Nezabudnite na svoje októbrové úlohy v záhrade. Že neviete, ktoré to sú?
Aj na tento mesiac vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre váš interiér či záhradku.
{R1}
10 októbrových úloh v záhrade
1 Vresy
Pokračujte vo výsadbe vresov, vresoviskových rastlín a zakladaní vresovísk.
2 Popínavé dreviny
Počas celého mesiaca si možno do záhrady vysadiť kvitnúce popínavé dreviny a zakladať zelené steny.
3 Trvalky
Vyčistite trvalkové záhony a príliš rozrastené druhy rozdeľte a zmlaďte. Vysadiť môžete trvalky kvitnúce na jar.
4 Cibuľoviny
Naďalej sa dajú na záhony vysádzať rôzne cibuľoviny. Výsadby je dobré označiť.
5 Trávnik
Trávnik môžete posledný raz prihnojiť (najlepšie špeciálnym jesenným hnojivom). Ak je teplejšie a trávnik stále rastie, treba ho pokosiť.
6 Vodné rastliny
Chúlostivejšie vodné rastliny v polovici mesiaca preneste do chladnej pivnice.
7 Skalky
Počas slnečných jesenných dní si môžete založiť skalku. Na jeseň vysadené skalničky na jar krásne rozkvitnú.
8 Dreviny
Pokračujte vo výsadbe drevín. Vždyzelené krovy sa musia vysádzať ešte začiatkom mesiaca.
9 Ihličnany
Novovysadené jedince je potrebné pred príchodom zimy dôkladne zaliať. Vyplatí sa nasypať okolo rastlín kôrový mulč.
10 Kortadérie
Najneskôr koncom mesiaca treba zazimovať chúlostivejšiu kortadériu.
Stromy v malom
Počas celej jesene sa dajú vysádzať okrasné stromy, ktoré sa vojdú aj do veľmi malej záhrady a premenia ju doslova na nepoznanie. Aktuálne sú trendové menšie druhy s kompaktnou korunkou. Výhodou je, že aj pod ne ešte možno vysadiť ďalšie zaujímavé rastliny. Do menších záhrad sú ideálne javory (Acer platanoides ’Globosum‘), katalpy (Catalpa bignonioides ’Nana‘), hlohy (Crateagus laevigata ’Paul´s Scarlet‘), okrasná čerešňa (Prunus fruticosa ’Globosa‘), agát (Robinia pseudoacacia ’Umbraculifera‘), okrasná jabloň (Malus floribunda) či príťažlivá prevísajúca breza (Betula pendula ’Youngii‘). Najlepšie je vysádzať rastliny s kvalitným koreňovým balom, pokiaľ možno na definitívne miesto.
K jeseni patria tekvice
Tekvice pochádzajú z Ameriky, kde možno obdivovať aj plody menej známych kultivarov. Mnohé z nich sú však v netradičných tvaroch a sfarbeniach dostupné už aj u nás. Tekvica je vďačnou záhradnou rastlinou a nie je zložité vypestovať ju aj na väčšom balkóne. Poslúžiť na to môžu aj semienka získané z tekvíc, ktoré sa použijú v kuchyni, no uplatnia sa aj semená z okrasných druhov. Stačí ich vysušiť a uskladniť na suchom a tmavom mieste. Tekvice môžu dekorovať okolie domu až do neskorej jesene. Dôležité je ich správne umiestnenie – na slnečnom a pred dažďom chránenom mieste.
Ako zimovať muškáty
Čas nádherne rozkvitnutých muškátov sa pomaly chýli ku koncu. Ak si ich chcete uchovať do budúceho roka, bude potrebné ich zazimovať. Ešte predtým je nutné dôkladne prezrieť črepníky, odstrániť z povrchu burinu, prekypriť substrát a skontrolovať samotné rastliny. Všetky suché, žltnúce alebo poškodené exempláre musia ísť preč a rovnako aj suché odkvitnuté kvety. So sťahovaním muškátov dnu sa ale netreba ponáhľať. Čím dlhšie budú vonku, tým budú odolnejšie. Chladnejšie dni rastlinám neprekážajú, ale silnejší mráz by im mohol ublížiť. Muškáty najlepšie prezimujú v chladnej svetlej miestnosti. Muškáty krúžkované (Pelargonium zonale) možno v prípade núdze umiestniť aj do chladnej tmavšej pivnice. Ak bude vlhkejšia, pri občasnej zálievke v nej spoľahlivo prezimujú.
Pestrolisté lemy chodníkov
Na jeseň je v ponuke záhradníctiev množstvo trvaliek s nápadne sfarbenými listami, ktorých atraktivitu ešte znásobia chladné dni. Mnohé z týchto rastlín sa dajú vysadiť k spevneným plochám a chodníkom. Na vlhké slnečné alebo polotienisté miesto je vhodný napríklad zbehovec (Ajuga reptans), ktorý má niekoľko atraktívnych kultivarov – ’Burgundy Glow‘ či ’Atropurpurea‘. Zbehovec je vhodný aj pre pestovateľov-začiatočníkov a k jeho prednostiam patrí rýchly rast. V ponuke nájdete aj mnohé krásne kultivary šalvie (Salvia) a najmä heuchery (Heuchera). Vybrať si možno druhy so zelenými, bordovými, ohnivočervenými, oranžovými alebo žltými listami. Aj heuchera je ideálna k chodníkom a spevneným plochám. Vysadiť si môžete aj mliečniky, čerkáč alebo nenáročné rozchodníky. Nové kultivary majú nielen zelené, ale aj bordové, hnedasté či žiarivožlté listy.
