Ako na krištáľovo čistú vodu
Kúpacia sezóna až sedem mesiacov v roku si od bazéna na záhrade vyžaduje neustálu dokonalú pripravenosť na vodné športy, relaxáciu, zábavu a radovánky. Aby sme si pobyt v bazéne užili všetci naplno je pre nás okrem príjemnej teploty vody rovnako dôležitá aj jej čistota a zdravotná nezávadnosť.
V priebehu horúceho leta, kedy trávime v bazéne celé hodiny, sa do vody logicky dostáva aj množstvo nečistôt. Z časti za to môže spád z okolia ako je prach, utopený hmyz, tráva alebo listy a peľ z okolitej zelene. Zaznamenať môžeme ale aj mastné stopy opaľovacích krémov. A zďaleka nezostáva len pri nečistotách viditeľných iba voľným okom. Ďalším nepriateľom dokonalej bazénovej vody sú totiž aj baktérie a riasy. Ako teda na jednoduché čistenie a dezinfekciu bazénovej vody?
Filtrácia vody je základ
Piesková filtrácia je základom systému pre dosiahnutie a udržanie kvalitnej, čistej a zdravotne nezávadnej vody. Vodu zbavuje nečistôt podľa vzoru prírody – filtruje ju, ako názov napovedá, cez pieskovú náplň. Pri výbere vhodného modelu je rozhodujúcim faktorom predovšetkým objem bazéna. Ten určuje požadovaný výkon čerpadla, aby filtrácia prebiehala efektívne. Filtrácia by mala celý obsah bazéna zvládnuť prefiltrovať za 3-4 hodiny. Aby svoju funkciu mohla plniť dokonalo, pieskovú náplň aspoň raz za 14 dní jednoducho prepláchneme a po každých 2 sezónach vymeníme za novú. Pre filtráciu vody v niektorých typoch malých nadzemných bazénov ale postačí filtrácia kartušová, ktorá zachytáva mechanické nečistoty na filtračnej vložke.
Nechajte to na nich, pracujú samostatne
„Spoliehať sa len na prácu filtrácie pre dokonale čistý bazén nestačí. Steny aj dno bazéna preto pravidelne zbavuje mechanických nečistôt a nánosov bazénový vysávač. Bez neho by sa udržiavala bazénová voda v dokonalej kondícii len ťažko,“ vysvetľuje Kateřina Tyrpeklová, produktová manažérka spoločnosti Mountfield. Pre luxusne zapustené bazény a ďalšie typy bazénov s väčšou plochou sú ideálne automatické bazénové vysávače. Vďaka moderným technológiám zvládajú najefektívnejšie dbať o čistotu dna aj stien bazéna. Stačí ich do vody vložiť a celkom samostatne aj v dobe našej neprítomnosti celý bazén ticho prebrázdia a následne sa automaticky vypnú. Majú programovateľnú riadiacu jednotku pre voľbu optimálneho režimu, nečistoty vrátane mikročastíc zbierajú do integrovaného koša.
Variantom pre nadzemné a menšie zapustené bazény sú vysávače poloautomatické. Zbavia dno (niektoré modely aj steny) bazéna nežiadúcich nečistôt. Jednoducho aj bez použitia náradia ich pripojíme k pieskovej filtrácii, jej silu využívajú k nasávaniu vody aj ku pohybu po dne bazéna (sila nasávania narastá s výkonom pieskovej filtrácie). K bazénu sa oplatí mať po ruke kedykoľvek taktiež niektorú z ponúkaných sieťok s teleskopickou násadou. Lístie alebo usadeninu môžeme vďaka nim ľahko kedykoľvek vyčistiť a nie je potrebné hneď do akcie povolávať vysávač.
Alchýmia pod hladinou
Aby sme akúkoľvek úpravu bazénovej vody urobili skutočne efektívne, mali by sme vedieť aktuálne hodnoty ich podstatných vlastností. Tými sú hodnota pH, alkalita a tvrdosť. Sada veľmi rýchlych kvapkových a prúžkových testerov je pre dokonalou starostlivosť o bazén nutnosťou a najlepšie sa nimi vybavíte rovno pri nákupe prípravkov pre starostlivosť o bazénovú vodu. Dobrý bazénový špecialista poradí a nájde riešenie pre navrátenie rovnováhy optimálnych hodnôt a kvality vody každého bazéna!
Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 7,0 až 7,4. Taká je zdravotne nezávadná a zaisťuje taktiež efektívnu účinnosť všetkých prípravkov bazénovej chémie. Vyššia pH nad 7,4 (zásaditosť) môže spôsobiť mliečny zákal vody (vyzrážanie vápniku) alebo zápach chlóru. Naopak pH s hodnotou pod 7,0 (kyslosť) spôsobuje zvýšenú koróziu kovových častí bazéna a blednutia farieb ostatných materiálov. Výkyv pH oboma smermi ale môže navyše dráždiť oči či pokožku. Hodnotu pH preto kontrolujte pravidelne a to minimálne raz za týždeň pomocou kvapkového alebo prúžkového testera. Počas horúceho počasia alebo ak sa do bazéna dostalo väčšie množstvo nečistôt, merajte zásaditosť ešte častejšie.
Pri alkalite v optimálnom rozmedzí 80–120 ppm (uhličitanová rovnováha) je bazénová voda schopná prirodzene vyrovnávať a udržiavať hladinu pH. Vychýlenie oboma smermi vyvoláva zmeny v hodnote pH, teda zásaditosť alebo kyslosť vody.
Hodnota tvrdosti bazénovej vody by nemala byť vyššia než 18 °N. Tvrdá voda (napr. studňová) s vysokým obsahom železa a mangánu sa môže po aplikácii dezinfekcie zafarbiť až do hneda. Špeciálne prípravky preto viažu ióny týchto kovov a k nežiaducemu zafarbeniu bazénovej vody nedôjde. Podstatné je nezabúdať na kontrolu a úpravu tvrdosti vody v priebehu celej sezóny a predovšetkým po dopustení bazéna.
Filip Werner, špecialista spoločnosti Mountfield, zahrňuje princíp komplexnej údržby bazénovej vody takto: „Celý systém starostlivosti o bazénovú vodu by mal perfektne fungovať a vy si s rodinou máte pri bazéne len bezstarostne užívať relax.“
4 kroky starostlivosti o priezračne čistú vodu
- Pravidelná kontrola hodnôt pH (optimálne rozmedzie 7,0 – 7,4)
- Údržba vody špeciálnymi prípravkami bazénovej chémie
- Pravidelný preplach pieskovej náplne filtrácie
- Odstraňovanie hrubých nečistôt bazénovým vysávačom alebo sieťkou
Viac informácii na www.mountfield.sk.
Zdroj: PR článok Mountfield a.s.