Ytong – dômyselný systém na svojpomocné stavanie bez zatepľovania
Stavebný systém Ytong je medzi laickými stavebníkmi obľúbený pre svoju jednoduchosť a rýchlosť výstavby. Na príklade dvoch rodinných domov stavaných svojpomocne uvidíte, že ponúka riešenie pre najrôznejšie možnosti a predstavy.
V oboch prípadoch investori zvolili jednovrstvové murovanie bez zatepľovania a pre obvodové murivo si vybrali produkty z radu tepelnoizolačných tvárnic. Správne zrealizované zateplenie je totiž pomerne náročné – okrem iného by malo zohľadňovať polohu rosného bodu. To, bohužiaľ, pri realizácii býva výnimkou. Pod fasádou sa potom môžu tvoriť plesne, nehľadiac na krátku životnosť niektorých zatepľovacích materiálov. S Ytongom dosiahnete požadované tepelnoizolačné vlastnosti aj bez dodatočného zateplenia. Má takmer neobmedzenú životnosť a dôležité je, že vytvára tzv. difúzny systém. To znamená, že stavba bez kontaktného zateplenia dýcha a reguluje vlhkosť.{R1}
Bez zatepľovania aj podľa nových noriem roku 2016? S tvárnicou Lambda YQ áno
Na Slovensku sú od roku 2016 nové, prísnejšie tepelno-technické normy na výstavbu. Výrobca Ytongu na tieto zmeny reagoval s predstihom a rad tepelnoizolačných tvárnic doplnil o novú tvárnicu Lambda YQ. Návrhový súčiniteľ prechodu tepla vypočítaného pre stenu bez omietok s hrúbkou 375 mm s hodnotou U = 0,213 W/(m2 . K) spĺňa normové hodnoty pre obvodové steny. Murivá s hrúbkou 450 a 500 mm sú vhodné na stavbu nízkoenergetických domov alebo domov s takmer nulovou potrebou energie, a to aj bez zateplenia.
Stavanie svojpomocne s podporou Ytongu
Obaja investori využili služby a poradenstvo Ytongu po celý čas výstavby. Najprv to bol výpočet materiálu, a s technickými poradcami riešili aj celý rad detailov projektu. Ytong majstri pomohli so založením rohov stavby, od výrobcu dostali aj plány kladenia stropu. „Záujemcovia o výstavbu rodinného domu k nám často prichádzajú vo fáze, keď majú predstavu či projekt rodinného domu, ale napríklad nevedia, aký materiál zvoliť. Navrhneme riešenie, s ktorým dosiahnu požadovaný energetický štandard, a pomôžeme im zvoliť systémové komponenty, ktoré presne zodpovedajú ich možnostiam a zámeru,“ hovorí Ing. Ján Halamka, ktorý bol technický poradca pri týchto nehnuteľnostiach.
Čo znamená systém komponentov Ytong
V ponuke Ytongu nájdete všetky stavebné diely, z ktorých postavíte celý dom. Od jedného výrobcu a s plnou podporou ich odborníkov. Napríklad pri dome so zelenou fasádou použili okrem obvodového muriva a prekladov strop Ekonom. Montáž je rýchla, jednoduchá a vyžaduje podstatne menej profesijného umu a námahy, pretože prebieha bez nadbetonávky a armovacích oceľových sietí. Hodí sa preto aj na výstavbu svojpomocne.
Dom s modrou fasádou má atypické tvary a detaily, ktoré sa z Ytongu realizujú veľmi ľahko – materiál sa dobre opracováva rezaním a vďaka tomu vzniká aj minimum stavebného odpadu. Na vnútorné priečky tu bol použitý materiál Silka od toho istého výrobcu. Vyniká dobrými akustickými vlastnosťami, únosnosťou a umožňuje stavať veľmi štíhle konštrukcie. „Obľuba Silky pri rodinných domoch vzrastá. Vďaka tomu, že so Silkou postačuje hrúbka steny 20 cm, investori si ju žiadajú napríklad na veľmi malých pozemkoch, kde ušetrí zastavanú plochu. V tomto prípade bola hlavným dôvodom požiadavka investora na použitie akustickej steny medzi obývačkou a detskou izbou,“ vysvetľuje Ján Halamka.
Zdroj: Ytong