Menej agresívny pavinič
V každej záhrade sa nájde nevzhľadné miesto, nepekný múr, stará náraďovňa či nepekná stena garáže. Takéto miesta je najvhodnejšie zamaskovať, na čo môže poslúžiť napríklad pavinič, ktorý sa vysádza práve v tomto období. Okrem dvoch najčastejšie predávaných druhov – pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata) alebo pavinič päťlaločný (Parthenocissus quinquefolia) – sa však do predaja dostali aj viaceré novinky. Nádherný je napríklad kultivar paviniča päťlaločného s bielo-zelenými (’Silver Shower‘) alebo na jeseň zlatožltými listami (’Yellow Wall‘). Pavinič popínavý (Parthenocissus inserta) netvorí agresívne pôsobiace prísavné doštičky, ale popína sa pomocou úponkov. Je to ideálny druh na zazelenenie fasády domu, no žiada si opornú konštrukciu. K najkrajším druhom patrí napriek tomu stále pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata), ktorý je ale k múrom najviac agresívny. Preto je najvhodnejšie vysádzať ho na miesta, kde neprekáža a kde môže zostať natrvalo.
Napadané lístie treba neustále odstraňovať – najmä z trávnika.
Čas ruží
V októbri sa naskytá príležitosť doplniť si zbierku ruží novými atraktívnymi druhmi. Teraz sa rýchlejšie zakorenia a o rok pekne zakvitnú. Vysádzať sa dajú rastliny s koreňovým balom (kontajnerové) aj bez neho. Pri výsadbe ruží bez koreňového balu je nutné dať pozor na to, aby bol koreň neporušený, dobre vyvinutý a bez známok škodcov či hniloby. Korene ruží by počas prepravy z predajne alebo trhoviska nemali vyschnúť – pri kúpe je preto dobré zabaliť ich do vlhkého papiera. Ruže by sa nemali sadiť na miesto, kde už v minulosti rástli. Ak nie je iná možnosť, bude nutné vymeniť na tomto mieste pôdu. Odporúča sa použiť substrát na pestovanie ruží, ktorý obsahuje všetky zložky potrebné na kvalitný vývoj. Kry treba pred výsadbou dôkladne prezrieť, výhony skrátiť asi na 20 cm a všetky poškodené, suché alebo viditeľne choré časti odstrániť. Pred výsadbou je dobré korene na štyri až päť hodín namočiť do vody. Vysádzajú sa do primerane veľkej jamy a zasypú sa kvalitným substrátom tak, aby bol koreňový kŕčok (zhrubnuté miesto) asi 5 cm pod povrchom pôdy. Po výsadbe by sa mali dobre zaliať.
Nebezpečná kráska
Klenotom jesenných trvalkových záhonov môže byť aj niečo menej tradičné. Vyplatí sa vyskúšať ploštičník (Cimicifuga racemosa) alebo prilbicu (Aconitum carmichaelli ’Arendsii‘). Prilbica je vyššia a mimoriadne dekoratívna trvalka, upúta najmä svojimi žiarivomodrými kvetmi, ktoré na prvý pohľad pripomínajú prilby. Táto typicky jesenná trvalka spestruje záhradu kvetmi v období, keď na záhonoch už takmer nič nekvitne – od septembra až do novembra. V tomto období sa dá aj kúpiť. Táto rastlina je však prudko jedovatá, nepatrí preto tam, kde by sa k nej mohli dostať malé deti. Malo by sa s ňou manipulovať v rukaviciach. V záhrade sa bude prilbici dariť na polotienistom, skôr na sever orientovanom mieste s humóznou mierne vlhkou pôdou. Najkrajšie vynikne vysadená v skupinách.
Veselé papričky
K jeseni patrí aj množstvo farebných plodov, ktoré možno obdivovať na kroch a stromoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Vďačným spoločníkom jesene na balkóne či terase môže byť dekoratívna jednoročná paprička (Capsicum annuum). Prieskumy ukázali, že plody farebných papričiek dodávajú ľuďom vo svojom okolí energiu a prispievajú k dobrej nálade. Je to však podmienené aj ich konzumáciou. Konzumovať by sa ale mali až plody, ktoré dorastú na balkóne či terase, nie tie, ktoré má rastlina pri kúpe. Mohlo sa totiž stať, že bola ošetrovaná rôznymi chemickými látkami. Okrasné papričky si vyžadujú slnečné alebo polotienisté miesto, zalievať by sa mali nie na listy, ale na pôdu, potrebné je aj pravidelné prihnojovanie. Pred príchodom mrazov a chladu sa musia preniesť do svetlej chladnej miestnosti, kde plody do Vianoc postupne dozrejú. Rastlinu je potom najlepšie zlikvidovať. Papričky vyniknú samostatne, ale aj v kombinovaných výsadbách.
Žula v záhrade
Punc exkluzivity dodajú záhrade aj vkusné plastiky alebo niektoré ďalšie prvky a správne zvolené materiály. V poslednom čase začala narastať obľuba žule. Ide o prakticky nezničiteľnú horninu, ktorá sa v prírode vyskytuje v rôznych farbách (čo ovplyvňuje množstvo živca v nej). Stretnúť sa tak možno s červeno-sivou tmavo a svetlosivou až žltou žulou. Materiál výborne odoláva nepriaznivému počasiu, mrazom aj posypovým soliam a zároveň sa výborne čistí. Žula je ale podstatne drahšia ako iné druhy kameňa, no ide o veľmi dobrú investíciu, keďže si svoje čaro uchováva dlhé roky. Je vhodná do mestského aj vidieckeho prostredia, pričom jej použitím sa dajú vytvoriť originálne záhradné kompozície, napríklad záhrady v ázijskom štýle. Žula dobre poslúži pri budovaní chodníkov, vydláždených plôch, kamenných múrikov, vodných nádrží a je ideálna aj na tvorbu rôznych dekoratívnych prvkov.