Záhrada v máji
Máj patrí k najkrajším mesiacom roka. V tomto období vrcholí svieže jarné obdobie, záhrady hýria množstvom rozkvitnutých okrasných krov, majestátne tulipány i prvé jarné trvalky kraľujú v záhonoch. V máji je nádherný pohľad aj na zakvitnuté kobercové skalničky, romantické nezábudky alebo sedmokrásky. Je aj najvyššie obdobie na výsadbu balkónových letničiek. Ešte stále možno zakladať trávniky a pomaly treba dokončiť aj tvarovanie živých plotov. Kto nestihol v apríli presadiť izbové rastliny, môže to uskutočniť práve teraz.
Kvet mesiaca – sirôtka
Mohlo by sa zdať, že dvojročné sirôtky (Viola × witrockiana) patria k najobyčajnejším kvetom, aké existujú. Ale opak je pravda. Najmä v Anglicku, Francúzsku a Holandsku sú veľmi obľúbené, lebo sú nenáročné a bohato kvitnú. Sirôtky kvitnú na jar do konca mája v širokej palete farieb od bielej, žltej, oranžovej, bordovej, modrej a fialovej až po najrozličnejšie farebné kombinácie. Veľkou prednosťou týchto rastlín je, že výborne znášajú presádzanie aj počas kvitnutia. Kvitnúcimi rastlinami možno rýchlo skrášliť napríklad prázdnu okennú debničku. Svoje nenahraditeľné miesto majú spolu s tulipánmi a narcismi v jarných kvetinových záhonoch. Vyniknú aj v skalkách, na kvetinových múrikoch a môžu i lemovať chodníky a trávniky. Nevyhnutnou podmienkou pri pestovaní sirôtok je pravidelný prísun živín a dostatok vody. Ak budete pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, kvitnutie sa predĺži.
Kvitnúca stena
Rozmýšľate nad tým, ako rýchlo predeliť priestor alebo vytvoriť na balkóne pohľadovú bariéru či jednoducho zelenú stenu? Ideálnym riešením sú ovíjavé letničky. Svojimi listami rýchlo zakryjú akúkoľvek plochu, vytvoria súvislý porast, v ktorom sa navyše objavia aj kvety. Vybrať si možno hneď z niekoľkých druhov. Najvhodnejší je povojník (Ipomea purpurea), ktorý dorastá do výšky 2-3 m. Má množstvo lievikovitých kvetov a kvitne až do jesene. Okrem povojníka možno na balkóne pestovať aj kobeu (Cobaea scandens), ktorej fialové zvončekovité, až 8 cm dlhé kvety pôsobia exotickým dojmom. Pomerne nenáročná tunbergia (Thunbergia alata) narastie do výšky 2 m a je obsypaná množstvom svetložltých kvetov s čiernym očkom, známa popínavá fazuľa prinesie spolu s listami a kvetmi aj plody. Začiatok mája je ideálny termín na výsev týchto letničiek do humóznej zeminy vo väčšej nádobe alebo v debničke.
Obalové nádoby na črepníky
Ak sa práve chystáte presadiť izbové rastliny alebo vysadiť balkónové letničky a hľadáte zaujímavý, originálny črepník, určite si vyberte z modernejších materiálov, ako sú napríklad terakota, kamenina alebo kov. Zaujímavá môže byť aj ich kombinácia. Obalové črepníky z terakoty, červenej hliny alebo kameniny, impregnované proti vlhkosti, predáva Ikea. Ich cena je okolo 199 Sk. Náš tip: nalistujete si rubriku Dekor, kde nájdete pestrú ponuku črepníkov rozmanitých tvarov.
Malí pomocníci
V máji je v plnom prúde výsadba priesad letničiek, trvaliek, ale aj zeleniny. Najčastejšie sú to rastliny s koreňovým balom. Pri hĺbení jamiek a následnej výsadbe často treba použiť aj malé ručné náradie. V ponuke na slovenskom trhu je niekoľko typov a značiek. V základnej výbave majiteľa okrasnej záhrady by mala byť záhradnícka lopatka, malé hrabličky a motyčka. Dobrým pomocníkom je aj špeciálny nôž na pletie buriny. Ocenia ho najmä majitelia záhrad, ktoré „zaplavili” púpavy. Ručné náradie značky Gardena predávajú špecializované predajne a hobymarkety. Jeho cena sa podľa typu pohybuje od 139 Sk do 299 Sk.
Záhradné osvetlenie
Výber vhodného osvetľovacieho telesa do exteriéru je veľmi dôležitý. Ponuka na trhu je pomerne široká a zahŕňa jednoduché lampášiky, reflektory, bodové, závesné a nástenné lampy, majáky, ale aj rozličné kované a antikorové svietidlá kombinované so sklom, prípadne plastové typy. Konkrétne riešenie by malo v prvom rade korešpondovať s charakteristickým štýlom, ktorý v záhrade prevláda. Nevhodné sú rôzne „preornamentované“ typy, ktorých je na trhu stále „dostatok“. Svietidlá môžu mať matný, ale aj lesklý povrch. Obľúbeným materiálom je antikoro, z farieb rôzne odtiene sivej, ale aj klasická čierna a biela. Moderné záhradné stojanové osvetlenie Inox G z antikoru s ozdobnou mriežkou s výkonom 60 W predáva RENDL, cena svietidla je 1479 Sk.
Letné cibuľoviny a letničky
V záhrade možno už v polovici až koncom mája vysádzať zakúpené alebo predpestované priesady letničiek, predpestované kany a hľuznaté begónie. Začiatkom mesiaca je zasa najvyšší čas vysadiť hľuzy gladiol a georgín. Vyrastú z pôdy až v druhej polovici mája, keď už nehrozia neskoré mrazíky. Mladé výhonky sú totiž na chlad mimoriadne citlivé. Po výsadbe nezabudnite na zálievku.
Roy Lancaster: Obľúbené záhradné trvalky
Ani jedna skupina rastlín neovplýva takou rozmanitosťou tvarov listov a kvetov ako práve trvalky. Cieľom tejto encyklopedickej knihy je pomôcť čitateľovi – začiatočníkovi aj skúsenému pestovateľovi – vybrať si do svojej záhrady najvhodnejšie druhy s prihliadnutím na rastové podmienky, charakteristiky pestovania a špeciálne okrasné efekty. Kniha je rozdelená do piatich častí. Každý opis trvalky autor dopĺňa dôležitými informáciami o jej pestovaní a špecifikách rastu. Čitateľ nájde v knihe množstvo nádherných fotografií, pričom pri každej je uvedené, aké druhy trvaliek sú na nej vyobrazené.
Vydalo vydavateľstvo Ikar, a. s., Bratislava v roku 2003, cena 299 Sk.
Tip na výlet: Průhonice
Rozmýšľate nad tým, ako si spríjemniť niektorý z májových víkendov, pričom túžite po nádhernej prírode a načerpaní nových síl? Vyberte sa do českých Průhoníc. Napriek tomu, že to nie je najbližšie (kúsok od Prahy), určite nebudete ľutovať. Nájdete tu nádherný 240 ha park s tisíckou druhov drevín, trvaliek a skalničiek. Najkrajšie je tu práve v máji, keď v parku kvitnú stovky druhov rododendronov a azaliek a záhrada pôsobí naozaj fascinujúco. Celý park je popretkávaný množstvom potôčikov, jazierok, nájdete tu aj malý vodopád, lesy, rozľahlé lúky a niekoľko romantických stavieb. Návštevu parku môžete spojiť aj s nákupom rastlín v blízkom záhradníctve.