Zdroj: Francesca Perani

Starú verandu pri dome premenili na miniatúrne a flexibilné bývanie

21. 09. 2021
Zdieľať

Malé obytné bunky sú dnes nádejou na riešenie bytovej otázky mladých ľudí a stretávajú sa s čoraz väčším záujmom. Talianska architektka Francesca Perani navrhla v centre mesta mikrobyt s rozlohou len 25 metrov štvorcových.

Malý byt je určený pre pár s taliansko-perzským pôvodom, a preto aj v rámci projektu pocítite perzský nádych. Malý, ale útulný príbytok vznikol rekonštrukciou starej otvorenej verandy, ktorá sa kedysi používala ako skladovací priestor. Mini bývanie bolo navrhnuté s úmyslom, aby poskytovalo pocit ticha a intimity v jednote s okolitou prírodou – záhradou a tvorilo súkromný úkryt pred ruchom mesta. Je rozšírením vily postavenej v roku 1968 architektom Armenom Manoukianom a zrekonštruovanej Francescou Perani v roku 2008.

Prečítajte si tiež
Znovuzrodenie vlhkého bytu na prízemí: Vysoký strop, priznané trámy a farebný interiér

Flexibilný interiér a dierovaná druhá koža

Napriek tomu, že priestor je minimálny, je zároveň multifunkčný, pretože interiér je ľahko prispôsobiteľný potrebám domácich. Keď je treba premení sa na obývačku, spálňu, herňu, spoločenskú miestnosť alebo pracovňu. Strešná záhrada funguje ako ďalšia vonkajšia plocha.

Detail dierovanej kovovej mriežky na mikrobyte

Zaujímavosťou projektu je „druhá koža“ – dierovaná kovová mriežka, ktorá funguje ako majestátne a pritom hravé tienenie charakterizujúce celú obnovu. Zdroj: Francesca Perani

Vonkajší tvar bývalej verandy zostal nezmenený, fasáda dostala zemitú farbu, pribudli veľké otvory. Zaujímavosťou projektu je „druhá koža“ – dierovaná kovová mriežka, ktorá funguje ako majestátne a pritom hravé tienenie charakterizujúce celú obnovu. Mriežka stojí pred južnou fasádou a definuje trojuholníkovú záhradu. Jej oblúky odkazujú na starovekú perzskú architektúru. Táto slnečná clona funguje aj ako funkčná reakcia na potrebu súkromia.

Detail dierovanej kovovej mriežky na mikrobyte

Oblúky odkazujú na starovekú perzskú architektúru. Zdroj: Francesca Perani

OSB dosky, gres, modrá živica

Obmedzené rozmery a extrémna úzkosť existujúcej budovy predpovedali, že projekt musí byť riešený ako flexibilný a multifunkčný. Pokiaľ ide o dispozíciu, nebolo veľa nad čím premýšľať. O to viac sa architektka pohrala s materiálmi a farbami. Interiérový dizajn sa skladá z dvoch monochromatických oblastí v otvorenom kontraste.

Prečítajte si tiež
Ekologický dom z nezvyčajného materiálu: Počuli ste už o konopnom betóne? Aké sú jeho výhody?

Teplé OSB dosky definujú obývaciu izbu (19 metrov štvorcových) ako jedinečný textúrovaný povrch, ktorý je osviežený recyklovanými rúčkami zo 60. rokov a mramorovým gresom v kuchynskej časti. Kúpeľne definuje dramatická modrá lesklá živica, pripomínajúca perzské indigo. Necháva vyniknúť žiarivo biele kovanie a príslušenstvo. Sprcha, umiestnená na opačnej strane ako väčšia kúpeľňa, využíva súkromný vonkajší záhradný priestor umiestnený pred francúzskymi dverami.

OSB dosky v obývačke a kuchyni mikrobitu

Teplé OSB dosky definujú obývaciu izbu ako jedinečný textúrovaný povrch, ktorý je osviežený recyklovanými rúčkami zo 60. rokov a mramorovým gresom v kuchynskej časti. Zdroj: Francesca Perani

Ako opisuje kľúčové prvky projektu samotná architektka?

„Kľúčovými prvkami tohto projektu sú nízkonákladové materiály, pozornosť k tepelnej izolácii, flexibilita a súkromie. Celé riešenie odráža spojenie odvážnej súčasnej architektúry a iránskej kultúry. Výsledkom je upokojujúci pocit intimity a tepla,“ vysvetľuje Francesca Perani.

OSB dosky v obývačke mikrobitu

Celé riešenie odráža spojenie odvážnej súčasnej architektúry a iránskej kultúry. Zdroj: Francesca Perani

O autorke

Francesca Perani je architektka a dizajnérka, ktorá veľmi rada experimentuje s materiálmi, tvarmi i farbami. Jej práce majú emocionálny a komunikačný náboj. Postoj originálnej autorky k dizajnu je ironický a hravý, vďaka čomu vzniká dramatizujúca architektúra. Obľubuje jednoduché, lacné, ale výrazné materiály, jasné farby a premyslené používanie diagonálnych línií.

Prečítajte si tiež
Experimentálny projekt z Česka: Levitujúci stromodom postavený svojpomocne, pod ktorým sa pasú ovce
Žiarivo biele doplnky v modrej kúpeľni

Kúpeľne definuje dramatická modrá lesklá živica, pripomínajúca perzské indigo. Zdroj: Francesca Perani

Urban Cabin

architektonický ateliér: Francescaperani Enterprise

architekt: Francesca Perani

lokalita: Albino, Bergamo, Taliansko

plocha: 25 m2

pozemok: 60 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Francesca Perani

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: malý byt mikrodomy moderná architektúra OSB dosky úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia