Záhrada pri nenápadnom dome

24. 09. 2010
Zdieľať

Predstava, že si po náročnom pracovnom dni ľahnete do ležadla na terase obklopenej kvetmi, je určite lákavá. Ak k tomu ešte pridáte pestré farby, podmanivé vône a tieň starého stromu, idylka je priam dokonalá. Presne takto si užíva leto jedna mladá rodina a my sme v ich záhrade objavili viacero inšpiratívnych detailov.

Záhradu, ktorú vám tentoraz predstavíme, by ste našli pri nenápadnom dome v typickom anglickom mestečku. Je malá, no pôvabná, plná romantických zákutí. Hoci je ukrytá pod korunami stromov, je plná krásnych kvetín a rozličnej zelene.{R1}

Nenájdete tu však jednotlivé záhony, celú záhradu tvorí jeden veľký, takmer súvislý porast. To, že je takmer celá v tieni vysokých listnáčov, má svoje výhody – napríklad v lete, keď je všade inde horúco, tu je veľmi príjemne. Aj zeleň pôsobí v takýchto podmienkach sviežejším dojmom, a keďže je intenzívne farebná, o to blahodarnejšie vplýva na unavené oči. Dôležité však je, že táto záhrada je akýmsi malým samostatným ekosystémom, v ktorom spolunažívajú rastliny, užitočné živočíchy a ekologicky naladení majitelia. Všetko sa tu prirodzene vyvíja, nič nie je (okrem živého plota) tvarované či inak obmedzované v raste. Výsledkom je skutočne krásna a prirodzene pôsobiaca záhradná kompozícia.

Geometricky tvarované jazierko je ukryté v záplave zelene. Je nielen prostredím vhodným pre vodné rastliny, ako sú napríklad lekná, ale podieľa sa aj na vytváraní hodnotnej mikroklímy.

Farby na oceľovosivom pozadí
Záhradný priestor obkolesuje múr, ktorý chráni užívateľov záhrady pred nevítanými pohľadmi zvonka. Je natretý oceľovosivou farbou, ktorá pri pohľade z diaľky vytvára akoby kovový efekt. Dodáva tak záhrade moderný šmrnc a zároveň je výborným neutrálnym pozadím, na ktorom pekne vyniknú kvitnúce trvalky. Ambíciu navodiť pocit intimity v priestore záhrady má aj tvarovaný živý plot z tisu.

K terase vedú nášľapné platne zhotovené z rovnakého materiálu. Priestory medzi a pod nimi sú vysadené rôznymi zaujímavými, kvitnúcimi aj nekvitnúcimi rastlinami. Keďže je tu vlhko, darí sa tu aj kosatcom sibírskym (Iris sibirica).

V strede tejto útulnej anglickej záhradky, ktorá pripomína skôr osviežujúcu lesnú tôňu, je terasa z tropického dreva, zdvihnutá kúsok nad úroveň terénu. Z domu sa k nej dostanete po chodníkoch, nášľapných štvorcoch a schodoch z rovnakého materiálu. Terasa je akýmsi srdcom záhrady, miestom, kde jej majitelia relaxujú, vítajú hostí, ale aj pracujú. Väčšinou sú tu k dispozícii farebné taburetky, ktoré sa, mimochodom, výborne hodia do kvetinových záhrad, a podľa potreby tu rozkladajú záhradný nábytok – stôl s kreslami či ležadlá. Farebné taburetky spolu so sivými stenami, terasou a netypickou zeleňou podčiarkujú moderný  trend tejto záhrady.

Kopytník (Asarum europaeum) je nenáročná pôdopokryvná trvalka, ktorá sa po rokoch zabudnutia opäť dostáva do centra pozornosti. Dobre rastie všade tam, kde je vlhko, dokonca aj v tieni. Na tomto príklade vidno, že sa vyplatí venovať v záhrade pozornosť aj zdanlivo nedôležitým detailom.

Ako v rozprávkovom lese
Keďže záhrada leží v polotieni pod statným hrabom, bolo potrebné vybrať sem rastlinné druhy, ktorým tieto podmienky vyhovujú. Okrem hrabov tu rastú aj javory poľné, no hlavne veľké množstvo krásnych, a pritom pestovateľsky nenáročných dlho kvitnúcich trvaliek. Dôvod, prečo sa záhradní dizajnéri Angus Thompson a Jane Brockbank rozhodli práve pre túto skupinu rastlín, je prostý – majitelia jednoducho nemajú dostatok času starať sa o letničkové či nebodaj zeleninové záhony.

 

V tejto záhrade nenájdete žiadne záhony. Dreviny, okrasné trávy a trvalky tvoria jeden pomerne hustý, súvislý porast, čím získala prírodný ráz. Tvarovaný živý plot z tisu je takmer ukrytý v záplave nádherne rozkvitnutých trvaliek.

