Byt, v ktorom trávi Peter Nagy polovicu svojho času
Miluje nekonvenčné veci, ktoré popierajú strnulé predstavy – vo všetkom, v myslení aj v bývaní. Byt v Prahe, kde trávi približne polovicu svojho času, si zariadil presne v tomto duchu.
{R1}
Trvalo asi pol roka, kým známy spevák zmenil celkom bežný byt v novostavbe na bývanie podľa svojich predstáv. Nevyužil pritom služby architektov ani dizajnérov, interiér si navrhol sám: „Viem presne, čo chcem. Problém bol len zohnať tie správne materiály, zariadenie a doplnky.“
Niekoľkovrstvové štrukturálne omietky vytvorili základ tej správnej atmosféry. Známy spevák ich robil vlastnoručne: „Je to strašná babračka. Myslím, že nikto iný okrem mňa by na to nemal nervy…“
Nepotrpím si na luxus a ani svoj byt som nezariaďoval tak, aby pôsobil okázalo.
Cool recyklácia. Legende slovenskej pop-music invencia evidentne nechýba ani pri interiérových témach: vankúše na sedačku v obývačke nechal ušiť z vlastných starých džínsov a na starú skrinku nabil opasky, ktoré už roky nenosí. „Pripadalo mi to vtipné a farba kože sa k farebnosti bytu hodí. Som zvedavý, ktorý dizajnér mi tento môj fór ukradne,“ poznamenáva so smiechom.
Príručných stolíko-skriniek je okolo sedačky hneď niekoľko – je to praktické, dobre to vyzerá a kolieska majú tiež svoje prednosti.
Romantický industriál
Jeho cieľom bol vzhľad starej fabriky s trochou romantiky. „Vždy som túžil mať loftový byt, ale pravý loft má svoje nevýhody,“ hovorí. „Nedá sa v ňom napríklad dosiahnuť súkromie, aj vysoké stropy sú dôvodom istého diskomfortu – teplo stúpa hore, takže pri zemi je zima a na poschodí zasa veľmi teplo.“ Inšpiroval sa teda aspoň štýlom loftového bývania. „Za základ som si zvolil dve tlmené farby: svetlohnedú (drevo, omietky) a tmavohnedú (hrdzavé podlahy, linka, skrine). Pretože čím divokejšie farby si vyberiete, tým skôr vás omrzia,“ vysvetľuje. Kontrast s pokojným základom vytvára tmavá tyrkysová, typická farba továrenských strojov. „Keď ju správne „zašpiníte“, tak musíte úplne cítiť vôňu motorového oleja,“ zamyslí sa rodený Prešovčan. Jeho byt však pôsobí nielen továrensky, ale aj romanticky. „Ja romantiku zbožňujem a podľa mňa k hrdzavým predmetom tak nejako patrí. Hrdza vždy vyvoláva nostalgiu po zašlých časoch a potom to celé spolu pôsobí akosi nežne… a slobodne.“
Spojená kuchyňa na delenú stravu. Linka v tvare U zapadá do konceptu otvoreného priestoru aj industriálnej farebnosti. Spevák tu však veľa času netrávi: „Varím si delenú stravu bez oleja a bez masla,“ hovorí. (Jeho štíhla postava je jasným dôkazom pravdivých slov aj pevnej vôle.)
Peter Nagy
Pri hľadaní zariadenia do svojho bytu sa neriadil cenou, ale štýlom: „Je to výber od bazára s nábytkom až po najdrahšie úlety z dizajnérskych predajní.
To, že chlapi nestarnú, bude zrejme pravda. Alebo sa len pri prelete medzi kuchyňou a chodbou dobre chytajú nápady?
Iba prachy nestačia
Hudobník, textár, spevák, fotograf… a šikovný remeselník – mohol by si k výpočtu svojich zručností pridať Peter Nagy. Mnoho vecí vo svojom byte totiž nielen vymyslel, ale aj sám zrealizoval. Napríklad originálne štrukturálne omietky sú výsledkom jeho niekoľkodňovej trpezlivej práce: „Ručne som namaľoval každých pár metrov trochu inak – na mojich umeleckých fotkách totiž potrebujem pozadie s určitou plasticitou. Pracoval som aj podľa omietok, ktoré som nafotil na starých budovách v Paríži a Amsterdame. Štrukturálne omietky majú niekoľko vrstiev, miestami som použil až šesť rôznych odtieňov – od bielej cez sivú a okrovú až po tmavohnedú,“ prezrádza. „Niektoré veci musíte robiť pomaly a s vášňou. Iba prachy na to nestačia. Myslím, že nikto iný okrem mňa by nemal tie nervy…“ Petrove fotografie ale na stenách jeho bytu nenájdete: „Svoju muziku doma nepočúvam ani sa nepozerám na svoje fotky. Je to tak lepšie. Musím mať odstup.“
Čajová kúpeľňa. Noty z antikvariátu natieral spevák čiernym čajom, aby chytili tú správnu patinu. A čajník skončil ako svietidlo.
Spálňa koloniálneho letca – dostala meno podľa drevenej vrtule z lietadla za posteľou. „Otec bol letec, asi preto mám k lietaniu a k vrtuliam odmalička zvláštny vzťah.“
Improvizáciou podľa mňa vzniká dojem nezáväznosti. Byt mal pôsobiť umelecky, nezáväzne, a pritom útulne. Človek by sa tu mal cítiť uvoľnene, tak, že sa nemusí vyzúvať, môže si sadnúť napríklad aj na zem a pokecať si o čomkoľvek..
Cica – tuláčka sa tu občas zastaví na návštevu a niečo dobré pod zub.
Polica v obývačke je z rovnakého lešenia ako jedálenský stôl.
Peter Nagy
„Art Nest, teda ‚umelecké hniezdo‘ som si vymyslel, aby som vo svojom príbytku poprel klasický formát bývania. Výsledok je akýsi ateliér, kde sa dá fotiť, skladať piesne a robiť všetko pekné a slobodné.“