Zdroj: PPG Deco Slovakia

Pripravte sa na grilovaciu sezónu

31. 05. 2021 Zdieľať

Tiež sa už tešíte na dlhé teplé večery? Presne také večery sú totiž ako stvorené na spoločné grilovanie s rodinou alebo priateľmi. Skôr ako naložíte mäso a pripravíte vonkajšie sedenie, skontrolujte, v akom stave je váš gril alebo krb. Možno budete prekvapení, koľko hrdze sa na ňom od minuloročnej sezóny objavilo. Nemusíte sa ale hneď obzerať po novom. Stačí mu dať nový ochranný náter.

Ochrana pred teplom aj poškodením

Nie ste si istí, aký náter na renováciu grilu použiť? Farba musí odolať vysokým teplotám a zároveň by mala gril ochrániť pred koróziou a poveternostnými vplyvmi. Žiaruvzdorné farby Primalex všetky tieto požiadavky spĺňajú. Nárazovo odolajú teplotám až do 700 °C (pri kúrení je v kachliach alebo grile priemerne 200 °C). Obsahujú veľké množstvo silikónového spojiva, vďaka ktorému zabránia tomu, aby v priebehu rokov dochádzalo ku sprašovaniu, poškriabaniu alebo šednutiu materiálu.

 1. Na renováciu záhradného grilu potrebujete len pár hodín času, jedny šikovné ruky, trochu fortieľa a Žiaruvzdornú kováčsku farbu Primalex. Ďalej si pripravte kefu, štetec s prírodnou štetinou a miešadlo.

  Čistenie grilu

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

 2. Povrch grilu najskôr obrúste a zbavte všetkých nečistôt.

  Čistenie grilu

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

 3. Farbu otvárajte najlepšie špeciálnym otváračom. Vďaka tomu totiž neporušíte viečko a budete ju môcť použiť opakovane. Farbu dôkladne premiešajte. Aby výsledok splnil vaše očakávania, musia sa všetky zložky správne spojiť. Farebné pigmenty majú totiž tendenciu zdržiavať sa na dne plechovky.

  Žiaruvzdorná farba na gril

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

 4. Farba je pripravená na okamžité použitie, takže nie je potrebné ju riediť. Môžete sa teda rovno pustiť do natierania. Štetec namáčajte do farby len do štvrtiny. Náter aplikujte vždy na vychladnuté povrchy.

  Žiaruvzdorná farba na gril

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

 5. Farbu naneste v 2 – 3 vrstvách. Medzi jednotlivými vrstvami povrch nezabudnite vždy vypáliť. Stačí pozvoľna, na 150 – 250 °C. Vďaka tomu bude povrch grilu odolný proti poškriabaniu, získa na tvrdosti a pružnosti.

  Žiaruvzdorná farba na gril

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

 6. Mäso už čaká naložené v chladničke, gril je ako nový. Grilovanie teda môže začať!

  Gril na kolieskach po renovácií

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

 7. Žiaruvzdornými farbami Primalex môžete natierať aj ďalšie tepelne namáhané kovové materiály, ako sú krby, dymovody, kachle alebo kotly.

  Murovaný gril v záhrade

  Zdroj: PPG Deco Slovakia

Odborník radí

Farba nesmie prísť do priameho kontaktu s plameňmi. Nie je preto vhodná na rošty alebo vnútorné časti ohniska. Rozdiel medzi Žiaruvzdornou kováčskou farbou a Žiaruvzdornou farbou je vo výslednom vzhľade. Kým s prvou z nich dosiahnete hlboký matný vzhľad a povrch zostane hrubý, druhá farba je hladšia a polomatná.

Produkty

Primalex Žiaruvzdorná kováčska farba

Špeciálna syntetická farba na báze silikónovej živice s obsahom hrubej železitej sľudy, grafitu a antikoróznych pigmentov. Slúži na ochranu aj dekoráciu tepelne namáhaných podkladov.

Primalex žiaruvzdorná kováčska farba

Zdroj: PPG Deco Slovakia

Primalex Žiaruvzdorná farba

Špeciálna syntetická teplotne odolná farba na báze silikónovej živice a špeciálnych anorganických pigmentov. Dokáže znášať nárazové teplotné zaťaženie až 700 °C.

Primalex žiaruvzdorná farba

Zdroj: PPG Deco Slovakia

Viac na www.domyfarieb.sk 

Zdroj: PR článok PPG Deco Slovakia, s.r.o.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: čistenie grilovačka grilovanie grily náter náterové látky renovácia údržba
Zdieľať článok