Pestujte láskavec, plodinu tretieho tisícročia
V minulosti sa u nás považoval za nežiaducu burinu, dnes sa oceňujú výživové vlastnosti láskavca - amarantu. Už starí Mayovia, Aztékovia a Inkovia ho pestovali ako nepravú obilninu nazývanú „kiwicha“. Pre vysokú výživovú hodnotu a nenáročnosť pri pestovaní je nazývaný plodinou tretieho tisícročia.
Láskavec (Amaranthus) je nenáročná rýchlorastúca okrasná letnička, mohutného vzrastu so vzpriamenými aj prevísajúcimi kvetnými klasmi žiarivej purpurovej farby. Dnes sa v záhradách vysádzajú aj rastliny s kvetmi iných farieb alebo ozdobné listom. Vyniká ako robustný solitér, ale zapadá aj do zmiešaných záhonov. Je vhodný na rez do váz aj na sušenie na aranžovanie suchých kytíc.
Kedy ho vysievať?
Vysievame ho priamo na záhon, obľubuje slnečné stanovište a výdatné zalievanie. Bez problémov sa dá pestovať aj vo väčších nádobách. Dorastá do výšky 1 m a viac, kvitne od júna až do príchodu prvých mrazov.
Láskavec v kuchyni
V jarných mesiacoch sú mladé listy aj rastliny vhodné na konzumáciu, je z nich vynikajúci šalát. Je potrebné ich kombinovať s listovou zeleninou, rajčinami, uhorkami, mrkvou, reďkovkou…
Starnúce výhonky nachádzajú uplatnenie v teplej kuchyni (špenátová rastlina). Semienka sú vhodné na posyp, dajú sa variť a konzumovať podobne ako obilniny, osolené alebo prisladené.
Zo semien sa vyrába aj tzv. láskavcová – amarantová múka, ktorá je charakteristická tým, že neobsahuje lepok, a preto cesto vyrobené z tejto múky nenakysne. Z tohto dôvodu sa pri príprave chlebov a kysnutých koláčov musí zmiešať so pšeničnou múkou. Výborne sa však hodí na pečenie trvanlivého pečiva ako napríklad maslových sušienok, palaciniek či vaflí. Múka z láskavca dodá múčnikom vlhkosť a tým ich zjemní.
Zdravý láskavec
Amarant obsahuje užitočné minerály, vitamíny, nenasýtené mastné kyseliny a kvalitné bielkoviny. Zrno neobsahuje lepok. Vďaka svojim vlastnostiam je dôležitý ako prevencia chorôb pre všetky vekové kategórie.
Zdroj: PR článok ZELSEED spol. s r. o.