Zdroj: Maxime Brouillet

Napriek blízkosti susedov zachováva dom kvalitu rodinného života vo vnútri aj vo vonkajších priestoroch

15. 02. 2022
Zdieľať

Jednoduchá architektúra jednopodlažného domu v kanadskom Gatineau vznikla z prefabrikovaných stien. Modelový dom skúma bývanie ako hru objemov, ktorá vyvažuje otvorenosť a intimitu. V rámci štyroch hmôt prináša dom bohaté výhľady, svetlé priestory a zachováva kvalitu života vo vnútri aj vo vonkajších priestoroch. A to napriek blízkosti susedov.

Najväčšiu výzvu pre architekta pri riešení tohto projektu znamenali obmedzené rozmery štrukturálnych izolovaných panelov (SIP). Aby prelomil štandardizačný efekt prefabrikácie, navrhol rodinný dom zo štyroch objemov, ktoré sa hrajú s výškami. Ich usporiadanie ponúka bohatú cestu cez rôzne atmosféry.

Biely prízemný rodinný dom s veľkými oknami v prírode

Rôzne objemy domu vytvárajú menšie či väčšie nádvoria. Zdroj: Maxime Brouillet

Rovnováha medzi otvorenosťou a intimitou

Pozemok typický pre prímestskú zástavbu domov pôvodne neponúkal veľa súkromia. Ako zachovať súkromie napriek blízkosti susedov? Na tento účel použil architekt inštaláciu v podobe ohrady, vďaka ktorej vznikol prirodzene chránený vnútorný dvor. Strategické umiestnenie obvodových múrov okolo rezidencie vytvára harmonické prostredie s dostatkom súkromia a zároveň umožňuje vstup množstvu prirodzeného svetla do interiéru cez veľké okná.

Prečítajte si tiež
Jednopodlažný murovaný dom, ktorý spojil rodinu

Jemné detaily, neutrálne farby a kuchyňa, ktorá je srdcom domu

Neutrálne farby a suroviny v interiéri udávajú tón teplej a jednoduchej architektúry. Detaily sú spracované s maximálnou jemnosťou – všimnite si škáry medzi stenami a stropom, spoje medzi preglejkovými panelmi s jemnými štrbinami. Tento lemovaný rukopis vytvára diskrétny a elegantný rám pre dianie v dome. V srdci stavby je umiestnená kuchyňa.

Béžový interiér prízemného rodinného domu s veľkými oknami

Strategické umiestnenie obvodových múrov okolo rezidencie vytvára harmonické prostredie s dostatkom súkromia a zároveň umožňuje vstup množstvu prirodzeného svetla do interiéru cez veľké okná. Zdroj: Maxime Brouillet

Okrem hlavnej funkcie je zároveň prechodom do ostatných miestností domu. Otvára sa do vnútorného dvora. V najvyššom objeme domu sa nachádza biela kúpeľňa, ktorá vďaka výške, dlhému závesu a bielej farbe prekvapuje monumentálnou atmosférou.

Béžový interiér prízemného rodinného domu s veľkými oknami

Neutrálne farby a suroviny v interiéri udávajú tón teplej a jednoduchej architektúry. Zdroj: Maxime Brouillet

Nekonečný rozhovor medzi interiérom a exteriérom

Rôzne objemy domu vytvárajú exteriérovú členitosť – menšie či väčšie nádvoria, čím dodávajú priestoru mestský a ochranný charakter. Odrastené stromy zase vnášajú exotiku. „Projekt čerpá silu z pozornosti venovanej interiérom aj exteriérom. Namiesto tradičnej prímestskej domácej záhrady vzniklo niekoľko vonkajších priestorov s rôznymi zážitkami.

Prečítajte si tiež
Ako rozšíriť prízemie domu smerom do záhrady

K dispozícii je záhrada na stretnutia pri ohni, centrálne nádvorie, okolo ktorého sa rozprestiera rezidencia a v lete predstavuje pokračovanie kuchyne. Ďalšie malé vonkajšie nádvorie ponúka ochranu pred živlami,“ uvádzajú autori príjemnej stavby. Elegantné nádvoria vedú pozdĺž betónových chodníkov susediacich s drevenými terasami a ponúkajú využitie prakticky počas celého roka.

Terasa vo vnútri domu s veľkým presklením

Kuchyňa sa otvára do vnútorného dvora. Zdroj: Maxime Brouillet

Butternut

architektonický ateliér: Maurice Martel Architecte

konštrukcia: Volume.ca

lokalita: Gatineau, Kanada

plocha: 148 m2

Sabína Zavarská

Foto: Maxime Brouillet

Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: jednopodlažné domy minimalizmus moderná architektúra presklené plochy rodinný dom terasy
Zdieľať článok

Diskusia