Pre nové bývanie na vidieku si manželia zvolili veľkorysý bungalov v pasívnom štandarde
Túžbou investorov bol veľkorysý bungalov v pasívnom štandarde, ktorý by jednotlivým členom domácnosti zabezpečil dostatok súkromia. Pri jeho návrhu stavili na skúsených projektantov, ktorí im vytvorili bývanie presne podľa ich predstáv.
Manželský pár s dvomi dospievajúcimi deťmi sa rozhodol pre nové bývanie na vidieku. Dopredu pomerne presne vedeli, čo od svojho nového domu očakávajú a čo by v ňom rozhodne nemalo chýbať. Boli rozhodnutí pre stavbu v pasívnom štandarde, v rámci ktorej plánovali využiť český dotačný program Nová Zelená Úsporám. Ten výstavbu rodinných domov s veľmi nízkou energetickou náročnosťou finančne podporuje štedrou sumou až do výšky 435-tisíc Kč, teda viac ako 16-tisíc eur. Investori vo svojich predstavách videli rozmerovo veľkorysý murovaný bungalov, ktorý by spĺňal všetky ich individuálne požiadavky. Pri jeho návrhu sa nakoniec rozhodli osloviť spoločnosť ProjektyDomů.cz, ktorá sa dlhodobo špecializuje na projekciu, ale aj následnú realizáciu energeticky úsporných rodinných domov.
Majiteľov zaujalo bohaté portfólio spoločnosti, ktorá ponúka široký výber katalógových murovaných domov aj drevostavieb, ako aj možnosť individuálnej projekcie, pre ktorú boli rozhodnutí. Vo fáze výberu projekčnej spoločnosti sa zúčastnili viacerých akcií, ktoré spoločnosť organizovala, aby svoju činnosť priblížila širokej verejnosti a jednotlivým záujemcom, napríklad Dňa otvorených dverí v pasívnych domoch, ale aj praktickej ukážky výstavby pasívneho domu.{R1}
Bývanie v energeticky úsporných domoch sa spája nielen so zdravým prostredím, ale aj naozaj nízkymi prevádzkovými nákladmi. Tie by sa v prípade tohto domu s veľkorysou úžitkovou plochou viac ako 220 m2 mali pohybovať na úrovni asi 850 €.
Bez dlhých chodieb
„Dom bol od začiatku riešený ako individuálna stavba, pričom návrh prebiehal v klasickej schéme – vypracovala sa štúdia, na základe ktorej následne vznikol projekt,“ približuje architekt Lubomír Korčák.
Základnou požiadavkou investorov bol už spomínaný bungalov, v rámci ktorého sa mali použiť skosené rohy. Počítalo sa s vytvorením veľkého spoločenského priestoru, do ktorého mali byť umiestnené kozubové kachle vhodné do domu s riadeným vetraním, oddelenie rodičovskej časti od časti pre deti a samostatná garáž pre dve autá, ktorá sa mala nachádzať mimo pasívnej obálky domu. „Vďaka tomu, že investori boli otvorení našim názorom a plne nám dôverovali, vznikol naozaj kvalitný návrh. V prípade veľkých bungalovov sa tradične bojuje s dlhými chodbami, my sme tento problém vyriešili umiestnením obytného priestoru do stredu dispozície medzi rodičovské a detské krídlo, čím sme zároveň splnili aj jednu z ich základných požiadaviek,“ vysvetľuje autor návrhu.
Pri koncipovaní sa, samozrejme, okrem individuálnych želaní investorov a ich potomkov bral ohľad aj na veľkosť pozemku, jeho tvar a orientáciu na svetové strany. Jednotlivé miestnosti sú potom navrhnuté tak, aby boli dostatočne priestranné a plne vyhovovali potrebám ich obyvateľov. Keďže majitelia domu majú aktívny prístup k životu, nechýba veľkorysá domáca posilňovňa ani bazén, ktorý sa nachádza v exteriérovej časti a slúži teda sezónne.
Na vlastnej koži
Dom je navrhnutý ako murovaná stavba, čo bola jedna z prvotných priorít majiteľov. Obvodové murivo tvoria vápennopieskové tehly od firmy Kalksandstein s hrúbkou 175 mm. Tepelnú obálku domu zabezpečuje celoplošne lepený sivý polystyrén v hrúbke 300 mm. Plastovo-hliníkové okná od spoločnosti Internorm sú osadené predsadenou montážou v tepelnej izolácii. O vetranie, dohrev vzduchu, ohrev teplej vody a čiastočné chladenie sa stará rekuperačná jednotka Nilan Compact K.
