Záhony tisícich chutí a vôní

16. 10. 2009
Zdieľať

Možno si už dávnejšie kladiete otázku, či sa ešte oplatí pestovať vlastnú zeleninu a ovocie. A možno premýšľate nad tým, či by pohľad z terasy predsa len nebol príjemnejší na trávnik a pestrý kvetinový záhon než na niekoľko hriadok so zeleninou. Tak či onak, klasické zeleninové hriadky oddelené úzkymi chodníkmi už dávno vyšli z módy. Preto však ešte nemusíte vyhnať zo svojej záhrady všetko chutné a zdravé.

Dobré správy pre maškrtníkov


Záhony tisícich chutí a vôní

222563

Zelenina sa opäť vracia do záhrad (dokonca aj do tých mestských a moderných). A nielen to –zeleninové záhony začínajú byť dokonca veľmi moderné. Napokon, presvedčiť sa o tom dalo asi na všetkých tohtoročných prehliadkach trendového záhradného dizajnu v Európe. Ibaže už to nie sú klasické obdĺžnikové záhony s jedným druhom zeleniny. Tie dnešné bývajú netradične usporiadané, so zaujímavou skladbou rastlín a atraktívnymi doplnkami. Modernejšiemu riešeniu úžitkových partií záhrad nahráva aj fakt, že do sortimentu zeleniny pribudlo veľké množstvo zaujímavých kultivarov, ktoré majú nielen úžitkovú, ale najmä vysokú okrasnú hodnotu – ich listy, prípadne stonky sú zaujímavo farebné, netradične štruktúrované, s výraznými žilkami či kresbou, takže môžu smelo súperiť s niektorými letničkami a trvalkami. Nehovoriac o bylinkách, ktoré sa tiež výborne hodia do modernej úžitkovej záhrady – aj medzi nimi sa nájde niekoľko nových druhov a kultivarov, a tak si dnes môžete vytvoriť na pohľad skutočne príťažlivé a zároveň krásne voňajúce výsadby. V modernej úžitkovej záhrade by sa určite nemalo zabúdať ani na ovocie. Mnohé ovocné dreviny môžu byť skutočnou pastvou nielen pre chuťové poháriky ale aj pre oči – ku klasike v podobe solitérnych stromov možno prirátať napríklad steny z malín, pergoly obrastené beztŕňovými černicami, čučoriedky vo vresoviskách a podobne.



Záhony tisícich chutí a vôní

222564

Preč s nudnými hriadkami

Základným rysom modernej zeleninovej záhrady sú zmiešané záhony. Výsadba tak nepôsobí nudne, je prirodzenejšia a dynamickejšia než jeden druh zeleniny na celej ploche. Rastliny efektívne vyplnia každé voľné miesto, a dokonca sa môžu navzájom chrániť pred chorobami a škodcami. Pri takejto viacdruhovej vzájomnej podpore sa nestane, že ak jeden druh uhynie (prípadne skončí v kuchyni), celá plocha ostane prázdna a nevzhľadná. Aj zeleninový záhon by mal totiž dobre vyzerať – pokiaľ možno od jari až do neskorej jesene; so zmiešanou výsadbou sa vám to podarí oveľa jednoduchšie. Základom úspechu je premyslená skladba rôznych druhov. Moderná úžitková záhrada – to je zelenina, bylinky a ovocné dreviny, sú to však aj kvety, a dokonca tu môžu byť kvety jedlé (je ich niekoľko druhov). Aj tu platí, že protiklady sa priťahujú – najmä pokiaľ ide o tvar. Ideálne je skombinovať druhy s odlišným vzhľadom, farebnosťou a šírkou a výškou rastu, ktoré sa však zároveň musia navzájom znášať. Vyberte najskôr niektoré zo základných nenáročných zelenín, napríklad mrkvu, hrach, zeler, pór alebo špenát; doplňte ich takými, na ktorých dozrievajú plody, povedzme paprikami a rajčinami so žltými alebo červenými plodmi, baklažánmi či patizónmi (nemusí ich byť veľa), a pridajte ešte zopár zaujímavých druhov a kultivarov, ako sú farebný mangold, kučeravý kel a petržlen, modrý kaleráb, čakanka, kôpor, okrasná kapusta, prípadne niektorý zo zaujímavých šalátov. 
{R1}

