Keď je záhradkárom mráz

26. 01. 2006
Zdieľať

Len málo rastlín nás aj v zime prekvapí sviežou zeleňou a farebnými kvetmi. Naopak, v zimnej záhrade vládnu ticho a chlad. Na prvý pohľad sa záhrada zdá pochmúrna, menej zaujímavá a na návštevu priveľmi neláka. Všetko však môže byť úplne inak – záhrada môže byť príťažlivá po celý rok. Na prechádzku zimnou záhradou vás môžu zlákať nielen okrasné rastliny, ale aj zelenina či drobná záhradná architektúra. Neviete, ako to docieliť? Inšpirujte sa...




Rozprávková dokonalosť


Keď je záhradkárom mráz

43001
Daniel Košťál

Asi každý odborník na záhradné umenie vie, že okrasná záhrada (najmä ak je viac rokov po výsadbe), má aj v zime svoju architektonickú hodnotu. S touto myšlienkou sa budujú aj záhrady v Anglicku, zopár takých záhrad možno nájsť aj u nás. Majú presné usporiadanie, premyslenú skladbu okrasných opadavých a vždyzelených drevín – tzv. kostru kompozície – a vymedzené hranice pozemku. Nájdeme v nich miesto na odpočívadlo, letničkové záhony a cestičky. V zime takáto záhrada pôsobí ešte prehľadnejšie, pretože dreviny nezakrýva husté lístie. Možno vidieť farebnosť a štruktúru kôry, v záhonoch zostávajú len trsy a súplodia najodolnejších trvaliek, prípadne ich kožovité listy. Na pozorovateľa majestátne pôsobia metliny okrasných tráv a dobre udržiavaný trávnik. Kde-tu zbadáme kvety ruží, ktoré dokonale zakonzervovali mráz a srieň.


Keď je záhradkárom mráz

42995
Daniel Košťál

V zime lepšie vynikne aj celkový habitus vysadených stromov, krov a živých plotov. Obdivovať možno zaujímavú súhru tvarov ihličnanov, ktoré môžu mať stĺpovitú, guľovitú, široko rozložitú, plazivú či zakrpatenú formu, v kombinácii so vždyzelenými listnáčmi. Poteší aj pohľad na pravidelné i nepravidelné koruny vyšších stromov a rozloženie konárov v korunách. Konáre niektorých krov, ktoré sú nevysvetliteľne poskrúcané (Corylus avellana „Contorta“), upozornia na seba takisto práve v zime. V tomto ročnom období vyzerajú krásne aj previsnuté formy opadavých drevín, najmä ak sú citlivo včlenené do kompozície záhrady. Príkladom je previsnutá forma buka lesného (Fagus sylvatica „Purpurea Pendula“), ktorý najlepšie vynikne spolu so zakrpatenými vždyzelenými drevinami a nízkymi ihličnanmi v jednom záhone.


Keď je záhradkárom mráz

43002
Daniel Košťál

Lákadlom pre milovníka kuriozít môžu byť aj netradičné hadovité formy smreka (Abies alba „Inversa“) alebo netypické konáre karagany (Caragana arborescens). V zime najlepšie vynikne aj celé spektrum okrasných drevín, napr. kvitnúci hamamel, lieska, kalina voňavá, jazmín nahý, rôzne druhy vŕb alebo drieňov so zaujímavou kôrou či tvarované živé ploty. Niektoré solitérne dreviny dokonca pripomínajú bizarné súsošia.


Keď je záhradkárom mráz

43000
Daniel Košťál

V zimnej záhrade nás môžu upútať aj jagavé a výrazne farebné plody okrasných drevín, napr. plody jarabiny, skalníkov alebo hlohýň, ktoré operení obyvatelia záhrad začiatkom zimy ešte nestihli objaviť. Plody budú ešte príťažlivejšie, keď ich popráši jemný snehový poprašok. Silnejšie ako v iných obdobiach roka na pozorovateľa pôsobia aj súvislé plochy vždyzeleného brečtana na starých múroch alebo tenké a husto poprepletané konáriky popínavých opadavých drevín na pergole alebo altánku. Aj záhradné plastiky, kamenné plochy, vodné plochy a prvky drobnej záhradnej architektúry si v zime všimneme skôr. Záhrada ukazuje svoje línie a presné smerovanie, ale odhaľuje aj svoje nedostatky a upozorňuje na to, čo treba v najbližšom období doplniť alebo zmeniť.