„Investor mal pri výbere jednotlivých materiálov a technológií k dispozícii kompletné informácie o ich možnostiach aj špecifikách. Zároveň navštívil aj viaceré naše už zrealizované stavby, aby si overil ich funkčnosť a skúsenosti už zabývaných majiteľov, ako aj práve realizované stavby, kde ich mohol pri použití zažiť doslova na vlastnej koži,“ opisuje architekt Korčák výber jednotlivých materiálov aj možnosti, ktoré spoločnosť ProjektyDomů.cz ponúka, aby mal investor čo najlepšiu predstavu o svojom budúcom bývaní.
Príjemný charakter rodinného domu dotvára jeho okolie, v ktorom sa nachádza viacero plôch s okrasnou zeleňou.
„Ak je správne zvolená technologická koncepcia pasívneho domu, nemusí byť oveľa drahší ako správne postavený dom v nepasívnom štandarde.”
Ing. arch. Lubomír Korčák, ProjektyDomů.cz
Na terase sa nachádza záhradné sedenie z masívneho dreva, ktoré rodina využíva pri chvíľach oddychu aj na stolovanie.
Dôležitosť detailov
Navrhnutý koncept domu ako celok, zvolené materiály a technológie samy osebe spĺňali požiadavky pasívneho štandardu, architekt Korčák však zdôrazňuje nevyhnutnosť dobrého riešenia jednotlivých detailov priamo pri realizácii stavby. „V prípade pasívneho domu nemožno hovoriť len o jednotlivých častiach alebo prvkoch, dom musí byť kompaktný, dobre fungujúci celok, na čo treba prihliadať vo fáze návrhu, projektu aj realizácie,“ zdôrazňuje.
Neznamená to však, že pasívny dom nemôže vzniknúť čiastočne alebo aj úplne svojpomocne, čoho dôkazom je práve tento dom. Jeho majiteľ sa totiž svojpomocne pustil do zateplenia fasády aj strechy domu a vo vlastnej réžii sa postaral o zaistenie detailov vzduchotesnosti obálky.
Ako sa stavalo?
1 Obvodové murivo tvoria vápennopieskové tehly od firmy Kalksandstein s hrúbkou 175 mm, s ktorými majú projektanti zo spoločnosť ProjektyDomů.cz dobré skúsenosti.
2 Súčasťou koncepcie domu je predsadená atika, ktorá dom vizuálne zatraktívňuje a zároveň je aj mimoriadne praktická.
3 Moderným riešením súčasnosti sú domy s plochou strechou. Tradične ponímanú strešnú krytinu v takomto prípade nahrádzajú odolné strešné fólie.
4 Strop rodinného domu tvorí priehradová konštrukcia. Na zateplenie strešnej konštrukcie sa následne použila minerálna vlna.
5 Dôležitú úlohu pri zabezpečení vzduchotesnosti obálky domu zohrávajú aj výplne otvorov. V tomto prípade sa použili okná s plastovo-hliníkovými profilmi a izolačnými trojsklami.
6 V pasívnom dome je mimoriadne dôležitý správny výber technológií. O vetranie, dohrev vzduchu, ohrev teplej vody a aj čiastočné chladenie sa v prípade tohto domu stará rekuperačná jednotka Nilan Compact K.
Prečítajte si tiež:
V Starej Ľubovni stojí priamo v záhrade rodičovského domu netradičná drevostavba
7 Na zateplenie domu sa použil sivý polystyrén s hrúbkou 300 mm. Stavba vznikala čiastočne svojpomocne a práve o zateplenie domu sa postaral domáci pán.
8 Aby dom harmonizoval s okolím a súčasne lahodil oku majiteľov, rozhodli sa pre vonkajšiu omietku v nenápadných odtieňoch bielej a sivej.
DOM V KOCKE
Autor: Ing. arch. Lubomír Korčák, ProjektyDomů.cz
Lokalita: Bor u Tachova, Česká republika
Realizácia: formou subdodávok + svojpomocne
Energetická trieda: A
Zastavaná plocha: 196,73 m2
Zastavaná plocha garáže: 44,42 m2
Úžitková plocha: 223,64 m2
Základy: železobetónové pásy + podkladová doska
Konštrukčný systém: murovaná konštrukcia z vápennopieskových tehál Kalksandstein Zapf Daigfussm, hrúbka175 mm
Zateplenie: sivý polystyrén, hrúbka 300 mm
Strecha: plochá s atikou a vnútornou vpusťou mimo pasívnej obálky, dvojplášťová, krytina PVC fólia
Strop: priehradová konštrukcia
Okná: plastovo-hliníkové trojsklá, Internorm
Vykurovanie a príprava teplej vody: vetracia jednotka NILAN Compact K
Ročné prevádzkové náklady: 23 000 Kč (asi 850 €)
PRIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: PROJEKTYDOMŮ.CZ
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál 2016