záhradné náčinie na stole
Zdroj: istock.com

Júnové povinnosti v záhrade a v skleníku? Na toto určite nezabudnite!

01. 06. 2022
Zdieľať

V júni má každý záhradkár plné ruky práce, ale už vidíme aj prvú úrodu a množstvo kvetov, takže je to radostnejšie. Viete, ktoré práce by ste mali v tomto mesiaci urobiť v okrasnej a úžitkovej záhrade?

Jún v okrasnej záhrade

V tomto období už odkvitla väčšina jarných okrasných cibuľovín. Ak ste ich nepestovali na semeno, tak sú už zelené časti zvädnuté a suché. Teraz je čas pozbierať cibuľky zo zeme a uskladniť na suchom vzdušnom mieste.

Ak pestujete kráľovnú popínavých kvetín – vistériu, doprajte jej letný rez. Všetky dlhé bočné výhonky zrežte na 20 cm, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Zrežte aj na jar kvitnúce trvalky, zaštipnite končeky fuksií a záhonov, aby ste podporili hustejší vzhľad.

Prečítajte si tiež
8 najlepších rastlín na vytvorenie súkromia v záhrade a na terase

Vysoko rastúce trvalky vrátane cezmíny a delfínia podoprite pevnou oporou. Oporu potrebujú aj nové stonky popínavých ruží a ďalších rastlín.

Plánujete rozšíriť okrasnú záhradku? Vezmite odrezky z ruží a klinčekov, vyberte nekvitnúce výhonky, ktoré by mali rýchlo zakoreniť.

Každých pár týždňov doprajte rastlinám v nádobách a v závesných košoch tekuté hnojivo, ktoré podporí kvitnutie. Nezabudnite prihnojiť hortenzie špeciálnym hnojivom, aby kvitli na modro. Na kraje záhonov môžete stále vysádzať letničky i trvalky. Výborne na tento účel slúžia ľalie a nechtíky.

African daisies

Zdroj: istock.com

Jún v úžitkovej záhrade

Je čas vysadiť kukuricu cukrovú, nezabudnite ju usporiadať do blokov s viacerými riadkami za sebou, podporíte tak opeľovanie. Okolo večne smädných plodín, ako sú fazuľa, uhorky, cukety  – rozložte mulč.

Mimoriadne dôležitou úlohou v tomto mesiaci je kontrola výskytu škodcov – na zelenine, ale aj na ovocí. Pomôžu vám v tom žlté lepové dosky. Vošky na ovocných stromoch ošetrite sprejom na báze mydla/saponátu. Ak vidíte škody napáchané slimákmi, vyberte sa počas vlhkých večerov na ich lov, aby ste znížili populáciu.

pestovanie paradajok

Zdroj: istock.com

Zeleninu a ovocie v nádobách pravidelne zalievajte, najmä počas suchého slnečného počasia.

Nové výhonky bobuľového ovocia, paradajok, uhoriek priviažte k opore. Nezabudnite na prihnojovanie paradajok, cukiet, tekvíc, uhoriek, paprík – ideálne raz týždenne počas kvitnutia a tvorby plodov.

Ak ešte nemáte bylinky, vytvorte si bylinkový záhon alebo kontajner a dôsledne ho zavlažujte. Pažítku omlaďte odrezaním trsu až po základňu, čím získate čerstvú úrodu nových listov už za pár týždňov.

zrelé jahody

Zdroj: istock.com

Jún v skleníku

Aj keď sa teploty vonku už šplhajú čoraz vyššie, stále môžete využiť aj skleník. Pestujte v ňom  koriander, petržlen, bazalku, vysaďte jemnú zeleninu vrátane fazule, paradajok, tekvíc, cukety a cukrovej kukurice. Do skleníka alebo do interiéru vysievajte dvojročky. Zeleninu raz týždenne hnojte.

Nezabudnite na každodenné polievanie, ideálne večer alebo skoro ráno, vyhnite sa postriekaniu lístia vodou. Aj v skleníku zaveďte kontrolu škodcov lepovými doskami.

Ak chcete rozmnožiť interiérové rastliny, je čas zobrať odrezky z hortenzií a pelargónií, ale aj z fialiek, begónií a prvosienok.

Prečítajte si tiež
Bazén alebo záhradné jazierko? Zhrnuli sme výhody a nevýhody oboch riešení

Zvýšte tienenie a vetranie skleníka, aby ste v horúcich dňoch udržali nižšie teploty. Aj izbovým rastlinám venujte väčšiu pozornosť – so zvyšujúcou sa teplotou a úrovňou svetla ich zalievajte častejšie.

dievčatko polieva úrodu

Zdroj: istock.com

Údržba záhrady v júni

  • Obsah kompostovacích nádob vyprázdnite, dôkladne premiešajte a znovu vráťte do nádoby, aby ste urýchlili rozklad.
  • Ruže, ktoré vykazujú príznaky choroby (čierna škvrnitosť, múčnatka alebo hrdza), postriekajte prípravkom proti chorobám.
  • Novopoložený trávnik polievajte niekoľkokrát týždenne, aspoň počas prvého mesiaca.
  • Rýchlo rastúce živé ploty strihajte v lete každých šesť týždňov.
  • Kríky kvitnúce na jar po odkvitnutí zrežte.
  • Trváce buriny vykopte hneď, ako ich zbadáte.
  • Trávniky prihnojte tekutým alebo granulovaným trávnikovým hnojivom.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetiny okrasná záhrada pestovanie rastlín
Zdieľať článok

Diskusia