Čomu venovať v záhrade pozornosť v novembri?
Tešíme sa pri pohľade na farebné vresy, opadané lístie, ale aj príťažlivé plody drevín. Čomu venovať v novembri najväčšiu pozornosť?
Trávy pred zimou
Vyššie druhy tráv, napríklad ozdobnicu a okrasné proso, na niekoľkých miestach pevne zviažte špagátom. Takto pripravené dobre prečkajú zimu a zároveň budú záhradu aj dekorovať. Zoschnuté steblá tráv slúžia ako zimná ochrana (ak by ste ich odstrihli, tráva by tým utrpela) a zároveň bránia, aby sa do stredu trsu v zime dostávala voda.
Mimoriadne precízne treba zazimovať kortadérie, ktoré sú na chlad a zimnú vlhkosť najcitlivejšie. K miestu, kde rastie imperáta, nahrňte suché lístie a pred zimou nestrihajte ani kostravy a ostrice (ošetrujú sa až na jar). Zväzovať netreba ovsíkovec ani perovec. Okrasné trávy v novembri už nevysádzajte.
Kvitnúce hyacinty už na Nový rok
Ak začnete s rýchlením hyacintov začiatkom decembra, tak vás už na začiatku roka môže privítať ich omamná vôňa. Veľké cibule hyacintov očistite od zvyšku koreňov, do skleneného kónického pohára nalejte studenú vodu, pridajte kúsok dreveného uhlia proti hnilobe. Do hrdla pohára vložte cibuľu tak, aby jej spodok bol od hladiny vody vzdialený len 1 mm – nesmie sa jej dotýkať. Cibuľu zakryte „čiapkou“ z čierneho papiera. Keď sa medzi vyrastenými listami ukáže aj kvetný stvol, všetko preneste do teplej svetlej miestnosti, pričom kryt na cibuli ešte týždeň ponechajte. Vodu celý čas opatrne dopĺňajte.
- Pokojne pokračujte vo výsadbe ruží. Vysádzať ich môžete aj bez koreňového balu.
- Ozdobte si cyklámenmi vstupné priestory domu. Chlad rastlinám len prospeje.
- Pravidelne zavlažujte novovysadené vresovisko, najmä menšie jedince sú náchylné na presychanie.
- Izbovým rastlinám znížte dávku vody, neprihnojujte ich ani nepresádzajte. Dôležité je dopriať im dostatok svetla.
- Ak vám niekde prekážajú opadavé kry, môžete ich teraz presadiť. Stále sa dajú vysádzať aj nové jedince.
- Pred príchodom zimy nezabudnite výdatne zaliať ihličnany, najmä novovysadené.
Dekoratívne bobule
Počas neskorej jesene zakúpite viaceré okrasné rastliny, prevažne dreviny s dekoratívnymi bobuľami, pričom niektoré z nich sú dostupné aj v rezanom stave. Tieto bobule výborne poslúžia na dozdobenie vegetačných nádob v oknách, pri tvorbe adventných dekorácií a zakomponovať ich možno aj do zelene pri vstupe do domu.
V rezanej forme si môžete zaobstarať napríklad cezmínu (Ilex verticilata), ktorá vplyvom chladu a vlhka vydrží svieža veľmi dlho. Zo živých rastlín predstavuje dobrú voľbu nízka vždyzelená gaultéria s červenými lesklými plodmi, prípadne netradičná pernetya, ktorej plody môžu byť biele alebo ružové. Obe rastliny vyžadujú dostatok vlhka, inak zasychajú.
Čo s osím hniezdom?
Výskyt osích hniezd v okolí domu obmedzíme počas zimy preventívnym odstraňovaním starých osích hniezd, pretože sa v nich môžu nachádzať zimujúce mladé kráľovné. Zároveň sa zbavujte ešte mladých osích hniezd skoro na jar, keď sú ešte malé a ich ničenie je bezpečnejšie. Osie hniezdo, ktoré vám nevyhnutne neprekáža, odstraňujte až s príchodom zimy, keď nastáva úhyn spoločenstva. Ak ho získate neporušené, môžete ho ošetriť lakom na drevo, čím z neho urobíte efektnú dekoráciu. Keď je potrebné „živé“ hniezdo odstrániť počas sezóny, poraďte sa s odborníkmi. Svojpomocné odstraňovanie sršních hniezd môže byť životu nebezpečné!
Základ skalky
Plánujete vytvorenie skalky? Ak veľmi nemrzne, je vhodné aj teraz urobiť zemný základ skalky, pretože do jarnej výsadby rastlín si zemina a kamene „sadnú“. Keďže skalničkové rastliny nemajú rady zamokrenú pôdu, pri budovaní skalky je vhodné pod výsadbový substrát uložiť drenážnu vrstvu, napríklad hrubý piesok alebo kamennú, tehlovú, škridlovú či betónovú drvinu. Na tento základ navrstvite asi 10 cm substrátu, buď neutrálneho, alebo ak plánujeme výsadbu kyslomilných rastlín, tak kyslého. Na substrát umiestnite rôzne veľké kamene z rovnakej horniny. Medzi kamene rozprestrite ďalšiu asi 10 cm vrstvu substrátu. Platí pravidlo, že dve tretiny veľkosti kameňa majú byť ukryté pod substrátom. Výber kameňov do skalky musí ladiť s výberom rastlín – vápnomilné, neutrálne, kyslomilné.
Text: Katarína Paukeje, Daniel Košťál
Foto: shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom