Februárové tipy do záhrady
Prinášame vám niekoľko zaujímavých, nielen februárových, tipov pre váš balkón či záhradku. Neprehliadnite ani zimné desatoro záhradkára.
Rastlina mesiaca:Čemerice – snehové kráľovné
Patria k obľúbeným dlhovekým trvalkám. Koncom zimy rozkvitajú čemerice s viacfarebnými kvetmi, napríklad s ružovými či fialovými (Helleborus purpurascens). Sú vyššie ako klasické nabielo kvitnúce čemerice čierne a vytvárajú nádherné trsy. Čím sú staršie, tým bohatšie rozkvitajú. Žiadajú si polotieň, vlhkejšiu, skôr zásaditú a ľahko humóznu pôdu. Pred kvitnutím je dobré rastlinám ostrihať staršie listy, po odkvitnutí nezabudnite na prihnojenie. Vyniknú na dobre viditeľnom mieste, pred tmavším pozadím, v skalkách, v záhonoch s miniihličnanmi či pri jazierkach.
|
|
TIP do záhrady:Špalierové dreviny
Aktuálnym trendom v záhradách sú okrasné stromy so zapestovanou plochou korunkou, ktoré čiastočne pripomínajú palmety, teda tvary, v ktorých sa pestujú ovocné dreviny. Sú dominantným deliacim prvkom, hodia sa k moderným aj pôvodným domom a možno ich spájať aj s klasickými živými plotmi. Nemajú extrémne nároky na priestor, sú však drahšie a náročnejšie na údržbu. Dôležitý je najmä systematický rez a prihnojovanie podporujúce tvorbu nových výhonkov. Z drevín sú vhodné lipy, hraby, buky, javory a okrasné jablone.
|
|
Tip do záhrady:Moderné doplnky v zeleni
Moderná záhrada by mala byť moderná nielen skladbou rastlín, výberom materiálov a farebnosťou, ale aj doplnkami. Na jednej z minuloročných záhradných výstav v Spojenom kráľovstve sa ako netradičný doplnok objavil QR kód. V záhradnom priestore pôsobí takýto panel zaujímavo, žiada si to však premyslené zakomponovanie a pekné orámovanie zeleňou. Nezaškodí, ak sa tento motív zopakuje aj na ďalších miestach.
|
|
TIP na balkón:Farebná záplava v predjarí
Koncom februára už myslite aj na výsadbu okenných a balkónových debničiek. Zaobstarajte si predpestované jarné kvety (prvosienky, sedmokrásky a sirôtky), ktoré môžete doplniť rýchlenými cibuľovinami (hyacintmi, tulipánmi, kosatčekmi, krokusmi a ďalšími). Vhodné prostredie rastlinám poskytnú terakotové nádoby, prútené košíky vystlané fóliou či pozinkované nádoby. Vysádzajte ich do výživného a priepustného substrátu, ktorý neustále udržiavajte mierne vlhký. Priebežne odstraňujte aj odkvitnuté kvety.
|
|
TIP na nákup:Užitočný miniskleník
Ak nemáte skleník, môžete si priesady letničiek či zeleniny predpestovať priamo v byte. Poslúži vám na to praktický miniskleník. Ideálne je, ak má kovovú konštrukciu a výklopnú striešku, ktorá umožňuje nielen dôležité vetranie, ale aj zalievanie a všetku ďalšiu starostlivosť. Skleník musí mať dostatok svetla. Ak máte tmavší byt, nad jeho kúpou neuvažujte.
|
|
TIP do záhrady:Prechádzka s nožnicami v ruke
V tomto období môžete urobiť všetko dôležité pre to, aby sa vaše kry v lete zaskveli v plnej kráse. Budleju, nátržník, bradavec, levanduľu, tavoľník či perovskiu režte koncom zimy a dreviny skráťte čo najviac (na dva až tri púčiky od zeme) ešte pred pučaním nových listov. Kvitnú totiž na jednoročných výhonoch a vďaka rezu budú atraktívnejšie a vitálne veľa rokov. Nezabudnite ani na rez suchých stebiel okrasných tráv, ktorým sa uvoľní miesto na nové vyrastajúce steblá. Rezať možno aj živé ploty, v bezlistom stave si z nich môžete vytvoriť presné formy.
|
Zimné desatoro
1. Sneh v záhrade – pravidelne ho striasajte zo vždyzelených drevín a ihličnanov, najmä stĺpovitých a gumovitých či špeciálne vytvarovaných. Zo snehu môžete získať aj hodnotnú vlahu. Sneh z nesolených chodníkov sústreďte na skalky, pod okrasné dreviny a na trávnik.
2. Okrasné stromy – koncom februára začnite s ich výsadbou.
3. Zalievanie drevín – v dňoch, keď nemrzne, môžete zalievať vysadené vždyzelené dreviny – listnáče aj ihličnany a zakrpatené dreviny v nádobách.
4. Kontrola záhrady – skontrolujte neporušenosť zimného krytu trvaliek, chúlostivejších drevín a skaliek.
5. Zimujúce rastliny – skontrolujte zimujúce subtropické rastliny a hľuzy, počas teplejších dní je dobré miestnosť s nimi vyvetrať.
6. Rez živých plotov – je vhodný čas na silnejšie zrezanie prestarnutých živých plotov z listnatých drevín.
7. Výsev letničiek – v tomto období vysejte begónie, ageráty, lobelky a muškáty.
8. Príprava záhonov – koncom februára začnite s prípravou záhradných záhonov na výsadbu zeleniny, byliniek a kvetín.
9. Izbové rastliny – mierne ich zalievajte, miestnosť, v ktorej sú umiestnené, občas vyvetrajte, prihnojovanie nie je potrebné.
10. Kaktusy a sukulenty – koncom zimy začnite s ich intenzívnejšou zálievkou.
Kategória:
Zo života rastlín
Zdieľať článok