Zdroj: Tacofoti

Keď zo svahu vyťažíte maximum: Pohodlné bývanie s krásnym výhľadom a dovolenkovým pocitom

15. 10. 2021
Zdieľať

Keď sa architektonickému ateliéru ozve klient, s ktorým už spolupracovali, s ďalším zaujímavým zadaním, je to znamenie úspechu a spokojnosti. Architektov zo Studia Reaktor vyhľadal spokojný klient, ktorému pred rokmi rekonštruovali byt.

Tentokrát štúdio, ktoré „stavia silné architektonické príbehy“ (ako sami charakterizujú svoju prácu) oslovil s požiadavkou navrhnúť rodinný dom v malebnom prostredí Chrusteníc v Čechách. Nové zadanie architekta zaujalo na prvý pohľad, predovšetkým krásou vybraného svahovitého pozemku.

Rodinný dom s výhľadom na hory

Vonkajšie obklady sú zo sibírskeho smrekovca, plechová strecha spolu s okennými rámami ladí vďaka antracitovej farbe. Zdroj: Tacofoti

Ponúka výhľad na Loděnický potok a údolie s listnatými stromami. Už pozemok navodzoval pocit, že ste na dovolenke v horách. K tomuto pocitu sa prispôsobila aj stavba sympatického domu.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Prístupný z oboch úrovní

Tvar domu je klasický obdĺžnik so šikmou strechou. Vďaka svahu bolo možné dvojposchodový dom zasadiť do terénu tak, aby bol prístupný z oboch úrovní. Z vyššej sa doň dostanete po lávke.

Rodinný dom s terasou na svahovitom pozemku

Vďaka svahu bolo možné dvojposchodový dom zasadiť do terénu tak, aby bol prístupný z oboch úrovní. Zdroj: Tacofoti

Príjazdová cesta pod svahom končí parkovacím prístreškom pre 2 autá. Tu odstavíte auto a pomedzi gabióny sa prepletiete až k hlavnému vstupu do domu. Z južnej časti na stavbu nadväzuje terasa s grilovacím miestom.

Prečítajte si tiež
Ako dokáže chata klamať telom: Ponúka viac priestoru, ako v skutočnosti má

Jednoduché a čisté línie zjemňujú textílie a farby

Vstup do domu je umiestnený uprostred celkovej dispozície. Južná časť je dvojposchodová, nachádza sa tu hlavný obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a pracovňou, ktorý pôsobí jednoducho, čisto, a pritom vďaka dekoráciám a textíliám útulne.

Rodinný dom s vysokým stropom a vykurovaním

Príjemný a pohodlný rodinný dom úzko spolupracuje s prostredím a navodzuje pocit, že ste na dovolenke. Zdroj: Tacofoti

Nemenej pôsobivé je čierne minimalistické schodisko. Každé poschodie disponuje spálňou a kúpeľňou. Z horného podlažia môžete vyjsť do záhrady s bazénom. Krásu okolia umocňuje panoramatický výhľad cez široký vikier za galériou na poschodí.

Prečítajte si tiež
Vysnívaný rodinný dom pri Oravskej priehrade

Oceľ, betón, aj roxory

„Pri voľbe materiálu sme len voľne nadväzovali na prianie klienta. Surová oceľ, pohľadový betón, „kleťák“ na podlahe, „roxory“ natreté kováčskou čerňou. Vonkajšie obklady sú zo sibírskeho smrekovca, plechová strecha spolu s okennými rámami ladí vďaka antracitovej farbe,“ opisuje výber materiálov architekt Jakub Heidler. Výsledkom je príjemný a pohodlný rodinný dom, ktorý úzko spolupracuje s prostredím a navodzuje pocit, že ste na dovolenke.

Čierne minimalistické schodisko s obrazom

Pôsobivé je čierne minimalistické schodisko. Zdroj: Tacofoti

RD Chrustenice

architektonický ateliér: Studio Reaktor

autor: Ing. arch. Jakub Heidler

spoluautor: Ing. arch. Lenka Komárková

lokalita: Chrustenice

plocha: 170 m2

projekt: 2019

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Tacofoti

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady minimalizmus pohľadový betón rodinný dom schodiská
Zdieľať článok

Diskusia