Keď prídu na rad sneh a srieň


Keď je záhradkárom mráz

43005
Daniel Košťál

Po prvom snehovom poprašku vyzerajú zaujímavejšie všetky listy, plody, stonky, kamene, vodné plochy, plastiky aj odpočívadlá. Ak ste na jeseň záhradu detailne očistili od všetkého suchého a odstrihli odkvitnuté trsy okrasných rastlín, pripravili ste sa o všetky zimné ozdoby záhrady. Trsy trvaliek, napr. rozchodníkov (Sedum spectabile), sápy (Phlomis tuberosa), rudbekie (Rudbeckia), rebríčkov (Achillea filipendulina), ježibaby (Echinops ritro), gypsomilky (Gypsophila paniculata), monardy (Monarda), floxu (Phlox paniculata), astilby (Astilbe chinensis „Superba“) alebo agastache (Agastache) a nocovky (Mirabilis) sú atraktívne aj po odkvitnutí a možno ich bez ďalšieho zásahu nechať až do zimy. Ostatné dotvorí srieň a sneh. Výsledok bude skutočne veľkolepý a objavíte čarovné detaily i pôsobivú textúru rastlín. Rastliny môžete ponechať v záhonoch až do jari, keď ich treba tesne nad zemou zrezať, aby vyrástli nové výhonky.


Keď je záhradkárom mráz

42994
Daniel Košťál

Podobne ako trvalky dokážu zimnú záhradu dekorovať aj okrasné trávy, najmä ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis). Tento druh mení počas zimného obdobia farbu zo žltohnedej na žltú a potom na bielu. Metliny sa postupne premenia na efektné huňaté páperie. Z iných druhov okrasných tráv v zime zaujmú kostravy, ostrice alebo perovník. Pôvab vyšších alebo nižších druhov okrasných tráv zvýrazní jemný sneh, cez ktorý nápadne vykúkajú jednotlivé steblá. Aj okrasné trávy je vhodné zrezať až na jar. Vyššie druhy tráv treba na zimu zviazať hrubším motúzom, aby trs pod ťarchou snehu neklesol.


Fascinujúce listy


Keď je záhradkárom mráz

42996
Daniel Košťál

Záhradu v zime môžu skrášliť aj listy niektorých odolných trvaliek, najmä ak majú zaujímavú štruktúru alebo jemné chĺpkaté listy. Čím je chladnejšie, tým sa listy intenzívnejšie vyfarbujú. Napríklad listy bergénie (Bergenia cordifolia) alebo listy krpčiarky (Epimedium) sú bordovejšie, drobné listy niektorých druhov lomikameňov (Saxifraga) sú zase sýtejšie zelené. Srieňom posypané listy brečtana (Hedera helix), jahôd, zimozelene (Vinca minor), mliečnikov (Euphorbia), mitrovky (Tellima grandiflora), čemerice (Helleborus niger), okrasných makov (Papaver orientale), klinčekov alebo kopytníka sú v zime takmer rozprávkové, a preto je dobré, ak ich možno pozorovať priamo z chodníka alebo z okien domu. Lepší účinok dosiahneme, ak rastliny vysadíme v súvislých plochách pod príťažlivými vyššími okrasnými drevinami. Nádherne v záhrade pôsobia i zasnežené či srieňom posypané listy a steblá bambusov a mečovité listy juky.


Keď je záhradkárom mráz

42998
Daniel Košťál

Aj v zeleninovej a bylinkovej záhrade je v zime čo obdivovať. V záhonoch stačí ponechať napríklad vybrané druhy hlúbovej zeleniny (obyčajný, kučeravý alebo ružičkový kel) a počkať na srieňový poprašok. Naše oči potešia aj posledné oranžové kvety nechtíka, ktoré zakonzervoval mráz. Každá záhrada je osobitá, každý majiteľ má iné požiadavky a iný štýl. Kúzlo záhrady však nemá svoje hranice pri návrhu jej koncepcie. Vytvoriť záhradu, ktorá bude pekná aj v zime, môže byť pre každého záhradkára malou výzvou.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: mraz sneh záhrada zima
Zdieľať článok

Diskusia