Zdroj: Radek Úlehla

Úplne odlišná rekonštrukcia panelákového bytu, napriek tomu inšpiratívna

24. 09. 2020
Zdieľať

„Málo peňazí a dobrí ľudia. Improvizácia a hravá nedokonalosť. Obrazy a kvety. Betón a preglejka. Plechové dvere a zjednocujúci obklad. Vedomá práca s odkazmi na naše predchádzajúce projekty. Nie je treba všetko dokončiť. Život si nájde cestu.“

Týchto pár slov tvorí celú autorskú správu mladých architektov Davida Neuhäusla a Matěja Hunala k projektu rekonštrukcie panelákového bytu v Prahe.

Nejde o rekonštrukciu, na aké sme zvyknutí. Je absolútne odlišná, napriek tomu inšpiratívna. Prekvapuje svojou surovosťou, drsnosťou, ale pritom zdôrazňuje silu nedokonalosti.

Prečo by malo byť vždy všetko ukončené? Uzatvorené? Vyhladené? Realita taká určite nie je. Sú miesta, ktoré sú hladšie, ale aj miesta, ktoré nám pripomenú minulosť, pôvod, skutočné hodnoty. Pri pohľade na tento interiér sa zamýšľame nad významom nášho bytia a pozeráme sa na svet inými očami. Nemusíme hneď všetko kostrbaté hádzať do koša.

Byt pre maliarov

Zdroj: Radek Úlehla

Nad výberom architektov neváhali ani chvíľu

Majiteľmi panelového bytu v Prahe na sídlisku Červený Vrch s dispozíciou 2+1 sú mladí manželia – výtvarníci Alžbeta a David. Poznali staršie práce architektonického štúdio NEUHÄUSL HUNAL, ktoré sa im veľmi zapáčili.

Špeciálne, nevšedná rekonštrukcia panelákového bytu v Krči, kde architekti nechali odhaliť betónové panely. O tejto rekonštrukcii sme písali aj na našej stránke. Rozhodli sa osloviť práve Davida Neuhäusla a Matěja Hunala.

Byt pre maliarov

Zdroj: Radek Úlehla

Malý rozpočet ako výhoda?

Keďže majitelia domu sú umelci, autori premeny si mohli dovoliť popustiť uzdu fantázii. Stretli sa s plným pochopením investorov. Vďaka tomuto porozumeniu sa mohli pustiť do esteticky odvážnych riešení, ktoré premenili neveľký rozpočet na výhodu – vďaka nemu má byt svojský štýl a interiér zariadený lacnými materiálmi. Dispozičné riešenie zostalo rovnaké ako pôvodné.

Byt pre maliarov

Zdroj: Radek Úlehla

Nedokonalé a nedokončené

Väčšine čitateľov určite pri pozeraní fotografií napadne slovo „nedokončené“. V interiéri zostali nahrubo osekané časti betónových konštrukcií. V jemnom kontraste ich dopĺňa na mieru vyrobený nábytok zo svetlej preglejky. Na rôznych miestach v byte nájdete odkaz na nedokonalosť. Nedokonalé a nedokončené miesta sú však zámerom architektov a pre domácich majú aj symbolický význam.

Byt pre maliarov

Zdroj: Radek Úlehla

Byt pre maliarov

Architektonickí ateliér: NEUHÄUSL HUNAL

Autori: David Neuhäusl, Matěj Hunal

Spolupráca: Veronika Paľová, Jakub Zelenák

Lokalita: Praha, Červený vrch

Projekt: 2019

Realizácia: 2020

Výroba nábytku: James Duggan

Sabína Zavarská
Foto: Radek Úlehla

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia