12 rastlín, ktoré spoľahlivo vyfarbia vašu záhradu na jeseň

12 rastlín, ktoré spoľahlivo vyfarbia vašu záhradu na jeseň

06. 11. 2020
Zdieľať

K jesennému obdobiu patria pestrofarebné rastliny. Pútajú nielen farebnosťou kvetov, ale aj listov či dokonca plodov. Skrášliť môžu záhradu, dvor alebo len balkón či terasu. Ak neviete, z čoho si vybrať, inšpirujte sa naším odporúčaním.

Vres (Calluna vulgaris)

Malé a bohato zakvitnuté kríky vresov sú v predaji počas celej jesene a pôsobia vskutku neodolateľne. Vysadiť si ich môžete do vegetačných nádob (jednotlivo alebo v kombinácii s inými rastlinami), dokonca do okenných debničiek, do skaliek, vresovísk, do skupín so zakrpatenými drevinami. Vysádzajte ich vždy s kompaktným koreňovým balom a nezabudnite na pravidelné zavlažovanie vysadených rastlín. Veľmi citlivo totiž reagujú aj na krátkodobé preschnutie substrátu. Vresy obľubujú kyslejší rašelinový substrát, na to určite pri výsadbách nezabudnite. Ak si ich budete vysádzať priamo do záhrady, nesaďte ich po jednom, vytvárajte menšie a väčšie skupiny, konečný efekt bude zaujímavejší.

Prečítajte si tiež
Jesenné dekorácie do interiéru: Ako si originálne vyzdobiť byt na jeseň
chryzantéma

Chryzantéma Zdroj: isifa/shutterstock

Chryzantéma (Chrysanthemum)

Patrí k najkrajším a najtypickejším trvalkám jesene. Stretnúť sa môžete s ohromnou ponukou rôznych kultivarov. Najčastejšie sú v predaji kompaktné guľovité formy. Tieto poslúžia na dekorovanie dvorov, átrií alebo balkónov. Upútajú aj pri vstupoch do domu. Stačí ich vysadiť do dekoratívnej vegetačnej nádoby a venovať im trochu starostlivosti. Potrebné bude dopriať im pravidelnú zálievku, prínosné je odstraňovanie odkvitnutých kvetov, žltnúcich a suchých listov. Najkrajšie sa tieto rastliny rozvinú na slnečných miestach, krásne vyniknú aj v záhradných záhonoch.

rozchodník

Rozchodník Zdroj: isifa/shutterstock

Rozchodník (Sedum spectabile)

Patrí k nenáročným, dlhovekým a veľmi dekoratívnym trvalkám. Pestovanie tejto krásne kvitnúcej rastliny zvládne aj začiatočník. Vyššie druhy rozchodníkov sa uplatnia vo vegetačných nádobách, ale aj priamo v záhradných zmiešaných kvetinových záhonoch, v skalkách, v štrkových záhonoch alebo aj v strešných výsadbách. Rastlina obľubuje dostatok slnka, sucho a teplo. Neznesie premokrenú pôdu, prílišné prihnojovanie a časté presádzanie. Rezané kvety rozchodníkov vydržia vo váze dlho svieže. Suché súkvetia tejto trvalky zasa zaujímavo dekorujú záhradu v zime, preto nie je vhodné sa s ich odstraňovaním ponáhľať.

astry

Astry Zdroj: isifa/shutterstock

Astry (Aster)

V tomto období sa takisto s nimi určite stretnete. V predaji sú v menších plastových črepníkoch, ich kvety sú fialové, biele alebo ružové. Môžete si ich vysadiť do nádob spolu s inými zaujímavými a pre jeseň typickými rastlinami. Pestuje sa viacero druhov, nižšie, vyššie aj stredne vysoké. Viac ako v nádobách sa uplatnia v záhonoch, napríklad nižšie ich pekne olemujú, vyššie vytvoria dekoratívne trsy. Tieto môžete zároveň využiť na rez do váz. Astrám vyhraďte dostatok miesta – rozrastajú sa. Ideálne je pre ne svetlejšie miesto s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Vo vysychavých pôdach sa im nedarí. Pri zálievke nezabudnite, že voda sa nesmie dostávať na listy. V ich prípade platí, že vhodnejšia je jarná výsadba.