Na šaláty určite pri skladaní modernej úžitkovej záhrady nezabudnite. Okrem vysokého obsahu vitamínov majú totiž aj vysokú okrasnú hodnotu – sú často pekne farebné, ich listy sú neraz kučeravé, prípadne tvoria trsy alebo hlávky, ktoré zaujímavo spestria celý záhon; nehovoriac o tom, že výborne vyplnia prázdne miesta tesne nad zemou, vďaka čomu sa v pôde dlhšie udrží vlaha a nerastie burina. Na ďalší rok by mal mať záhon inú podobu, pretože nie všetky rastliny sa rok po roku môžu pestovať na tom istom mieste (hrach nikdy nesmie ísť po hrachu, podobne je to aj s kapustou, kelom a ďalšími). Ak je záhon dosť veľký, môžete ho doplniť aj niektorými kvitnúcimi letničkami, ako sú aksamietnice, kapucínky, papuľky, nechtík, černušky alebo aj mesačné jahody. Letničky, ale aj trvalky či cibuľoviny možno pekne kombinovať aj s bylinkami – nezabudnite na levanduľu, pamajorán, tymian, šalviu, mätu, rozmarín a saturejku. Pri výbere vhodného miesta však majte na pamäti, že väčšina byliniek si žiada dostatok slnka a skôr suchú a priepustnú pôdu. Pekné môžu byť aj opory porastené popínavou fazuľou (možno ich včleniť priamo do záhona) či živé ploty z ovocných drevín a rastlín (napríklad černíc), ktoré vytvoria netradičné kulisy moderných zeleninových záhonov. Efektné sú nádoby s exotickými úžitkovými rastlinami, rozložené na vydláždenej ploche, alebo stromčekovité ríbezle uprostred pravidelných štvorcových záhonov; v malej záhrade sa uplatnia aj ovocné stromy s úzkou stĺpovitou korunou.







Záhony tisícich chutí a vôní

222567

                    


Záhony tisícich chutí a vôní

222568



Fígle na záhony


Záhony tisícich chutí a vôní

222565

Záhony v modernej úžitkovej záhrade môžu byť buď klasické, alebo praktickejšie zvýšené. Z pohľadu starostlivosti (netreba sa natoľko zohýbať), ale aj z estetického hľadiska sú lepšie zvýšené záhony, ktoré sú momentálne veľmi trendové. Ich steny môžete natrieť výraznou farbou tak, aby korešpondovali s fasádou domu či oplotením, a okraje upraviť tak, aby sa na nich dalo pohodlne sedieť. Prednosťou zvýšených záhonov je aj to, že pôda v nich môže byť špeciálne uspôsobená a oveľa kvalitnejšia než vo zvyšku záhrady. Môžete ich napríklad postupne napĺňať záhradným rastlinným odpadom a nakoniec doplniť po vrch kvalitným záhradníckym substrátom. Keď ich nasledujúcu jar vysadíte, rozkladajúce sa rastlinné zvyšky budú uvoľňovať teplo, čo mnohým druhom zeleniny prospieva. V prípade, že sa rozhodnete pre pravidelný klasický záhon, na ktorý sa bude dať pozerať zo všetkých strán, urobíte dobre, ak mu dáte zaujímavý lem. Môžete ho vytvoriť napríklad z pažítky, kvitnúcej aksamietnice alebo z bazalky, z majoránu (spolu sa však tieto dve rastliny neznesú) či nízkeho vždyzeleného krušpánu (kultivar Sufruticosa). Klasické (nie zvýšené) zmiešané záhony, určené na pohľad z jednej strany (napríklad pri plote), budú vyzerať atraktívne, ak v nich usporiadate rastliny podľa výšky.

Moderná úžitková záhrada by rozhodne nemala byť monotónna. Dobre napríklad pôsobí, ak ju rozčleníte – vzbudí to zvedavosť u detí aj väčší záujem u vašich hostí. A o chutné a nápadité deliace prvky iste nebude núdza. Aj pri úžitkovej záhrade je na výber niekoľko rôznych štýlov – moderný, stredomorský, vidiecky, formálny… Ten by mal byť pre vás vodidlom pri výbere rastlín, materiálov aj doplnkov, ktoré môžu spestriť zmiešané záhony; podľa štýlu záhrady to môžu to byť moderné plastiky, terakotové nádoby, staré kovové krhly, košíky či staré drevené prepravky. Záhon s bylinkami zasa privíta, ak jeho povrch doplníte štrkom. Ten totiž pomôže prehriať pôdu, čo týmto aromatickým rastlinám vyhovuje.





Aké chodníky zvoliť
Aj v úžitkovej záhrade na moderný spôsob si treba dať záležať na chodníkoch. Rozhodne by mali materiálom aj štýlom korešpondovať s charakterom domu a oplotenia či s chodníkmi v iných častiach záhrady a, samozrejme, aj s podobou výsadby – do avantgardných a mestských záhrad sa hodia napríklad rôzne dlažby, technicky pôsobiace kovové dielce či prírodný kameň, na vidieku vyniknú chodníky vysypané kôrou, drveným tehliarskym črepom (napríklad škridlami) alebo štrkom; pekné, avšak náročnejšie na údržbu sú aj trávnaté cestičky. Hlavná cesta medzi záhonmi by mala byť široká aspoň 50 cm, bočné chodníky stačia 30-centimetrové. Záhony by nikdy nemali byť príliš veľké – dôležité je, aby ste z chodníka na všetko pohodlne dosiahli.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: záhony tisícich chutí a vôní záhrada
Zdieľať článok

Diskusia