Vypestujte si doma či na balkóne vlastné bylinky
V každej záhrade, dokonca aj v tej menšej, by mali rásť aj rôzne druhy byliniek. Jednak príjemne rozvoniavajú, odpudzujú škodcov, krášlia ale najmä poskytujú vzácny úžitok.
Z byliniek si môžete doma pripravovať vlastné liečivé čaje, tinktúry na podporu imunity, masti, ochucovať nimi octy a oleje, poslúžia pri varení a dochucovaní jedál, tiež sú skvelým prostriedkom pri relaxovaní. Stačí niektoré rozsypať do horúceho kúpeľa.
Hoci väčšinu byliniek si dnes už bežne kúpite, nie je nad to vybehnúť si do svojej záhrady po čerstvé. Tie aj najlepšie využijete pri príprave a finalizácii jedál a skvele padnú vhod aj pri letných grilovačkách. Rovnako si však môžete priebežne zbierať bylinkové vňate alebo rôzne časti byliniek a sušiť ich alebo iným spôsobom konzervovať pre použitie v zimnom období.
Kam ich umiestniť
Rôzne druhy byliniek si celkom jednoducho a rýchlo vypestujete na záhonoch alebo vo vegetačných nádobách na balkónoch, či terasách. V záhrade im môžete vyhradiť samostatný záhon, veľmi pekný je napríklad vyvýšený záhon s bylinkami. Môžete zakomponovať do zmiešaných kvetinových výsadieb, štrkových záhonov, k ružiam, k zelenine, vysadiť si ich do ovocných sadov alebo do zelených stien.
- Pestrý záhon
Najkrajší je pohľad na záhon, ktorý vyskladáte len z rôznych druhov byliniek, nižších, vyšších, rozmanito rastúcich. Ak si vyberiete správne druhy, budete sa z pohľadu na takýto záhon tešiť až do neskorej jesene. - Veľké nádoby
Pri pestovaní byliniek v kvetináčoch je dôležité vybrať dostatočne priestranné nádoby, nesústreďovať v rámci jednej príliš veľa druhov. Takisto treba zohľadniť požiadavky jednotlivých druhov na svetlo alebo vlhkosť. - Blízko domu
Bylinky neodsúvajte do zadnej časti záhrady, priblížte si ich bližšie k domu, aby ste mohli naplno vnímať ich krásu a vôňu, napríklad aj z terasy. Okrem toho mnoho z nich výborne odpudzuje hmyz, najmä dotieravé komáre (bazalka, levanduľa, šalvia, citronela, medovka, mäta, cesnak, rozmarín).
Na slnko
Väčšina byliniek prosperuje najlepšie na slnečnom a teplejšom mieste, s priepustnou a skôr suchšou pôdou. K takýmto patrí šalvia, levanduľa, tymián, echinacea, pamajorán, koriander, palina, medovka, estragón, yzop, rozmarín, bazalka alebo majorán. Pri dostatku slnka sú viac voňavé, plné liečivých látok a veľmi dobre aj vyzerajú. Ak by ste ich vysadili do polotieňa, zrejme by až tak intenzívne nevoňali a boli by náchylnejšie na choroby.
Do polotieňa
Mnohým bylinkám sa omnoho lepšie darí v polotieni. K takýmto patrí mäta, ligurček, petržlen, trebuľka, repík alebo pažítka. Pri menšom množstve svetla a dostatku vlhkosti tvoria bohato olistenú vňať.
Do čaju i do šalátu
Ak si chcete doma pripravovať liečivé čaje a tinktúry odporúčam pestovať mätu, medovku, levanduľu, echinaceu, ľubovník bodkovaný, šalviu, repík alebo yzop. Pri príprave rôznych dobrôt a pri grilovaní oceníte bazalku, majorán, ligurček, pamajorán, rozmarín, koriander, trebuľku a ďalšie.
Zatiaľ čo väčšina byliniek patrí medzi vytrvalé rastliny, zopár ich musíte vysádzať každý rok pretože neprežijú naše zimy (bazalka, majorán, koriander, trebuľka).
Výsadba a starostlivosť o bylinky
Vysádzať bylinky môžete s neporušeným koreňovým balom aj počas leta. Po výsadbe rastliny vždy dobre zalejte a nezabúdajte na to najmä počas slnečných a suchších dní. Pamätajte, že každá rastlina potrebuje dostatok miesta na svoj rast, preto sa vyhnite výsadbe nahusto. Pri umiestňovaní do nádob využite substrát pre bylinky, v záhrade stačí pôdu obohatiť o kompostovú zeminu.
Starostlivosť o bylinky je jednoduchá. Dôležité je neprelievať ich a príliš nehnojiť. Potrebné je pravidelne zberať vňate, listy, či kvety, čim podporujete ich rozkonárovanie a opätovné kvitnutie aj zahusťovanie. Po čase treba príliš rozrastené druhy zredukovať alebo nahradiť mladými jedincami. Pred príchodom zimy tiež treba druhy pôvodom zo Stredomoria (napríklad rozmarín, pestrolisté šalvie) správne zazimovať a dopriať im prikrývku z lístia a netkanej textílie.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/shutterstock