Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Premena malého bytu odhalila pôvodné nedokonalosti a rušivé prvky skryla

24. 10. 2021
Zdieľať

Na začiatku bol byt poznačený nánosmi rokov a vkusom jeho obyvateľov. Kvalitný projekt interiérovej dizajnérky Susanna Cots ho premenil na nepoznanie. Byt navrhla tak, aby „svojím priestorovým charakterom zodpovedal osobnosti človeka, ktorý v ňom žije a zároveň rešpektoval a podporoval stabilný, vedomý a súčasný stav mysle“.

Autorka premeny interiéru si ako hlavný prostriedok na dosiahnutie cieľa stanovila dve základné úlohy. V prvom rade bolo potrebné odhaliť nedokonalosti ukryté pod nánosmi rokov, ktoré dali bytu špeciálny charakter a prinavrátili mu jeho jedinečnosť. Druhým momentom
bolo – naopak – ukryť to, čo priestoru odčerpávalo energiu a kazilo prúdenie pozitívnej energie.

Prečítajte si tiež
Pôvodné múry boli problémom, nakoniec sa stal kameň dominantou bytu

Nerovné steny a odhalené murivo

Nerovné steny, ktoré vznikli v priebehu času, očistili a stali sa hlavnou charakteristickou črtou celého bytu. Ich zaujímavá štruktúra a „múdrosť získaná časom“ sú hlavnými dekoratívnymi prvkami bytu. Vynikajú aj vďaka tomu, že v priestore dominuje biela farba a minimalistické tvary.

Vyklápací stôl v kuchyni malého bytu

Vďaka vyklápaciemu stolu vznikne jedálenský priestor pre 4 až 5 ľudí. Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Explózia bielej šíri svetlo a zväčšuje priestor

Keďže byt nemal veľké rozmery, dizajnérka hľadala riešenie, ako znásobiť svetlo a opticky zväčšiť priestor bytu. Podarilo sa jej to vďaka maximálnemu použitiu bielej farby. Prakticky všetko v byte je
biele – okrem očistených stien, podlahy, kovových a drevených detailov. Biela zároveň funguje ako „prázdne plátno podporujúce kreativitu majiteľa“ bytu.

Funkčný blok v bielej farbe v strede malého bytu

Dispozícia bytu je funkčne rozčlenená vloženým blokom v bielej farbe. Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Vyklápací stôl, aj útulný priestor na prácu

Dispozícia bytu je funkčne rozčlenená vloženým blokom. Ako inak v bielej farbe. Ukrýva hygienické zázemie a technické záležitosti. V centrálnom objeme sa nachádza kuchynská linka s barovým pultom i pohovka ako symbol obývačky a relaxu.

Prečítajte si tiež
Ideálne riešenie do malých bytov? Multifunkčná kocka v priestore

Vďaka vyklápaciemu stolu vznikne jedálenský priestor pre 4 až 5 ľudí. Najlepšie na ňom je to, že dokáže veľmi rýchlo zmiznúť a v prípade potreby sa opäť objaviť – stačí ho vyklopiť alebo vrátiť do pôvodnej polohy, v ktorej zapadá do vstavaného úložného priestoru.

Pôvodné múry v byte

Pôvodné múry sú hlavnými dekoratívnymi prvkami bytu. Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Posteľ s úložiskom a štýlová pracovňa

Keďže v menších bytoch nikdy nie je dostatok úložných miest, Susanna Cots do spálne umiestnila posteľ s čelom, ktoré má funkciu odkladacieho priestoru, úložiska. Vďaka týmto šikovným riešeniam, nič neruší tok myšlienok domáceho, všetko má svoje pevné miesto a čistota priestoru zároveň provokuje k tvorivosti. Za odhaleným múrom sa nachádza drevený pracovný stôl s policami a malým okienkom (pravdepodobne tu kedysi bola špajza alebo kúpeľňa). I táto malá pracovňa je riešená tak, aby nepôsobila rušivo, ale inšpiratívne.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

Minimalistický byt Capsule

architektonický ateliér: Susanna Cots Interior Design

autor: Susanna Cots

lokalita: Barcelona

realizácia: 2021

plocha: 50 m2

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Susanna Cots Interior Design

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: garsónka kamenné murivo malý byt minimalizmus Multifunkčný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia