14. 08. 2008
Zdieľať

Postavený v závetrí, tak trochu bokom od susedových okien či fasády, si potichučky bafká svoju fajku mieru na znak víťazstva nad skroteným ohňom. Záhradný kozub je majster každej rodinnej siesty spojenej s hodovaním. Samozrejme, za predpokladu, že má tie správne miery a vhodné miesto.



Pri zakladaní ohňa v záhrade, či už v otvorenom ohnisku, grile, alebo v kozube, je dôležitá bezpečnosť. Tú treba zohľadniť pri výbere miesta. Ešte predtým si však ujasnite, čo od kozuba očakávate – či má slúžiť len na jednoduché grilovanie, alebo plánujete aj pečenie chleba a väčších kusov mäsa, čo si vyžaduje trochu komplikovanejšie vybavenie (piecku na chlieb a pizzu, udiareň, odkladacie plochy, prípadne drez s vodou).


Zapálený kulinár

159186

Keď máte vyjasnené priority, ktoré by mali spĺňať vaše predstavy o záhradnom stolovaní a hodovaní, môžete sa začať venovať tvarom, forme a výberu vhodného miesta. Inak je to vo väčšej, inak v menšej záhrade. Rozľahlý pozemok bude veľkoryso ponúkať niekoľko možností, napríklad solitérne umiestnený kozub alebo začlenený do konštrukcie záhradného altánu či prístrešku dostatočne ďaleko od vlastných okien aj fasády susedovho domu. V menšej záhrade sa kozub zvyčajne pritúli k domu (ideálne je, ak sa dá zakomponovať do plánu stavby domu ako stenový obojstranný, čiže vnútorný aj vonkajší kozub), prípadne sa uskromní na terase.

V každom prípade by mal byť v závetrí – aby jedlo nechladlo prirýchlo a tiež, aby vaše prvé gastronomické pokusy pod holým nebom neboli spojené so šarvátkou s vyúdenými susedom.

Poskladať či vymurovať?

To je otázka! Jednoduchšia sa javí prvá forma – montovaný kozub. Dostať ho kúpiť v podobe stavebnice, ktorú si svojpomocne podľa návodu poskladáte na obraz kozubový. Deklarované výhody sú – finančná nenáročnosť, jednoduchá montáž a tiež prípadná demontáž, ak ho budete chcieť premiestniť do iného záhradného zákutia. Kvalitné prefabrikáty sa vyrábajú z vymývaného betónu s ohniskom chráneným šamotovým obkladom. Môžete natrafiť aj na nekvalitné betóny s menšou žiarupevnosťou, nevhodne armované, vyrobené z jedného kusa. Monolitický kozub nemá kde uhnúť, dilatovať a tak pod vplyvom tepla praská.









Zapálený kulinár

159187


Zapálený kulinár

159188
Daniel Veselský


Montované kozuby majú len minimálnu plochu na odkladanie pomôcok, na pohodlnú prípravu jedál budete pravdepodobne okrem servírovacieho stolíka potrebovať aj príručný stôl.



Pri kúpe montovaného kozuba dbajte na to, aby mal niekoľko variantov na nastavenie výšky roštu nad ohniskom, možnosť upevniť otočný ražeň či kotlík na guláš, takisto je dôležitá manipulácia so žeravým uhlím. Murované záhradné kozuby sú finančne nákladnejšie a tiež časovo náročnejšie. Môžu byť čisto betónové, ale aj kamenné, či tehlové. Napriek tomu, že ide o stavbu, ktorá si vyžaduje odborné znalosti (preto sa vyplatí obrátiť sa radšej na odborníkov), dá sa postaviť aj svojpomocne – chce to však riadny plán a správny materiál (nájdete ho v kachliarskych obchodoch) a na finálne práce si môžete objednať majstra.


Zapálený kulinár

159192

Aby horel, musí byť v suchu

Jednou z častých chýb, ktorá sa objavuje pri stavbe záhradného kozuba, je jeho zakladanie. Napokon, ide o stavbu ako každú inú, ktorá si vyžaduje betónový základ do nezamŕzajúcej hĺbky a dostatočný štrkový podsyp, ktorý bude odvádzať vodu z jeho okolia. Odstránením nasiakavých vrstiev sa zabráni vydúvaniu zeminy. Voda nazhromaždená v neviditeľných priehlbinách blízko kozuba je nebezpečná najmä v zime, keď zamrzne, dokáže ho nadvihnúť a vychýliť do takej miery, že miestami pripomína zle osadený náhrobný kameň. Preto je dôležité odviesť ju dosť ďaleko. Odutý obklad či opadaná omietka bývajú dôsledkom vzlínajúcej zemnej vlhkosti – tieto nepekné efekty možno eliminovať použitím fólie.

