Darujte si trochu súkromia
Starostlivo udržiavané živé ploty efektne ohraničujú priestor, chránia pred hlukom, vetrom a neželanými pohľadmi, dotvárajú intímne zákutia, rozdeľujú priestor, prípadne lemujú záhony. Navyše bohato olistené dreviny zlepšujú a zvlhčujú vzduch, čo ocenia najmä alergici.
Tvarované formy
Živé ploty delíme na tvarované a voľne rastúce. Na tvarovaný živý plot budete potrebovať priestor široký 1,5 m. Viac sa hodí do mestských záhrad a predzáhradiek. Okrem praktickej funkcie (vytvorenie bariéry) má aj estetickú stránku – vytvára nádhernú kulisu kvetinovým záhonom a takisto je ideálny spoločník pre trávnik. Je však oveľa náročnejší na údržbu ako voľne rastúci živý plot.Nátržník sa hodí na nízke živé ploty do výšky 1 m. | V podhorských oblastiach možno vytvoriť zaujímavý živý plot zo smreka strieborného. |
V živých plotoch možno zaujímavo využiť vždyzelené dreviny, ktoré vydržia desiatky rokov. Ich nevýhodou je, že najmä v zime prepúšťajú menej svetla, sú príliš monotónne a niekedy pôsobia masívne, ba až smutne. Opadavé kry pôsobia v živých plotoch síce prirodzenejšie, ale každoročne na jeseň pripravia kopy lístia, ktoré treba spratať.
Kroky k dokonalosti
Živé ploty by sa mali rezať dvakrát ročne – na jar a začiatkom leta. Na udržanie atraktívneho vzhľadu však niekedy treba siahnuť po nožniciach aj viackrát. |
Celoročná premenlivosť
Väčšie plochy a vidiecke záhrady sa priam núkajú na založenie voľne rastúceho (nestrihaného) živého plota. Rastie do výšky približne 1,5 až 2 m a do šírky 3 m. Tento typ plota sa počas roka mení – na jar a v lete kvitne, prípadne ho dekorujú plody, na jeseň zase farebné listy. Do takéhoto porastu sa neodporúča zakomponovať veľa druhov iných drevín, pretože to môže pokaziť výsledný efekt. Voľne rastúci živý ploty je nenáročný na údržbu – treba ho len občas radikálnejšie zmladiť.Niektoré dreviny, napríklad dráč (Berberis thunbergii ‚Atropurpurea‘), očaria farebnými listami… | … iné, ako napríklad hlohyňa (Pyracantha coccinea), zasa farebnými plodmi. |
Cezmínou si môžete olemovať záhradu v polohách s vlhšou pôdou. | Hrab možno zaujímavo tvarovať. |
O živom plote v skratkeMiesto: Živý plot si môžete založiť kdekoľvek v záhrade. Najviac drevín bude rásť na slnku, menej v polotieni.
Pôda: Pred výsadbou ju treba dobre prekypriť, prípadne obohatiť humusom alebo kvalitným záhradníckym substrátom. Mala by byť mierne vlhká a bez koreňov trvácich burín.
Čas: Na vysádzanie živého plota je ideálna neskorá jeseň alebo jar, keď je pôda dostatočne vlhká a dreviny sa lepšie zakoreňujú.
Najvhodnejšie dreviny na živé ploty Opadavé dreviny:
Vždyzelené živé ploty: krušpán (Buxus sempervirens), vavrínovec (Prunus laurocerassus), cezmína (Ilex) – hodí sa do vlhkejších oblastí, hlohyňa (Pyracantha), vždyzelené dráče (Berberis julianae). Živé ploty z ihličnanov: tis (Taxus baccata), tuja (Thuja occidentalis), smrek (Picea pungens), cypruštek (Chamaecyparis lawsoniana). |
Spôsob vysádzania:
Najlacnejšia alternatíva je vysádzanie drevín bez koreňového balu (prostokorenné dreviny) – takto možno vysádzať opadavé listnaté dreviny a dlhé živé ploty.Vždyzelené dreviny, ihličnany a niektoré kvitnúce kry radšej vysádzajte s koreňovým balom. Ide síce o drahšiu alternatívu, ale týmto spôsobom možno vysádzať od jari až do jesene. Aby bol živý plot rovný, pri vysádzaní si pomôžte natiahnutým špagátom. Rastliny vysádzajte zvislo, nesmú sa nakláňať do bokov.
Spon výsadby: Dreviny v nízkych živých plotoch (do 100 cm) vysádzajte pol metra od seba, v stredne vysokých plotoch (do 200 cm) v metrovej vzdialenosti. Zaujímavá je aj dvojradová výsadba – v nízkych živých plotoch by mali byť rady vzdialené pol metra, na štvorcový meter vysaďte tri-štyri rastliny; v stredne vysokých živých plotoch by mali byť rady vzdialené 0,8 až 1 m, na štvorcový meter vysaďte dve-tri rastliny. Viacradové výsadby sú vhodné pre voľne rastúce živé ploty.
Obdĺžnikový profil: vhodný pre dreviny v tieni alebo polotieni (hrab, tis) | Oblúkový profil: vhodný pre krovité dreviny (vtáčí zob) |
Lichobežníkový tvar: vhodný pre ihličnany a svetlomilné dreviny |
Po výsadbe: Dreviny zalejte a ich okolie namulčujte drevenou kôrou alebo hrubo rozloženým kompostom. Nezabudnite ani na pravidelné prihnojovanie – prvýkrát asi tri týždne po výsadbe. Dajte pozor aj na škodcov (napríklad na roztoče), pretože ak sa premnožia, budete musieť celý plot zlikvidovať.