ozdobných tráv, stromami, kermi ruží a kvetmi dominovala stará sušiareň chmeľu premenená na príjemné letné posedenie s veľkým otvoreným ohniskom.Súkromný vesmír

66167
Soňa Sadloňová


Súkromný vesmír

66159


Majitelia tohto domu ktorý sme tiež navštívili, pochopil, že do mestského prostredia sa najviac hodí mestský štýl úpravy okolia. Tomu podriadili aj vstupné átrium.


V tomto byte je malou záhradkou lodžia. Aby kvety vynikli a nezaberali veľa miesta, využili majitelia tohto bytu výšku lodžie. Teplá farebnosť a štýlové stoličky lákajú všetkých aspoň chvíľu pobudnúť v tejto neveľkej, no o to príjemnejšej časti bytu.


Súkromný vesmír

66168
Jana Labuťová


Súkromný vesmír

66155
Ivan Šimek


Záhrada okolo tohto domu sa nesie v duchu menej je viac a svojmu murovanému partnerovi jednoducho pristane. Celý dom mal jednoduché línie a dominovala mu biela farba.


Záhrada bola hlavným dôvodom, prečo sa rodina, ktorú sme navštívili, presťahovala na vidiek. Tento obdivuhodný zelený svet organizovaný ľuďmi vznikal za pomoci záhradnej architektky Anny Čibovej, ktorej doménou sú záhrady s prírodným charakterom. Drevené umenie od sochára P. Strassnera v podobe dreveného záhradného sedenia plne korešponduje s jej charakterom.
Súkromný vesmír

66161


Súkromný vesmír

66162


Toto nebola klasická návšteva záhrady, ale návšteva knihy od mladého britského záhradného architekta a floristu Stephena Woodhamsa. Na rozdiel od väčšiny ľudí si totiž myslí, že nie záhrada je rozšírením domu, ale dom rozšírením záhady. Dôkazom sú jednoznačne interiérové prvky použité v záhrade. Napríklad kúpeľňové zariadenie s vaňou “napustenou” trávnikom a sprchový kút pripomínajú skôr surrealistický obraz.


Súkromný vesmír

66154
Jaroslav Hejzlar


Komfortný mezonetový byt v podkroví, ktorému patrí táto očarujúca terasa, sme navštívili na jar minulého roku. Celému bytu dominuje vežička pripomínajúca kostolnú zvonicu, ktorá vytvára nezvyčajné čaro aj na terase. Stačí privrieť oči a dať sa unášať príjemnými pocitmi.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: exteriér záhrada
Zdieľať článok

Diskusia