Zdroj: Filip Šlapal

Nenápadný dom, ktorý šokuje jednoduchosťou

30. 05. 2020
Zdieľať

Na konci cesty v okrajovej časti Branýse nad Labem, ktorej sa hovorí Hrušov, stojí nenápadný biely rodinný dom. Jednoduchý tvarovo, dispozíciou, a práve preto praktický a pohodlný.

Moderné a plne funkčné riešenia vôbec nemusia byť zložité. Dokazuje to aj projekt z dielne štúdia Stempel & Tesar architekti, ktorý stojí v meste Brandýs nad Labem. Obdĺžnikový pôdorys, jedno podlažie, a predsa je tu všetko, čo domáci potrebujú.

RD Brandýs na Labem

Zdroj: Filip Šlapal

Južná a severná časť

Základom dispozície je rozdelenie domu pozdĺžne na dve časti. Smerom do záhrady sú orientované spálne a spoločenský priestor s jedálňou a obývačkou, na ktorý nadväzuje vonkajšia terasa.

Prečítajte si tiež
Bungalov v Leviciach si mladá dvojica zariadila vlastnými rukami len za pár eur (VIDEO)

Druhá, severná časť domu, je určená ako technická a obslužná – nájdete tu kúpeľne, sklad, technickú miestnosť a kuchyňu, ktorá je otvorená smerom k jedálni a obývačke.

murovaný bungalov

Filip Šlapal

Dlhá chodba je zároveň šatňou

Hlavným prvkom južnej fasády sú francúzske okná s tmavomodrými rámami a vonkajšími žalúziami. Medzi nimi sú murované pilastre omietnuté jemnozrnnou bielou omietkou. Zasklenie spoločenského priestoru je potlačené do objemu domu, vďaka čomu vnikla terasa v štýle lodžie.

Architekti funkčne využili aj chodbu medzi severnou a južnou časťou domu, ktorá prechádza celou dispozíciou. Slúži tiež ako šatňa. Izby od chodby oddeľujú vstavané skrine.

obývacia izba so sivou pohovkou

Filip Šlapal

Biela, modrá a sivá

Architekti minimalisticky riešili tiež výber farieb. Vstavané skrine v chodbe majú rovnaký odtieň ako okenné rámy. Podlahu tvorí biele marmoleum. V hlavnom spoločenskom priestore prevláda biela v kombinácii so sivou pohovkou.

Prečítajte si tiež
Murovaný bungalov v Šenkviciach, kde má všetko svoje miesto (VIDEO)

Za povšimnutie stoja originálne svietidlá nad stolom a konferenčným stolíkom. Kuchynská linka je biela. O dostatok svetla v kuchyni a tiež vetranie sa stará atypické horizontálne okno za pracovnou doskou kuchynskej linky. Zvýrazňuje ho tmavomodrý rám.

vstup z obývacej izby na terasu domu

Filip Šlapal

Aké sú technické parametre domu?

„Dom je postavený z keramických tvárnic s kontaktnou tepelnou izoláciou. Stropy tvoria predpäté betónové panely. Riadené vetranie s rekuperáciou prispieva k zníženiu prevádzkových nákladov,“ opisujú najdôležitejšie technické fakty autori projektu.

kuchyňa s vinotékou

Filip Šlapal

RD Brandýs na Labem

Architektonické štúdio: Stempel & Tesar architekti
Autori: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Projekt a realizácia: 2015 až 2018
Lokalita: Brandýs nad Labem
Pozemok: 1 056 m2
Zastavaná plocha: 190 m2
Úžitková plocha: 147 m2

Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy prízemné domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia