V murovanom dome pri Kladne žijú už šiesty rok a sú šťastní

29.01.2016  |     

Manželia s dvoma deťmi si chceli postaviť dom. On stavebný inžinier, ona stavebná inžinierka. Vlastne nečudo, že vyhranené názory na ideálne bývanie sa v mnohom nestretali. Ani architektonická štúdia, ktorú si nechali vypracovať, im nepomohla. Skôr naopak. Až dom od architekta Pavla Šmelhausa, ktorý našli v akomsi časopise o bývaní, priniesol zmenu.

„Konečne sme sa zhodli. Tento dom sa nám obom páčil, a tak sme kontaktovali pána architekta. Na základe toho potom vznikla nová štúdia,“ spomínajú manželia s úsmevom. Keďže sú obaja stavební inžinieri, konštrukčné riešenie bolo pre nich hračkou. Rozhodli sa pre murovaný dom – dvojpodlažný podpivničený tehlový dom so železobetónovými monolitickými stropmi a so sčasti kontaktným a sčasti prevetrávaným zatepľovacím systémom.

Pozemok vo svahu

Vybrali si pozemok neďaleko Kladna s výmerou necelých 1 500 m2 a s prevýšením 3,5 m v severozápadom svahu. Pozemok bol svažitý aj na južnej strane, na juhozápade ho zasa lemovali veľké stromy, ktoré si majitelia priali zachovať.

Terénne úpravy, oporné múriky, skleník, altánok a kúpacie jazierko si následne navrhli, vyprojektovali a zrealizovali sami (vo finálnej fáze spoločne s remeselníkmi). Návrh záhrady vrátane závlahového systému a izolácie v jazierku však zverili špecializovanej firme. Záhrada spĺňa atribúty prírodných záhrad, ktoré splývajú s okolím a sú zaujímavé po celý rok.

Konštrukčné a dispozičné riešenie

Vzhľadom na prevýšenie pozemku má dom ustúpené druhé podlažie. Jeho vertikálnu os tvorí schodisko, k nemu sa na prízemí z východu pripája vstupná časť so zázemím, z juhu kuchyňa s jedálňou, obývacia izba je orientovaná na západ. Druhé podlažie patrí súkromnej zóne – spálni rodičov, dvom detským izbám a zázemiu. V suteréne je okrem garáže a technických miestností ešte pracovňa s malou kuchyňou a so vstupom priamo do záhrady.

Viac sa o dome dočítate na webe domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy


Urob si sám 05/2018 v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky