Čo by ste nemali v septembri premeškať vo vašej záhrade
Aj na tento mesiac vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre vašu záhradku.
10 úloh v záhrade
Ihličnany
September je vhodný na výsadbu ihličnatých drevín. Vysadené rastliny pravidelne zavlažujte.
Jarné cibuľoviny
Už začiatkom mesiaca myslite na nákup a výsadbu jarných cibuľovín, najmä narcisov.
Popínavé dreviny
Ak chcete dom zaobaliť do zeleného šatu, vysaďte si k fasáde popínavé dreviny.
Jesienky
V dobre zásobenom záhradníctve sa dajú kúpiť kvitnúce jesienky, ktoré krásne ozdobia vresovisko alebo skalku.
Vresy
Vysadiť si môžete aj kvitnúce vresy – sú vhodné do vresovísk aj vegetačných nádob. Pravidelne ich zavlažujte.
Pod stromami
Miesta pod stromami sa v budúcom roku pekne zazelenajú, ak ich v tomto období vysadíte vhodnými trvalkami.
Trávnik
September je vhodný na založenie trávnika položením hotového trávneho koberca alebo výsevom.
Izbové rastliny
Interiérovú zeleň, ktorá bola v lete umiestnená vonku, preneste najneskôr v polovici mesiaca dnu. Začiatkom mesiaca ju môžete aj presadiť.
Bylinky
Ak bylinky teraz ostriháte, budú vás celú jeseň zásobiť čerstvou voňavou vňaťou. V septembri ich môžete aj presadiť.
Trvalky
September je vhodný na zakladanie trvalkových záhonov. Druhy kvitnúce na jar si môžete rozmnožiť delením.{R1}
Okrasné cesnaky sú nádhernou ozdobou kvetinových záhonov. Ich cibule sa vysádzajú práve v tomto období.
Magické javory
Javory menšieho vzrastu, ako sú javor japonský či javor dlaňovitolistý, patria k obľúbeným okrasným drevinám. Skorá jeseň je priam ideálna na ich výsadbu (vždy s koreňovým balom). Na jeseň sú obvykle aj nádherne sfarbené a v ponuke nájdete mnohé pekné kultivary. Javorom sa však nebude dariť úplne všade – neznášajú ílovitú ani vápenatú zeminu. Ideálny je mierne kyslý substrát (pri výsadbe sa vyplatí pridať do jamy trochu rašeliny). Najlepšie porastú v svetlom polotieni a v stále mierne vlhkej pôde. Osvedčené je umiestnenie v blízkosti jazierka. Na slnečnom mieste so suchšou pôdou sa im nebude dariť. Kultivary s jemnejšími listami by mali mať viac svetla, nikdy však nie priame slnko. Dôležité je chránené miesto s dostatkom priestoru na rast.
Energický bradavec
Bradavec (Caryopteris clandonensis) patrí k neveľkým a naozaj vďačným okrasným krom. Začiatkom jesene kvitne bledomodrými kvetmi a vďaka kombinácii so striebristým olistením je v tomto období neprehliadnuteľný. Pestovať ho možno nielen na záhonoch, ale aj vo väčších nádobách. Ide o teplomilný ker, preto je lepšie vysádzať ho na chránené vyhriate miesto. V prvom roku po výsadbe potrebuje aj zimnú ochranu. Bradavec znesie slnko aj mierny polotieň a neprekáža mu ani suchšia pôda. Predpokladom každoročného bohatého kvitnutia je predjarný radikálnejší rez. V sortimente nájdete niekoľko pekných druhov a kultivarov, zaujímavé sú tie so žlto a bielo panašovanými listami, ktoré zaujímavo presvetlia tmavšie časti záhrady.
Lúka na dosah
Prirodzene pôsobiace rastliny, ktoré by ste hľadali skôr na lúkach či v lesoch, sa čoraz viac dostávajú aj do záhrad, a to nielen vidieckych, ale aj moderných mestských. V dobre zásobenom záhradníctve sa dá dokonca kúpiť špeciálna lúčna zmes, ktorú v tomto období môžete vysiať na vami určené miesto. Zaujímavé môže byť napríklad vytvorenie miniatúrnej kvetinovej lúky vo vyvýšenom záhone niekde za terasou, prípadne vo väčšej a dlhšej vegetačnej nádobe. Lúčnym kvetom sa bude dobre dariť na slnečných miestach s pôdou chudobnejšou na živiny. Na jeseň vysiata zmes sa pri pravidelnej zálievke ukáže v plnej nádhere v nasledujúce sezóne. Myslieť treba na to, že takáto výsadba nie je vhodná do záhrad alergikov.
Atraktívne mäsožravky
Obľuba pestovania mäsožravých rastlín stúpla najmä v posledných rokoch. Nie je to už zďaleka len krátkodobá zberateľská aktivita, z mnohých druhov sa stali plnohodnotné interiérové rastliny, ktoré interiéru prepožičiavajú netradičný punc. Mäsožravky vyžadujú kvalitnú rašelinu s nízkym obsahom živín, dostatok vlahy (znesú aj zamokrenie) a vyššiu vzdušnú vlhkosť (až 90 %). Tieto rastliny sa väčšinou živia hmyzom, ktorý si chytajú samy, nie je dobré ich umelo prikrmovať. Najvhodnejšie je pestovať ich v polouzatvorených nádobách (bankách a akváriách), prípadne v nádobách so zúženým hrdlom. Vždy však musia mať zabezpečený prísun čerstvého vzduchu.
Jesenné trvalky
Počas celej jesene je v predaji množstvo krásnych trvaliek. K najkrajším patria veternice japonské (Anemone japonica) alebo veternice hupehenské (Anemone hupehensis). Tieto vyššie nápadné trvalky obvykle bohato kvitnú až do neskorej jesene ružovými, fialovými alebo bielymi kvetmi. Tie môžu byť plné alebo jednoduché. V ideálnych podmienkach dosahujú výšku až 1,5 m. Dariť sa im bude v polotieni, ale aj v tieni, na mieste s humóznou, mierne vlhkou pôdou. Okrem veterníc sa možno na záhonoch popýšiť nádherne kvitnúcou prilbicou, ploštiničníkom, astrami a, samozrejme, chryzantémami. Vysádzanie je vhodné naplánovať na vlhkejšie dni. Ak to priestor umožňuje, vysaďte si vždy aspoň tri kusy z jedného druhu, vďaka čomu vznikne pekný trs.
Spevnia aj skrášlia
Okrasné svahové tvárnice Rasterflor od spoločnosti Premac predstavujú vhodné riešenie spevnenia svahu. Jednotlivé tvárnice môžete vysadiť rastlinami, a tým svoju záhradu vkusne skrášlite. Praktický hranatý tvar je zárukou rýchleho a bezpečného osadenia. Tvárnice možno ľubovoľne kombinovať, vďaka čomu vytvoríte v záhrade zaujímavé kompozície. Jednotlivé prvky môžu v rámci kompozície rôzne vytŕčať a poslúžiť na umiestnenie bohatej výsadby. Tvárnice sú dostupné vo veľkosti 60 × 40 × 25 cm, pričom v ponuke nájdete aj verziu Rasterflor MIN s rozmermi 40 × 30× 25 cm. Oba formáty sú dostupné v troch farebných vyhotoveniach – grafitovom, hnedom a sivom.
TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO DANIEL KOŠŤÁL, Premac
ZDROJ časopis Môj dom 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.