03. 11. 2005
Zdieľať

V tomto období sa výrazne mení vzhľad záhrad. Do konca mesiaca všetky naše listnáče zhodia sfarbené lístie, ktorého je všade plno. Na stromoch sú posledné jesenné a zimné plody, na záhonoch kvitnú neskoré kvety. Nastáva obdobie prvých mrazov a čas na konečné upratanie záhrady a ochranu rastlín pred nastávajúcou zimou.

Zber jesenných plodov

Plody divých šípkových krov alebo jarabiny nielen oživujú jesennú záhradu žiarivými plodmi, ale sú aj užitočné. Šípky majú vysoký obsaj vitamínu C. Nazbierané šípky môžete sušiť a v zime si z nich uvariť výborný osviežujúci čaj. Dá sa z nich spraviť aj chutný sirup alebo uvariť lekvár. Plody jarabiny môžete zavariť.

Recept na lekvár:




  • November v záhrade

    33857

    150 g odsemenených šípok,



  • 300 g trniek,


  • 250 ml rakytníkovej šťavy,


  • 1 kg želírovacieho cukru.
Plody umyjeme a necháme 8 hodín napučať v rakytníkovej šťave. Potom ich povaríme vo vodnom kúpeli, prepasírujeme cez sito do hrnca a uvaríme s cukrom tak ako pri iných druhoch džemu. Naplníme do sterilných pohárov.

Recept na zaváranú jarabinu:




  • November v záhrade

    33858

    2,5 kg jarabiny,



  • 1,5 kg cukru,


  • 2 l vody,


  • citrón, škorica, pohárik rumu.
Cukor rozvaríme vo vode, do vriaceho sirupu postupne pridáme jarabinu a necháme prejsť varom. Sitkom ju vyberieme a necháme vychladnúť. Naplníme do fliaš. Do sirupu pridáme rozkrájaný citrón, kúsok škorice a malý pohárik rumu a varíme ½ hodiny. Necháme vychladnúť a studeným sirupom zalejeme jarabinu vo fľašiach. ½ litrové poháre sterilizujeme 25 minút, litrové 30 minút pri 85 ºC.


November v záhrade

33859

Kvet mesiaca – chryzantéma

Je jednou z najstarších kultúrnych rastlín ľudstva. Asi pred 2 000 rokmi ju kultivovali v Číne a od dávnych dôb je v znaku japonského cisára, a aj dnes je v štátnom znaku tejto krajiny. Pestovaním jednotlivých druhov vznikol veľký sortiment mnohých kultivarov. Jesenná chryzantéma má viac ako 5000 rôznych kultivarov. Svojimi kvetmi končia jesenné chryzantémy záhradnícky rok a sú predzvesťou blížiacej sa zimy.


November v záhrade

33860
Dominik Vlaheko

Cibuľoviny

Ak chcete mať na jar krásne zakvitnuté záhony, začiatkom novembra máte poslednú príležitosť vysadiť cibule tulipánov, hyacintov, narcisov a ostatných na jar kvitnúcich cibuľových a hľuznatých kvetov. Tieto neskoré výsadby je vhodné prikryť vrstvou suchého lístia, aby mohli cibule cez zimu nerušene zakoreniť.


November v záhrade

33854

Príprava pôdy na zimu

Porýľujte čo najväčšiu časť pôdy, kým ešte nie je zamrznutá. Inak záhradu premôže burina a pôda bude po dažďoch uľahnutá. Vypletie a skyprenie pôdy ryľovacími vidlami zlepší vzhľad záhrady a pripraví pôdu na zimu. Nastáva dlhé obdobie, počas ktorého ju nebudete môcť obrábať. Pripravte záhony na jarné vysádzanie, aby si v nich pôda oddýchla. V tomto čase treba skypriť pôdu aj okolo stromov a kríkov, pričom treba dávať pozor, aby sa nepoškodila ich koreňová sústava. Súčasne s kyprením pôdy sa uskutočňuje aj jesenné hnojenie, najlepšie organickým hnojivom, ktoré zabezpečí nielen potrebné živiny, ale aj ochráni korene pred zamrznutím.


November v záhrade

33855

Záhradná hygiena

V novembri je všade plno opadaného lístia. Pohrabte alebo vyfúkajte listy z trávnika a záhonov, aby nebránili prístupu svetla a nespôsobili vznik chorôb. Z listov môžete pripraviť listovku, dobrý organický materiál na hnojenie celej záhrady. Keď odstránite všetok odpad, pomôže to záhrade nielen z estetického hľadiska, ale zničíte tým aj slizniaky a iné škodce. Presvetlite stromy a odrežte všetky choré a napadnuté konáre.


November v záhrade

33861
Dominik Vlaheko

Svetlonos

Nezabudnite svoje deti potešiť, a možno aj trocha postrašiť, svetlonosmi z vyrezávaných tekvíc. November sa už bez nich nezaobíde.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: november zahnov záhrada
Zdieľať článok

Diskusia