Útulná záhrada v holandskom mestečku Lisse
Nádherná záhrada na malom priestore? Žiadny problém. Chce to len precízny plán a dôkladnú prípravu. A možno budete prekvapení, čo všetko sa zmestí na zopár štvorcových metrov a dokáže z nich vytvoriť miesto na relax, ktoré v ničom nezaostáva za rozľahlými záhradami.
{R1}
V Holandsku nie je bežné vlastniť veľké záhrady. Pozemky pri domoch sú totiž často malé a úzke. Sú však upravené. Ďalším plusom je, že rešpektujú architektúru domu. Vhodným príkladom je útulná záhrada pri prízemnom dome v neveľkom holandskom mestečku Lisse. Už prvé kroky boli pre mňa príjemným zážitkom. Ako prvá ma zaujala netradičná kompozícia: záhrada susedí s porastom vyšších listnatých stromov, akýmsi menším lesíkom; niekoľko pôvodných stromov sa nachádza aj na zadnom pozemku. To vzbudzuje dojem, akoby záhrada bola v lese, respektíve akoby doň zasahovala. Ďalšou nevšednosťou a dôkazom snahy o súžitie s prírodou je drevená terasa, ktorá ukončuje záhradu pri typickom holandskom vodnom kanáli, grachte, aj s jeho priateľskými kačacími osadníkmi. Kanál nenásilne oddeľuje záhradný priestor od mestskej parkovej zóny, no zároveň vytvára dojem, že je s ním nerozlučne spojený.
Drevená etuda
Do záhrady sa vstupuje cez dom a vydláždenú terasu. Z nej sa núka pohľad na drevené mólo s vkusným exteriérovým nábytkom a ležadlami, na vodný kanál a staršie stromy v pozadí. Dizajnér, ktorý záhradu navrhoval, sa usiloval budovať ju v súlade s prírodou. Nápomocné mu boli prírodné materiály – drevo a kameň, ale aj trendový hrdzavý kov.
Drevo našlo uplatnenie v netradičnej deliacej stene či na vyvýšených záhonoch, ktoré boli pôvodne kompostoviskami. Aj preto majú vysadené rastliny substrát s dostatkom živín. Na záhonoch rastie množstvo zaujímavých a precízne skombinovaných rastlín. Ešte stále sa nájde miesto na dosadenie ďalších jedincov v prípade, že si majitelia niečo prinesú z výstav či záhradníctiev.
Trendová hrdza
Súčasťou záhrady je aj netradičný záhradný kozub – tu opäť dostal príležitosť hrdzavý kov. Blízka deliaca stena vyskladaná z polienok zároveň slúži ako zásobáreň paliva. Z hrdzavého kovu je vytvorená aj drôtená plastika znázorňujúca koňa.
Lesný duch
Atmosféru lesa pripomínajú lesné jahody či typicky lesné trvalky, napríklad pakosty, papraďorasty, ale aj kôra, ktorá pokrýva pôdu. Vďake nej je burina pre túto záhradu neznámy pojem a ani ju netreba často zavlažovať. Polotieň až tieň a vyššia vzdušná vlhkosť vytvárajú vhodné podmienky pre paprade, ktorým sa tu darí veľmi dobre.
Výsadba má skôr bujnejší charakter, pôsobí prírodným dojmom a je celoročne premenlivá.
Trávnik chýba
Požiadavkou majiteľov bolo, aby záhrada bola nenáročná na údržbu. A pretože tu nie sú ideálne svetelné podmienky a korene stromov odčerpávajú veľa vlahy, v záhrade trávnik nenájdete. Nahradil ho porast rastlín pokrývajúcich pôdu – trvaliek a plazivých drevín.
Rastliny a relax
Cieľom dizajnéra bolo zoskupiť rastliny s listami v rôznych odtieňoch zelenej, čo zo záhrady robí výborné miesto na relaxovanie a čerpanie stratených síl. Ani ďalšími farbami sa nešetrilo. Na jar rozkvitajú tulipány, ktoré farebne ladia s domom a ostatnými prvkami v záhrade. Z ďalších cibuľovín tu majú svoje zastúpenie narcisy, bledavky, majestátne korunky s takmer čiernymi kvetmi, takisto tu nájdeme trvalky a na jar kvitnúce kry – orgovány, tavoľníky či popínavú akébiu. Kvety, vysadené v nádobách, nechýbajú ani na terase na konci záhrady. Malé črepníky s bielo kvitnúcimi modricami sú umiestnené aj na zábradlí móla nad vodným kanálom. A práve tu cítiť najkrajšie kvetinové vône. Nie je vraj nič krajšie, ako si ich vychutnávať v ležadle za žblnkotu vody, spevu vtákov či zvonov miestneho kostolíka.