10 najdôležitejších činností v jarnej záhrade
Jar je tu a s ňou sa spája aj množstvo záhradných povinností. Je najvyšší čas urobiť všetko pre to, aby sa záhrada v nadchádzajúcich mesiacoch zaskvela v plnej kráse. Na ktoré činnosti by ste rozhodne nemali zabudnúť?
Výsadba jarných rastlín
Hneď ako sa začne otepľovať, objaví sa v záhradníctvach najširšia ponuka typicky jarných rastlín. Skoro na jar sa môžete pustiť do výsadby živých plotov z opadavých listnáčov (neskôr aj zo vždyzelených druhov a ihličnanov), solitérnych stromov a na jar kvitnúcich krov – okrasných ríbezlí, kérie, dulovca či orgovánu. V ponuke nájdete aj vresovce (Erica herbacea), rozmanité rozkvitnuté skalničky, rýchlené cibuľoviny či kvitnúce dvojročné rastliny, ktoré sú vhodné na výsadbu do vegetačných nádob alebo na kvetinové záhony napríklad v kombinácii s jarnými cibuľovinami. Pestrejšia začína byť v tomto období aj ponuka trvaliek. Efektívnejšie je vysádzať rastliny aj s koreňovým balom a dbať na to, aby mali počas jari dostatok vlahy. {R1}
Strih okrasných tráv
V prvej polovici marca bolo nutné zrealizovať rez vysokých a stredne vysokých okrasných tráv. Čím skôr sa uskutoční, tým je menšia šanca, že sa poškodia výhonky. Neskorší rez by navyše mohol oddialiť rast nových stebiel. Ideálne je rezať kúsok nad pôdou. Okolie tráv sa odporúča prekypriť a k trsom pridať preosiaty kompost. Počas teplých a suchých slnečných dní ich treba výdatne zavlažovať. Koncom marca je ideálna príležitosť staršie trsy ozdobnice a perovca ostrým rýľom rozdeliť a rozsadiť, prípadne podarovať. Zazimované teplomilné kortadérie je lepšie odkryť až koncom marca, prípadne začiatkom apríla, keď už nehrozia silné mrazy. Ostrice a kostravy sa nestrihajú, postačí len opatrne povyťahovať suché a poškodené steblá.
Začiatok sezóny ponúka príležitosť na založenie kompostoviska.
Ako na fasády a ploty
Skoro na jar prezrite aj fasády porastené popínavkami a odstráňte im všetky suché a polámané výhonky. Preč musí ísť aj nafúkané lístie, zimný odpad, prípadne zvyšky hniezd. Porast možno aj presvetliť. Stihnúť to však treba ešte predtým, ako začnú hniezdiť vtáky. Najdlhšie výhony sa odporúča popriväzovať k opore (jej pevnosť ešte predtým skontrolujte). Ostrihať treba aj výhony na miestach, kde prekážajú (okolie okien, dverí, odkvapových rúr). Na jar možno zakladať aj živé ploty (na jej začiatku najmä z opadavých listnáčov). Kým mrzne, môžete ešte zmladiť staršie listnaté živé ploty (aj z tisu). Ku všetkým živým plotom treba po skyprení pôdy nasypať okolo koreňov dlhodobo pôsobiace hnojivo.
Mohlo by vás zaujímať: Ako si vyrobiť kvalitné hnojivo za 18 dní
S nožnicami medzi kry
Aby boli kvitnúce kry v lete obsypané kvetmi, vyrazte do záhrady s nožnicami. Väčšina z nich (budlea, nátržník, bradavec, tavoľník či perovskia) totiž vyžaduje každoročný radikálnejší rez – výhonky zrežte vo výške 5 až 25 cm nad zemou. Aby však nepôsobili neprirodzene, konáre vyrastajúce zo stredu skráťte menej. Myslite aj na rez levandule v druhej polovici alebo koncom mesiaca, pri ktorom sa nadzemná časť skráti tak, aby sa nezasiahlo staršie drevo. Rez vyžadujú aj hortenzie. Najčastejšie pestovanej hortenzii veľkokvetej (Hydrangea macrophylla) postačí odstrániť suché kvety. Tesne nad pôdou treba zrezať len staršie a málo kvitnúce výhony. V prípade hortenzie stromčekovej (Hydrangea arborescens) skráťte odkvitnuté výhony asi o polovicu.
Skalka v perfektnej forme
Skalka je väčšinou najkrajšia na jar, s jej uprataním sa preto treba poponáhľať. Najneskôr koncom mesiaca z nej odstráňte zimnú prikrývku (chvojky, listy) a následne ju opatrne vyčistite od napadaných listov. Odstráňte aj všetky vymrznuté skalničky a pritlačte mrazom vytiahnuté (obnažené) korene rastlín. Do škár a medzier medzi kameňmi prisypte substrát chudobný na živiny. Nevyhnutné bude vyrovnať a do pôdy zapustiť aj uvoľnené kamene. Do voľných priestorov medzi kameňmi a skalničkami nasypte rôzne hrubú kamennú drvinu, ktorá zabráni rastu burín a pomôže zachovať kompaktný tvar rastlín. V apríli môžete prázdne miesta dosadiť novými druhmi. Rastliny, ktoré sa v skalke príliš rozrástli, vyberte, rozdeľte a menšie kúsky znova vysaďte.