 

Na prvý pohľad je to tu ako malá, ale prekvapujúca a úžasne premenlivá divočina. Celý priestor je pomerne husto vysadený, vďaka čomu netreba záhradu tak často zavlažovať – vlaha sa vďaka tieňu rastlín udrží v pôde dlhšie. Dizajnéri si dali záležať na tom, aby tu neustále niečo kvitlo, no najkrajšia je záhrada začiatkom leta. V tom čase tu nájdete rozkvitnuté orlíčky, pakosty, alchemilky, mliečniky, náprstníky, zvončeky, okrasné cesnaky, udatníky, kuklíky, rôzne druhy kosatcov, žlťušky, rebarboru či maky, ale aj viacero druhov okrasných tráv, ktoré vnášajú do porastov kvitnúcich trvaliek príjemnú ľahkosť. Zastúpené sú tu rozličné tvary listov, aj rôzne odtiene zelenej – taký je aj súčasný trend, uplatnili sa však aj staršie pravidlá – napríklad o tom, že protiklady sa priťahujú. Na jar tu zakvitnú rôzne nádherné cibuľoviny, a keďže sú v tom čase stromy ešte bez listov, darí sa tu aj druhom náročnejším na slnko. Rastú tu tiež botanické ruže, a dokonca maliny – aj vďaka tomu pripomína táto záhrada príjemné lesné zákutie.

Ku kvetinovej výsadbe, ktorá obkolesuje terasu, sa výborne hodia farebné taburetky. Určite padnú vhod, najmä ak sem zavíta návšteva. Inokedy si tu majitelia rozkladajú záhradný nábytok.

Živá voda, bujná zeleň
Uprostred kvetov, vysadených v malých skupinkách, je ukryté geometrické jazierko, ktorého tvar ladí s pravidelnými líniami terasy. Lekná v ňom síce nekvitnú tak, ako by kvitli na slnečnom mieste, ale rozhodne je vďaka nemu táto záhrada atraktívnejšia. Jazierko tu zároveň vytvára blahodarnú mikroklímu, ktorú oceňujú nielen rastliny, ale predovšetkým majitelia záhrady, keď v nej hľadajú útočisko pred letnou páľavou. Vodná plocha je sčasti aj pod terasou a priamo z nej vyrastajú v medzerách medzi chodníkmi a terasou ďalšie nádherné rastliny – kosatce sibírske. Aj toto riešenie patrí k zaujímavým, netradičným nápadom.

 

Majitelia si nechali do záhrady vysadiť aj niekoľko druhov nádherných kosatcov, ktoré rozkvitajú pekne postupne. Výsadba je koncipovaná tak, aby v záhrade stále niečo kvitlo. Začiatkom leta sú nádherné okrasné cesnaky aj plnokveté orlíčky.

 

V tejto záhrade prakticky nenájdete holé miesto, dokonca aj okolie kmeňov stromov je precízne vysadené. Tam, kde by sa ničomu inému nedarilo, rastú pôdopokryvné trvalky, napríklad kopytník. Jeho okrúhle lesklé listy vyzerajú veľmi pekne najmä v spojení s drevom terasy. Neprekáža mu tieň ani polotieň, rastie rýchlo a je zelený aj v zime.

Vďaka hustej výsadbe je tu burina takmer neznámym pojmom. Trvalky nie sú veľmi obmedzované v raste, to čo uhynie, nahradí niečo ďalšie, a vďaka samovýsevu je tu mladých rastliniek vždy dosť aj pre susedov. Mnohé rastliny časom vytvárajú pekné trsy a rozrastajú sa aj vďaka priaznivým podmienkam, ktoré v záhrade panujú. Je to ako malý raj. Cítiť tu vôňu zelene, vládne tu príjemná vlhká klíma, je tu pokoj a zároveň sa tu nestále niečo mení. Jednoducho dokonalý priestor na únik od bežných starostí, kde sa zregeneruje telo a kde je príroda tak blízko… Aj preto sa hodnota takejto záhrady vlastne nedá vyčísliť.

 

Aké rastliny použil dizajnér?
Stromy a dreviny (pôvodná výsadba)
Carpinus betulus – hrab
Acer campestre – javor
Trvalky, cibuľoviny a okrasné trávy 
Allium siculum – okrasný cesnak
Angelica sylvestris ‚Vicar’s Mead’ – archangelika
Aquilegia vulgaris var. stellata ‚Ruby Port’ – orlíček
Aruncus dioicus – udatník
Carex muskingumensis – ostrica
Digitalis obscura – náprstník
Epimedium × warleyense – krpčiarka
Eupatorum maculatum ‚Orchard Dene’ – konopáč
Euphorbia palustris – mliečnik

Euphorbia wallichii – mliečnik
Geranium ‚Philippe Vapelle’ – pakost
Geranium phaeum ‚Lily Lovell’ – pakost
Geum rivale ‚Leonard’s Variety’ – kuklík
Hesperis matronalis – večernica
Iris chrysographes – kosatec
Iris sibirica – kosatec
Iris ‚Fort Apache’ – kosatec
Papaver atlanticum – okrasný mak
Rheum palmatum – rebarbora
Rodgersia sambucifolia – rodgerzia
Sesleria nitida – ostrevka
Thalictrum aquilegiifolium – žlťuška
Lythrum salicaria – vrbica

 

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: návšteva záhrada
Zdieľať článok

Diskusia