sirôtky

Sirôtky Zdroj: isifa/shutterstock

Sirôtky (Viola witrockiana)

Hoci oveľa viac si ich spájame s jarou, rozkvitnuté rastliny môžu skrášliť kombinované výsadby – s vresmi a chryzantémami – aj na jeseň. V predaji sú veľkokveté aj drobnokveté druhy a kultivary. Dariť sa im bude na slnečných miestach, substrát musia mať stále mierne vlhký, nie však premáčaný. Rastlinám vyhraďte dostatok miesta, vytvoria pekné trsy. V rámci jednej nádoby môžete skombinovať rôzne druhy. V záhonoch je lepšie vysadiť ich do popredia, keďže nie sú vysoké. Výbornou voľbou je výsadba na miesta, kde na jar vyrastú cibuľoviny.

Prečítajte si tiež
Dreviny, ktoré vašu záhradu na jeseň zaplavia farbami
veternica

Veternica Zdroj: isifa/shutterstock

Veternica (Anemone hupehensis)

Mohutne pôsobiace trsy veternice japonskej sú plné pôvabných kvetov už na začiatku jesene. Kvety sú ružové, fialové alebo biele. Rastlina je krásna vo väčších vegetačných nádobách, ale aj v záhradách, moderných aj tradičných vidieckych. Uplatní sa i v záhradách v ázijskom štýle, zaujímavá je napríklad pri jazierkach. Vyhraďte jej vždy dostatok miesta (krajšie vynikne), polotieň, humóznu a mierne vlhkú pôdu. Pôdy, ktoré vysychajú, neobľubuje, rovnako ani úpalové a príliš slnečné miesta. Rastlinu často nepresádzajte, tým, že ju necháte roky na jednom mieste, sa jej vlastne zavďačíte, bohatšie zakvitne. Hoci sa s ňou v záhradníctvach stretnete teraz, vysadiť si ju je lepšie s kompaktným koreňovým balom na jar.

prilbica

Prilbica Zdroj: isifa/shutterstock

Prilbica(Aconitum carmichaelii)

Táto krásna trvalka pochádza z Číny. Vyniká modrofialovými kvetmi zoskupenými do hustých klasov. Rozkvitá začiatkom jesene. Pekné sú aj jej tmavozelené listy. Upúta v zmiešaných kvetinových záhonoch, vo vidieckych a chatárskych oblastiach, v prírodnom type záhrad. Má viacero pekných kultivarov. Venujte jej polotienisté až tienisté, skôr chladnejšie miesto, hlboké, humusom a vlahou zásobené pôdy. Tu sa krásne rozrastie a každoročne bohato zakvitne. Na suchších miestach sa rastline nedarí najlepšie a bude len málo kvitnúť. Keďže ide o jedovatú rastlinu, nepatrí do záhrad s menšími deťmi.

ambrovník

Ambrovník Zdroj: isifa/shutterstock

Ambrovník (Liquidambvar styraciflua)

Ide o krásny, ideálne solitérny strom do stredne veľkých a väčších záhrad, ktorý je počas jesene nádherne sfarbený. Listy sú žlté, postupne prechádzajú do oranžových a vínovočervených farieb. Rastie pomaly, ale zakúpiť si môžete už dospelé a vyššie dreviny. Jeseň je vhodným obdobím na výsadbu. Miesto pre tento strom by malo byť slnečné, s priepustnou a kyslejšou pôdou. Drevina sa dožíva veľa rokov, preto dobre zvážte, kde ju umiestnite. Presádzanie jej iste neprospeje. Zaujímavá je aj jej kôra a plody. Zo živice, ktorú obsahujú, sa dokonca v minulosti vyrábali žuvačky.