Prebudenie života v jazierku
Okolie jazierka po zime nikdy nepôsobí príťažlivo. Skoro na jar tu však začínajú rozkvitať prvé cibuľoviny a vlhkomilné trvalky, napríklad záružlie. S čistením jazierka a jeho okolia sa preto treba poponáhľať. Ak bolo v zime vypustené, bude nutné vyčistiť dno od napadaných nečistôt a bahna a do formy treba dostať aj jeho bočné steny. Jazierko možno následne naplniť vodou a vložiť doň koše s prezimovanými vodnými rastlinami. Ak bolo v zime napustené, odstráňte z jeho povrchu napadané lístie, kal a suché steblá rastlín. Na brehoch jazierka ostrihajte tesne nad pôdou vysadené trávy a pobrežné rastliny. Na prázdne miesta sa dajú vysadiť predpestované nezábudky, príliš rozrastené pobrežné rastliny rozdeľte a rozsaďte.
Kým sa bylinky rozvoňajú
Z bylinkových záhonov vyhrabte skoro na jar zvyšky listov, zimnej prikrývky a odumretých rastlín. Netreba zabudnúť pôdu prekypriť a zapracovať do nej piesok. Krovité bylinky môžete zostrihať, čím docielite v nasledujúcej sezóne pekný košatý tvar. Príliš veľké a prehustené trsy byliniek je nevyhnutné vybrať z pôdy a rozdeliť. Odumreté jedince sa vyplatí nahradiť novými, s vlastnou výsadbou byliniek však treba počkať na apríl. Pre bylinky bude prospešná aj výdatnejšia zálievka, a to najmä počas slnečných a teplých dní.
Pre dokonalý trávnik
Trávnik dôkladne vyčistite kvalitnými hrabľami od všetkých nečistôt, vyhrabte ho, vertikutátorom odstráňte plsť, zvyšky starej trávy a machu. Pomocou hrubozrnného piesku môžete vyrovnať nerovnosti. Kosiť možno začať až začiatkom apríla, keď tráva trochu vyrastie. Dôležité je dbať na správnu výšku kosenia. V zásade by sa pri kosení mala odstrániť polovica trávneho stebla – ideálna výška trávnika je 5 cm. Po prvom kosení je dobré rozhodiť na trávnik hnojivo s herbicídnou zložkou (odstránia sa drobné buriny). Prínosné bude aj zavlaženie. V apríli si potom môžete založiť nový trávnik, a to buď výsevom (lacnejšia voľba), alebo položením hotových trávnych kobercov (nákladnejšia, ale rýchla alternatíva).
Skoro na jar skontrolujte aj pevnosť treláží a pergol.
Nevyhnutná pozornosť ružiam
Ak už nehrozia silnejšie mrazy, odstráňte zo záhonov ruží prikrývku a od kríkov odhrňte nakopčenú zeminu (najneskôr do polovice apríla). Odstrihnúť treba namrznuté, choré a suché výhonky, ako aj tie, ktoré smerujú do stredu kríka. Polyantky skráťte na 40 cm, floribundy na 5 až 7 očiek a veľkokveté ruže na 3 až 4 očká, pričom pri tomto druhu je dobré ponechať len asi 4 mladšie zelené výhony. Ak boli stromčekové ruže zohnuté smerom k pôde, treba ich zdvihnúť, prípadne odbaliť z jutoviny a z jednotlivých koruniek vystrihať suché výhonky. Ruže treba aj prihnojiť kvalitným hnojivom. Jar je výborná aj na presádzanie starších jedincov a výsadbu nových. Optimálne je vysádzať ich s koreňovým balom, na jar sa však dobre ujmú aj tie bez neho.
Čítajte tiež: Všetko o ružiach a ich pestovaní
Upratovanie záhonov
Ostrihať treba suché a odkvitnuté kvety trvaliek, suché stonky aj listy. Tento úkon zbytočne neodkladajte, pretože staré stonky bránia rozvoju nových výhonkov. Záhony vyčistite aj od nafúkaného lístia, odstráňte burinu a zvážte redukciu rozrastených druhov trvaliek kvitnúcich v lete a na jeseň. Tie, čo kvitnú na jar, rozdeľte až po ich odkvitnutí. Trsy trvaliek treba omladzovať raz za tri až štyri roky. Pôdu v ich okolí prekyprite a k trsom nasypte kvalitný preosiaty kompost alebo dlhodobo pôsobiace hnojivo. Zabúdať by ste nemali ani na zálievku kvitnúcich cibuľovín. V druhej polovici mesiaca môžete záhon spestriť novými trvalkami, prípadne kvitnúcim krom.