14 trikov, pomocou ktorých zväčšíte priestor aj v tom najmenšom byte
Manévrovať so zariadením na malej ploche je špecifické umenie prislúchajúce predovšetkým mladému bývaniu. Čo tak využiť pár trikov, ktoré priestor zväčšia, naplno využijú alebo lepšie zorganizujú?
Spolu či oddelene?
Aj keby sme možno radi, metre štvorcové jednoducho neoklameme. Ani ten najšikovnejší architekt nevykúzli na ploche 35 m2 plnohodnotný trojizbový byt pre rodinu s dvomi malými deťmi. Preto je niekedy potrebné včas si uvedomiť limity a rozmyslieť si, kde sú priority. Potom jednoduchšie prijmeme šikovné nápady ako spací kút v obývacej izbe namiesto spálne, sedačka pod poschodovou posteľou či multifunkčná jedáleň slúžiaca aj ako pracovňa a podobne.
Vždy by však malo ísť o riešenia vystihujúce vaše potreby. Čo vyhovuje známym, mladej rodine s dieťatkom a mamičke na materskej, nemusí sadnúť páru pracujúcemu na homeoffice. Ak však vezmete do hrsti kúsok vkusu, humoru a správnych inšpirácií, ktorých je neúrekom, zlatú strednú cestu isto neminiete.
1. Spací kút
Ak bývate len dvaja, je zbytočné oddeľovať spálňu od obývacej izby. Praktickejšie je zvoliť si (alebo pomocou nábytku vytvoriť) výklenok, ktorý bude slúžiť posteli. Prípadne ju cez deň ukryť za záves či premietacie plátno.
2. Dobrú chuť k práci
Pre väčšinu ľudí nie je problém v čase obeda zmiesť zopár papierov a notebook zo stola a prestrieť k jedlu. Jedálenský stôl sa ľahko stane pracovným. Vyhnite sa sklu a príliš lesklým materiálom, ako aj surovému drevu, na ktorom by bolo písanie komplikované.
3. Klamte zrkadlami
Účinok veľkých zrkadlových plôch je v malom priestore nenahraditeľný. Miestnosť neuveriteľne zväčšia a presvetlia.
Prečítajte si tiež:
9 moderných prístupov k zariadeniu obývacej izby. Ktorý štýl najviac osloví vás?
4. Nábytkové steny
Tradičné steny priestor zbytočne stiesnia. Obojstranné policové knižnice nebudú brániť prechodu svetla a upracú drobnosti. Mimoriadne vhodné sú na oddelenie postele v obývacej izbe alebo jedálne.
5. Vzory
Okrem zaručenej bielej a svetlých farieb pomôžu paradoxne aj výrazné vzory. Pásikavé plochy vhodne otočené kolmo k oknu miestnosť opticky predĺžia.
6. Nenápadná kuchyňa
Kuchynská linka dizajnovo dôsledne zakomponovaná do nábytkovej zostavy je vhodná, ak sa v priestore varí povedzme len raz denne. Účel splní a nezaberie vizuálne veľa miesta. {R1}
Multifunkčne
Povedzme si na rovinu, ak zariaďujete malú plochu, až také množstvo práce, keď príde na kvantitu, v tom nebude. Preto máte dostatok času dôkladne si premyslieť, či ste vybrali správne riešenie a či väčšina prvkov slúži minimálne na dva účely. Je dôležité, aby ste mali k dispozícii vhodné kulisy na pretváranie priestoru, keď príde návšteva, alebo pri striedaní nočného a denného režimu. Rovnako podstatné je premyslieť si rozmiestnenie úložných priestorov, ktoré sú kapitolou samy o sebe.
Rozsiahle rolldory na plnú výšku a šírku miestnosti nie sú až takou šťastnou voľbou, oveľa vhodnejšie je zakomponovať do takejto steny povedzme aj kuchynskú linku alebo pracovňu. O nič menej dôležitý nie je ani výber typového nábytku a stoličiek, stolov. Štýlové kresielka zaberajúce miesto ako celý jedálenský stôl radšej odložte do ďalšieho, väčšieho bývania.
7. Plné/uzavreté
Veľká súvislá plocha dvierok pôsobí ťaživo, priveľa otvorených políc zas dojmom neporiadku. Pre ten správny balans je dôležité kombinovať typy otvorených a uzavretých úložných priestorov.
8. Oddeliť podlahou
Šikovný trik na oddelenie dvoch miestností je použitie rôznych (kontrastných) typov podláh. Potom bude každému jasné, kedy sa nachádza v kuchyni a kedy v obývačke.
9. Stolček, stolička, skrinka
Alebo aj nočný stolík či podnožka. Presne tieto typy nábytku sú do malých priestorov výnimočne praktické a navyše spratné.
10. Čaro závesov
Textílie pôsobia oveľa mäkšie ako steny a jednoducho sa s nimi manipuluje. Poslúžia nielen na ukrytie postele cez deň, ale pokojne aj namiesto dverí vstavanej skrine. foto: Universo Positivo
11. Váľandová sedačka
Stačí niekoľko pevnejších nadýchaných vankúšov a obyčajnú jednolôžkovú posteľ hravo cez deň premeníte na sedačku.
12. Na nožičkách
Namiesto príliš masívnych rozťahovacích pohoviek siahnite po oveľa jednoduchších, no stále účel plniacich pohovkách na nožičkách. V priestore pôsobia vzdušnejšie.
13. Funkčné priečky
Ak to priestor dovoľuje a danú miestnosť, napríklad kuchyňu, chcete výraznejšie oddeliť, je vhodné využiť na to nábytkové steny, ktoré z druhej strany slúžia ako skriňa.
14. Nábytkové jadrá
Spojenie kúpeľne, kuchyne, pracovne, spálne alebo akejkoľvek „miestnosti“ pomocou z každej strany tvarovaného nábytkového bloku je pomerne častá záležitosť. Takéto riešenia sú hravé a realizovateľné takmer v každom priestore.
TEXT. LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom