20. 11. 2009
Zdieľať

Do záhrad už vstúpil chlad a jesenný opar. Ešte stále sa však dokážu predviesť – vďaka nádhernej farebnosti jesenných kvetov a lúčiacich sa listov, obnaženej kôre, vôni chryzantém, ale aj melancholickej nálade hmlistých rán môže byť prechádzka novembrovou záhradou naozaj kúzelná. Typickú atmosféru jesene si ešte stále môžete vyčariť aj na balkóne alebo terase.

Dráč hýriaci farbami

Ak milujete sýte farby a netradičné rastliny, ktoré sú atraktívne aj v zime, potom vás určite nadchne čínsky dráč Júliin (Berberis julianae). Táto vždyzelená drevina dorastá do výšky dvoch metrov a na jeseň už zďaleka upúta nádhernými, do červena sfarbenými listami. Ako šperky medzi nimi pôsobia modrasté plody, akoby pokryté inovaťou. Dráč Júliin je pestovateľsky nenáročný, dlhoveký ker, ktorý možno pekne tvarovať – bez problémov znesie aj hlbší rez. Vyžaduje si slnečné miesto a vyhovuje mu bežná záhradná pôda. Hodí sa na živé ploty (nik nemá šancu sa cezeň dostať) aj do skupín s ihličnanmi, najmä do záhrad v japonskom štýle. Ak však po vašej záhrade často behajú deti alebo domáce zvieratá, radšej sa mu vyhnite – na jeho dlhých tŕňoch by sa mohli poraniť.


Takmer neznáma mišpuľa


November v záhrade

228828

Ešte stále máte možnosť vysadiť nové stromčeky do ovocnej záhrady pri dome či chalupe – a môžete ju obohatiť aj o niečo netypické a menej známe. Čo tak vyskúšať napríklad mišpuľu (Mespilus germanica)? Jej plody možno na prvý pohľad nevyzerajú tak atraktívne ako plody jabĺk či hrušiek, no sú príjemne sladké a veľmi chutné. Dužina drsnejších hnedastých plodov zmäkne až po prvých mrazoch a v tom čase získa aj výbornú chuť. Potom sa dajú nielen konzumovať, ale môžete z nich navariť aj kompót alebo marmeládu. Mišpule dorastú do výšky 5 m, majú rady slnečné miesta, znesú aj horúce polohy a uprednostnia priepustnú, humusom dobre zásobenú pôdu.



November v záhrade

228829

Kam s nimi na zimu?

Ak ste si v lete vypestovali, kúpili či dostali exotické rastliny, pred príchodom chladných dní zrejme budete musieť vyriešiť problém kam s nimi na zimu. Najlepšie prezimujú v svetlej, chladnej miestnosti, ktorú možno občas vyvetrať. Všetky vždyzelené druhy potrebujú čo najviac svetla aj v zime, tie, ktoré na zimu listy strácajú, sa v tomto období uspokoja aj s menším prísunom svetla. V tme môže prezimovať lantana, agapant, ľuľok, durman či granátovník, svetlo potrebujú napríklad oleandre, olivovníky, mučenky, citrusy, palmy, dracény a bugenvilie. Ako zimné útočisko najlepšie poslúži chladné schodisko, studená zimná záhrada, nevykurované podkrovie s veľkými strešnými oknami, prípadne aj garáž alebo pivnica, avšak len taká, ktorá má okná a nie je v nej kotol.


Drôtené plastiky


November v záhrade

228830

V žiadnej záhrade by nemalo chýbať vkusné umelecké dielko, ktoré ju dokáže skrášliť v lete aj v zime. Nemusíte sa báť ani nápadnejších riešení, treba však rozlišovať: niečo iné sa hodí do modernej, a niečo iné do vidieckej záhrady. Dnes sú trendové napríklad plastiky z kovu a drôtu, ktoré sa hodia do rôznych typov záhrad. Dôležité pritom je vybrať nielen vhodný štýl, ale aj miesto, na ktorom plastika upúta, a pritom nebude príliš dominantná – najlepšie blízko jazierka, zaujímavej skupiny drevín či kvetinového záhona.
{R1}



November v záhrade

228831

Chryzantémy v črepníkoch

Balkóny a terasy si ešte stále môžete vyzdobiť nádherne kvitnúcimi chryzantémami – v záhradníckych centrách je teraz naozaj široký výber. Zvoľte také, ktoré budú ladiť s farebnosťou fasády, okien, či ostatných ešte kvitnúcich rastlín v okolí. Pre tieto nenáročné trvalky vyberte aj pekné vegetačné nádoby – napríklad terakotové, keramické či z impregnovaného dreva. Veľmi milé sú kvitnúce chryzantémy aj v košíkoch – najmä nižšie a kompaktnejšie rastúce kultivary. Dbajte na to, aby pôda v črepníkoch bola stále mierne vlhká.


Hrejivé aranžmány


November v záhrade

228832

Hrejivé farby, typické pre jesennú prírodu, si prostredníctvom kvetín môžete priniesť aj do interiéru. Napríklad kornútovky, ktoré rozkvitajú v tomto období, ponúkajú skutočne nádherné farebné variácie. A nemusíte ich kombinovať s ničím ďalším. Postačia vzdušné súkvetia okrasných tráv a možno zopár konárikov, pretože aj drevo patrí k jeseni. Možností, ako naaranžovať kornútovky, je naozaj veľa. Tieto kvety vydržia dlho svieže a hodia sa najmä do moderných, jednoducho zariadených bytov. Kupujte ich vždy len mierne rozvité.





V novembri nezabudnite
– Začiatkom mesiaca ešte vysadiť posledné cibuľoviny kvitnúce na jar.
– Sústrediť pohrabané lístie do kvetinových záhonov, pod kry, k živým plotom a rododendronom. Z listov si môžete urobiť aj hodnotnú listovku.
– Vyčistiť a odložiť záhradné náradie.
– Vyprázdniť vodovodné potrubia, očistiť, stočiť a zazimovať zalievacie hadice.
– Vysádzať stromy, opadavé kry, ruže a trvalky kvitnúce na jar.
– Prihnojiť ovocné dreviny humusom.
– Pravidelne zhrabávajte trávnik a po mraze naň nevstupujte. Vhodné je rozhodiť naň preosiaty kompost.
– Koncom mesiaca nahrňte k ružiam zeminu a zakryte ich chvojkami.
– Zo skalky odstraňujte napadané lístie a koncom mesiaca pozakrývajte chúlostivejšie druhy chvojkami (najmä v oblastiach, kde nepadá sneh).
– Ak ste to ešte nestihli, je najvyšší čas zazimovať jazierko, odstrániť hnijúce stonky a pozberať z hladiny všetko napadané lístie. Vodné rastliny je dobré prezimovať v svetlej a chladnej miestnosti v akváriu s vodou.
– Než začne mrznúť, pokoste záhony a porýľujte aj záhon s rastlinami na zelené hnojenie.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: november záhrada
Zdieľať článok

Diskusia