Drevostavba, ktorá vyráža dych! Aj takto môže vyzerať veľkorysý a zároveň skromný luxus
Dom s vlastným bazénom nie je dnes už žiadnou výnimkou, i keď si ho nemôže dovoliť každý a stále patrí k symbolom luxusu. Pri projektovaní rodinnému domu v Tehove nebol bazén pôvodným želaním majiteľov, ale jeho riešenie sa ponúklo samo v priebehu práce na jednopodlažnom dome. Stavba je príkladom, že luxus nemusí byť len povrchný či naivný. Môže byť veľkorysý, ale pritom zároveň skromný.
Architektonické štúdio Hipposdesign kladie vo svojich projektoch veľký dôraz na praktickú stránku, úžitkový komfort, dôležité vzťahy a jednoduché riešenia, vďaka ktorým dosahuje v prípade drevostavby v Tehove veľkorysé parametre. Pozemok, na ktorom dom stojí ponúkal ideálnu orientáciu voči svetovým stranám, mal mierny sklon a neobklopovali ho žiadne obmedzujúce stavby – naopak, za hranicou pozemku sa nachádza nerušený výhľad do okolitej krajiny. {R1}
S ohľadom na susedov
Architekti počítali na tomto pozemku s jednopodlažným domom prakticky od začiatku. Dôvod bol jednoduchý, i keď dnes neraz zanedbávaný. „V rámci reurbanizácie nového územného plánu (rozšírenia stavebných pozemkov na miesta, kde boli pôvodne poľnohospodárske plochy) sme nechceli starousadlíkom na pôvodnej hranici stavebných pozemkov vytvoriť novú necitlivú optickú bariéru pred výhľadom z okien, na ktorý boli zvyknutí. Vnímame tieto – na prvý pohľad nepodstatné veci ako dôležitú súčasť našej práce,“ vysvetľujú architekti.
Prečítajte si tiež:
Zbohom prenájmu bytu! Bývanie vo vlastnom jednopodlažnom dome vychádza rodinu 75 € mesačne
Priestor, ktorý žije s domácimi
Ďalšou výhodou pri realizácii tohto nevšedného rodinného domu bolo, že architekti a majiteľa sú dlhoročnými priateľmi, a tak poznali svoje predstavy, možnosti, štýl práce – to sa stalo tiež predzvesťou úspešného výsledku. Cieľom architektov Radima Babáka a Ondreja Tobolu bolo vytvoriť priestor, ktorý by žil a starol spoločne s jeho obyvateľmi. Pritom by im vždy poskytoval maximálny úžitkový komfort. Kľúčovým sa teda nestal luxus, ale kvalita.
Pozrite si aj foto z výstavby domu v galérii
Zmazané hranice medzi interiérom a exteriérom
Veľmi dôležitým pre obyvateľov domu bolo prepojenie so záhradou a okolitou prírodou, neskôr pribudla vodná plocha v súkromnom prostredí – v strede domu. Výsledkom je priamočiary prechod z interiéru do exteriéru a naopak. Ak je vašim snom zobudiť sa a hneď si skočiť do vody a preplávať až do pracovne, v tomto dome je to možné. Dispozícia domu je rozdelená na dve hlavné časti, ktoré spája hlavný obytný priestor spojený s kuchyňou a jedálňou.
Zmysel pre logické vzťahy a dobre spracované detaily
Architekti priznávajú, že neplánovali zámerne výber drahých materiálov, ale skôr hľadali logické vzťahy a súvislosti a tiež dobre spracované detaily. „Neuvažovali sme napríklad nad tým, že by v kúpeľni mal byť zásadne prírodný kameň. Navrhovali sme dom pre mladý pár, ktorý očakával prvý prírastok do rodiny. Investor však sám prišiel s tým, že by niečo také chcel a že má možnosť zohnať kvalitný kameň za prijateľnú cenu, čo sme, samozrejme, s radosťou uvítali,“ opisujú postup myslenia tvorcovia projektu.
Sloboda, vzdušnosť, hravosť
Nosný skelet domu je z borovicového dreva a je koncipovaný tak, aby jeho finálna štruktúra poskytovala priestorovú transparentnosť, vyvolávajúcu pocit slobody. Tomu dopomáha aj množstvo presklených stien a priehľadov. Dom je zvonka na prvý pohľad charakteristický mozaikovou rastrovou fasádou. Vďaka obdĺžnikovým výplniam stavba pôsobí hravo a veselo. Pokiaľ ide o energetickú sebestačnosť, dom je vybavený fotovoltaickými panelmi na streche. Špecialitou je, že prebytky dodávajú na želanie majiteľov do verejnej siete.
Pozrite si aj foto z výstavby domu v galérii
Radšej príjemne, ako hi-tech
Členitá stavba je vykurovaná podlahovým systémom, má štandardne používané izolačné trojsklá v drevených euro-rámoch, ak je zima, majitelia si môžu prikúriť v krbe. Tento dom však nemal potenciál byť pasívnym ani špeciálne pretechnizovaným, pretože ako majitelia, tak i architekti uprednostňujú príjemný kontakt s blízkou prírodou a nie bývanie v „robocopovi“, rovnako aj možnosť otvoriť si okno práve vtedy, keď chcú – bez ohľadu na to, aby čerstvý vzduch brali ako neekonomické zaťaženie.
Rodinný dom v Tehove (Česká republika) v kocke:
Architektúra a design interiéru: Radim Babák, Ondřej Tobola / hipposdesign, www.hipposdesign.com
Realizácia: 2012 až 2014
Konštrukcia a dodávateľ: TFH drevené skeletové domy
Konštrukčný systém: drevostavba, ťažký skelet
Plocha pozemku: 1 900 m2
Zastavaná plocha: 465 m2
Úžitková plocha: 270 m2
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: hipposdesign