Zdroj: Shutterstock
20. 10. 2021 Zdieľať

Popularita úžitkových záhrad v posledných desaťročiach trochu poklesla. Ovocie a zeleninu, ako aj bylinky vystriedali okrasné rastliny. Nie je to nič prekvapivé, teda aspoň do istej miery. Veď časy, keď bola záhrada jediným zdrojom čerstvých plodín, sú dávno minulosťou.

Prvým krokom k premene vašej záhrady môže byť vyčlenenie malého záhona v trávniku, ktorý vám poskytne úrodu priamo pred dverami vášho domu, a vy tak nebudete musieť nakupovať v obchode.

Semienka zeleniny a ďalších rastlín

Späť ku koreňom

Rok čo rok stúpa záujem ľudí o pestovanie vlastného ovocia a zeleniny. Čoraz väčšou motiváciou sa pre nich stávajú nostalgické spomienky na úchvatné záhrady ich babičiek. Voňavé, sladké rajčiny alebo dobrota z detstva, egreš, priam kričia, aby ste si ich vysadili vo svojej záhrade. Teraz už len prestať snívať a začať konať. Na výber máte dve možnosti. Tou prvou je vyčleniť záhon čisto na zeleninu. Tou druhou je pokus skombinovať okrasné rastliny s úžitkovými – toto riešenie bolo populárne už v 16. storočí v Anglicku. A nie len tak hocikde, ale priamo v palácových záhradách.

Zeleninové a bylinkové záhony

Zdroj: Shutterstock

Podmienky na pestovanie zeleniny

Tak ako každá iná rastlina, aj zelenina má svoje preferencie ohľadom pôdy a jej kyslosti, miery slnečného žiarenia, teploty a vlhkosti. Skôr ako si vyberiete odrodu zeleniny, ktorú chcete zasadiť, mali by ste sa oboznámiť s podmienkami jej pestovania, vegetačným obdobím a obdobím zberu. Všeobecne potrebuje zelenina humóznu pieskovo-ílovitú pôdu (priepustnú, no zároveň schopnú zadržiavať dostatočné množstvo vody). Je nanajvýš dôležité, aby pôda dýchala, bola správne kultivovaná a kyprá. Skontrolujte jej kvalitu predtým, ako začnete s výsadbou a pestovaním. Väčšina zeleniny vyžaduje mierne kyslú pôdu. Ak rastlinám zabezpečíte vhodné podmienky, môžete obmedziť hnojenie a zvýšiť ich prirodzenú obranyschopnosť proti chorobám.

Ktorá zelenina môže byť okrasou vašej záhrady?

Zelenina nielen výborne chutí, ale aj skvelo vyzerá. Vymenujme aspoň pár druhov úžitkových rastlín, ktoré ulahodia i vášmu oku:

  • popínavé, kvitnúce rastliny s fazuľovými bôbmi rôznych farieb
  • kvitnúca cibuľa a pór
  • rôzne druhy mangoldu s pestrými, strakatými červenými a žltými listami
  • farebné dyne a cukety
  • kel s nádhernými ružičkami a strapatými listami
  • aromatické bylinky vrátane vysokého kôpru
  • rajčiny rodiace červené, malinovočervené, oranžové a čokoládovohnedé plody

Zelenina pre začiatočníkov

Začnite s odskúšanými odrodami zeleniny, ktoré zvládnu vypestovať aj úplní začiatočníci. Ako dobré riešenie sa osvedčili výsevné pásiky a podložky, ktoré obsahujú semienka umiestnené v správnych vzdialenostiach, často s dávkou hnojiva i ďalších dôležitých živín podporujúcich začiatok klíčenia a rast sadeničiek. Základnú zostavu pre záhradníkov – začiatočníkov tvoria rôzne druhy šalátu, reďkovka, zelené fazuľky, cuketa, kôpor, petržlen a pažítka. K týmto druhom môžete pridať aj cesnak, hrášok, fazuľu a špenát.

Prečo teda nevysadiť nové rastliny alebo každoročne nenahradiť staré novými?

Viac na www.gardenseedsmarket.com

Zdroj: PR článok Świat Kwiatów Marcin Sikora

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: ovocie pestovanie pestovanie byliniek predpestovanie sadeníc záhony zelenina
Zdieľať článok