Október v záhrade 2
Tento mesiac patrí k jedným z najkrajších a najfarebnejších období v roku. Listy stromov hrajú všetkými odtieňmi žltej, červenej a zelenej farby a záhrada rozkvitá poslednýkrát pred tým, ako ju prikryje prvý sneh. Hoci ešte bývajú pekné, slnečné dni, vo vzduchu už cítiť náznak zimy.
{BRC}
Vyberanie cibuľovín
Do polovice októbra vyberte hľuzy mečíkov a ďalších hľuznatých rastlín, ako aj cibuľovín kvitnúcich v lete (Ixias, Sparaxis, Tropaeolum tuberosum, Ornithogalum thyrsoides), a tiež tigrídie. Dbajte na to, aby ste ich pri vyberaní nepoškodili. Pred uskladnením na chladné a suché miesto ich dobre osušte a zbavte hliny, odstrihnite stonky a nechajte len 1 cm dlhú časť hlavnej stonky. Predtým ako uložíte hľuzy mečíkov, odstráňte zvyšok starej hľuzy a oddeľte malé hľúzky. Z najväčších hľúz odstráňte mädlením v dlaniach tvrdé vonkajšie obaly.
Prezimovanie muškátov
Pred výskytom prvých mrazov premiestnite muškáty dovnútra, do chladnej miestnosti, kde nemrzne. Nezalievajte ich, listy nechajte prirodzene odumrieť. Zvädnuté listy odtrhnite a korene prikryte tenkou vrstvou vlhkej rašeliny. Rastliny vložte do vreciek, úplne ich neuzavrite a zaveste koreňmi hore. Muškáty prezimované v črepníku potrebujú pri koreňoch trocha vlahy. Pred prezimovaním vyraďte všetky slabé rastliny. Často je potrebné muškáty na jeseň zrezať, aby nezaberali mnoho miesta. Zrežte všetky prerastené a nepravidelne rastúce, tesne nad miestom, z ktorého vyrastá list. Ak máte nedostatok miesta, muškáty môžete prezimovať v hlbokých debničkách naplnených substrátom na presádzanie. Odrežte väčšiu časť stonky, rastliny označte menovkou a zasypte korene.
Kvet mesiaca – pampová tráva
Cortaderia selloana – pampová tráva je známa vysoko dekoratívna rastlina. Pochádza z juhoamerických pámp. Má aj vyše 50 cm veľké, huňaté, striebornobiele kvetenstvo na pevných vzpriamených steblách. Šedozelené listy sú dlhé, čiarkovité, s ostrým okrajom. Rastlina vytvára veľké trsy. Vyžaduje si slnečné teplé stanovisko, s kratším obdobím sucha. Pôdu potrebuje čerstvú, priepustnú, bohatú na živiny. Počas dlhších období sucha ju treba zalievať a výdatne prihnojovať. Množí sa na jar – delením trsov. Aby bola pampa naozaj pekná, musí sa správne umiestniť. Tmavé listy na pozadí vytvoria kontrastnú kulisu k huňatým súkvetiam. Ak pestujete pampovú trávu ako solitér, odvďačí sa vám elegantnými trsmi. Nasaďte si jednu na trávnik, do rohu záhrady alebo – v prvom rade – blízko k vode. Všade potrebuje zimný kryt. Je vhodná aj na rezanie do vázy.
Zber ovocia
Pokračujte v oberaní a uskladňovaní neskorých odrôd jabĺk a hrušiek. Plod je zrelý, keď sa po jemnom vychýlení a pootočení oddelí. Podľa všeobecnej rady by ste ich mali obrať do konca mesiaca, aby vtáky, osy a jesenné vetry nespôsobili veľké straty. Na stromy potom pripevnite lepové pásy, na ktoré sa prilepia neokrídlené samičky lezúce po stromoch, aby na konároch nakládli vajíčka.