ploštiničník

Ploštiničník Zdroj: isifa/shutterstock

Ploštiničník (Cimicifuga racemosa)

Menej známa, ale atraktívna trvalka pútajúca neobvyklým kvitnutím. Hodí sa do záhrad v prírodnom štýle, na vidiek, k chatám a chalupám. Pekne sa rozrastie, nesmie sa však príliš často presádzať. Najlepšie sa jej bude dariť na polotienistom alebo tienistom mieste s humóznou a vlhkejšou pôdou. Rastlina je vyššia a mohutnejšia, preto ju nevysádzajte do popredia. Výborne sa kombinuje s papraďorastami a tieňomilnými ostricami. Vysadiť si ju môžete aj do blízkosti hortenzií, pretože veľmi dobre reaguje na kyslejšiu pôdu, pod stromy a kry a tiež k jazierkam. Zaujímavé sú jej kultivary s listami sfarbenými do purpurova.

georgína

Georgína Zdroj: isifa/shutterstock

Georgína (Dahlia)

Ide o sezónnu rastlinu, ktorej hľuzy budete musieť každoročne vysádzať. Ale vyplatí sa to. Vybrať si môžete z nižších, stredne vysokých a vyšších odrôd a väčšina krásne kvitne až do prvých mrazov. Pestovať sa dajú v záhonoch (tu sú ozajstnými klenotmi), dokonca aj v nádobách. Kvety môžete pravidelne rezať do váz, ich množstvo sa vďaka tomu znásobuje. Rastlinu výdatne zavlažujte, prihnojujte, odstraňujte odkvitnuté kvety. Vyšším jedincom dajte oporu – stonky sú krehké a ľahko sa lámu. Z vyšších druhov georgín si dokonca môžete vytvoriť aj netradičný živý plot. Nezabudnite, že hľuzy treba každoročne prezimovať na chladnom a tmavom mieste.

Prečítajte si tiež
Čo by ste mali ešte stihnúť na jeseň v záhrade?

 

 

Echinacea

Echinacea Zdroj: isifa/shutterstock

Echinacea (Echinacea purpurea)

Patrí k obľúbeným trvalkám, ktoré môžete kúpiť v rôznych kultivaroch – aj veľmi zaujímavých. Najvďačnejšie sú ale jednoducho kvitnúce (na ružovo či bielo) základné druhy. Je to nápadná rastlina, pekne a bohato kvitnúca, lákajúca motýle a ďalší užitočný hmyz. Kvitne od leta do jesene, kvety sú ozdobou každého záhona, vyhraďte jej miesto v strede alebo v pozadí. A radšej viac ako menej miesta. Rastlina je aj liečivá, čím jej hodnota v záhrade rastie. Výborne prosperuje na slnečnom a teplejšom mieste s priepustnou a suchšou pôdou.

Hlohyňa

Hlohyňa Zdroj: isifa/shutterstock

Hlohyňa (Pyracantha coccinea)

K jeseni patria aj kry či stromy, ktoré pútajú farebnými plodmi. K najkrajším patrí hlohyňa. Jej plody sú podľa kultivaru oranžové alebo žlté, vždy veľmi nápadné. Ak má rastlina ideálne podmienky, je nimi obsypaná. Pritom nejde o náročnú ani drahú drevinu, dokonca je dlhoveká a jej pestovanie zvládne naozaj každý. Ďalšou jej prednosťou je, že sa dá výborne tvarovať, a tak si z nej pokojne môžete vytvoriť aj netradičný živý plot. Darí sa jej na slnku, na mieste s priepustnou aj suchšou pôdou. Na väčšej terase ju môžete pestovať aj v objemnejšej vegetačnej nádobe.

text: Daniel Košťál
foto: isifa/Shutterstock
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: trvalky záhrada
Zdieľať článok

Diskusia