Fabrika v záhrade?

Aby záhradný kozub správne fungoval, musí mať dobrý komín. To je jedno zo základných pravidiel, ktoré sa nevypláca zanedbať. Inak okrem dotieravého dymu riskujete aj susedský spor. Oboje sú viac či menej nepríjemné záležitosti. V snahe predísť takým situáciám, sa mnohí majitelia kozubov rozhodli postaviť v záhrade vysoký komín, čo nie je práve šalamúnske riešenie. V praxi totiž zlyháva. A navyše ani po estetickej stránke vašej „obývačke“ nepridáte na elegancii a pôvabe. Skôr naopak.

Dobrý komín musí byť primerane vysoký s dostatočnou svetlosťou (vnútornými rozmermi). Príliš všeobecné? Tak teda tu je zopár konkrétnych faktov. Výška komína na záhradnom kozube by mala byť aspoň 220 cm, ideálna je 250 cm, aby dym, keď aj trochu „spadne“, neobťažoval sediacich či stojacich ľudí okolo neho. Aby vyčnievajúce komínové teleso nepôsobilo ako malá fabrika, možno ho obložiť, keď nie obkladom, tak zeleňou – postačí dvojitý plášť a rastliny pripevnené na drôtikoch trochu ďalej od komína. Podobnú diskrétnu službičku dokáže urobiť aj pergola.












Zapálený kulinár

159204


Zapálený kulinár

159205

Strieška na komíne plní predovšetkým praktickú funkciu – zabraňuje vnikaniu dažďovej vody do kozuba. Väčšinou sa vyrába z hrubšieho plechu (ale nie je to pravidlo). Mala by byť umiestnená približne 30 cm nad ústím komína. Stavbu takéhoto záhradného kozuba s grilom, varnou plochou, udiarňou a pecou je lepšie prenechať odborníkom.


Rovnako ako pri vnútornom, aj pri vonkajšom kozube platí, že by sa mali zachovať správne proporcie medzi prierezom komína a plochou portálu (miesto, kde sa prikladá do ohňa). Pre toto pravidlo už roky platí pomer 1 : 10, čiže plocha portálu môže byť maximálne 10-krát väčšia ako prierezová plocha komína. Ďalšie prvky, ako napríklad klapka či sedlo, na vonkajšom kozube nie sú potrebné. Samozrejme, to neznamená, že kozub už nikdy nebude dymiť, občas sa zahrá na kadidlo, napokon je to v jeho povahe a patrí to k atmosfére pri ohni.

Kozub nie je odpadový kôš

Je to jednoduché – ako palivo je najvhodnejšie dobre vysušené drevo, napríklad dub, buk, jabloň, čerešňa; mäkkému smreku sa radšej vyhnite – rýchlo horí a pritom ešte aj iskrí. Medzi klasiku patrí aj drevené uhlie, no v poslednom čase sa ako palivo používa aj plyn (jedlo však nemá tú chuť ako pri dreve). Občas sa v záhrade nájdu suché vetvičky, ktoré treba zlikvidovať. Napriek tomu, že kozub nie je odpadový kôš, takýto záhradný odpad v malom množstve mu neublíži. Čoho by ste sa však ako paliva mali vyvarovať, to je benzín a lieh.

Okrem druhu paliva je dôležité aj jeho správne dávkovanie. Kupované stavebnicové kozuby a grily totiž nemajú takú žiarupevnosť ako murovaný kozub. Skúšku veľkým ohňom nemusia vydržať, preto dodržiavajte maximálnu dávku paliva (žiaľ, výrobcovia neudávajú, kde môže horieť plameň a kde iba tlieť drevené uhlie).


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 07/2008

Kategória: Energia Záhrada a exteriér
Tagy: grilovanie grily kozub relax rx
Zdieľať článok

Diskusia