Čo v júni potrebuje záhrada? Tu je vašich 10 úloh
Aj na tento mesiac vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre vašu terasu, interiér či záhradku.
{R1}
10 júnových úloh do záhrady
1 Ihličnany
Počas daždivých a oblačných dní môžete vysádzať ihličnany s koreňovým balom. Začiatkom mesiaca môžete tvarovať smreky a borovice skrátením nových výhonkov na polovicu.
2 Kvitnúce kry
Druhy, ktoré kvitli na jar, zrežte a môžete ich aj tvarovať. Naďalej možno vysádzať nové druhy s koreňovým balom.
3 Lekná a plávajúce rastliny
Jún je vhodný na výsadbu vodných, ale aj močiarnych rastlín. Lekná sa vyplatí vysádzať do špeciálneho substrátu.
4 Letničky
Pravidelne zavlažujte a prihnojujte kvitnúce letničky na záhonoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíte tvorbu nových.
5 Vresy
Počas teplých a slnečných dní zalievajte novovysadené jedince. Druhy, ktoré kvitli na jar, ostrihajte.
6 Rododendrony
Doprajte im výdatnú zálievku, dávku hnojiva a nezabudnite im odstrániť odkvitnuté kvety – zbytočne by sa vysiľovali tvorbou semien. Po odkvitnutí môžete rastliny zmladiť radikálnym rezom.
7 Hortenzie
Môžete si ich rozmnožiť polovyzretými odrezkami s maximálne dvoma pármi listov.
8 Popínavé dreviny
Jednotlivé výhonky je potrebné vyväzovať k opore, aby sa rozrástli rovnomerne po danej ploche. Zakladať možno zelené steny – výsadbou popínavých drevín s koreňovým balom.
9 Ruže
Pravidelne zavlažujte záhony s ružami, vyplatí sa ich aj prihnojiť. Nezabúdajte ani na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
10 Cibuľoviny
Po zaschnutí listov môžete začiatkom mesiaca vybrať z pôdy a uskladniť cibule tulipánov a narcisov.
Únik pred slnkom
Záhradný altán či pavilón je tým pravým na načerpanie energie, stretnutia s najbližšími či na únik pred slnkom. Stavba môže byť otvorená alebo uzavretá, ideálne je, ak pôsobí vzdušne. Steny môžu plné alebo čiastočne otvorené – doplnené trelážami a popínavými rastlinami. Najprirodzenejšie v záhrade pôsobí altán vyrobený z dreva. V ponuke nájdete rôzne tvary aj možnosti zastrešenia a riešenia podláh, ktoré by mali korešpondovať s ostatným použitým materiálom. Súčasťou altánu môžu byť už zabudované lavičky, prípadne si sem môžete umiestniť exteriérové sedenie. Altán umiestnite na odľahlejšie miesto záhrady, k jazierku či pod strom.
Jún je vhodný na tvarovanie listnatých živých plotov. V mnohých však hniezdia vtáci, preto je dobré počkať, kým odletia.
Kúsok Afriky na terase
Agapant (Agapanthus africanus) sa pýši veľkými guľovitými súkvetiami na niekedy až 1 m vysokej stonke. Jednotlivé kvietky sú biele alebo modré a nádherné sú aj vždyzelené listy zoskupené v hustých trsoch. Obvykle sa pestuje vo väčších nádobách, pričom nie je vhodné často ho presádzať – čím sú korene natlačenejšie, tým bohatšie kvitne. Agapant sa stane dlhoročnou ozdobou slnečnej a teplej terasy, prípadne okolia bazéna, dobre znáša aj sálanie tepla z dlažby. Predpokladom bohatého kvitnutia je dostatok vlahy a v lete prihnojovanie. Na zimu ho premiestnite do svetlej a chladnej miestnosti s teplotou 5 až 10 °C.
Prvé kroky k bio záhrade
Ekozáhrady sú v súčasnosti veľmi trendové. Sú úzko späté s prírodou, nepoznajú chémiu ani pre danú lokalitu neprirodzené rastliny. Pestované druhy sa vďaka premysleným kombináciám navzájom chránia pred chorobami a škodcami. Môže ísť o okrasnú, úžitkovú, prípadne zmiešanú ekozáhradu. Koncept si spravidla vyžaduje minimum údržby, zásahy ako pravidelné hnojenie, kosenie či strihanie sú minimálne. Biozáhrada môže vzniknúť aj z už založenej záhrady – prvé kroky je možné urobiť už koncom leta. Z rastlín je vhodné vysadiť odolné druhy, ktoré netreba prihnojovať. Chýbať by nemali prirodzené biotopy – jazierka, kvetinové lúky, živé ploty, bylinky či vresoviská.
V júni pravidelne zavlažujte trávnik a v prípade potreby ho ošetrite vhodným herbicídom.
Dekorácie ako opora
V júni sa záhrady pýšia rozkvitnutými trvalkami. Ak máte na záhonoch prázdne miesta, môžete si ešte zakúpiť ďalšie druhy. S koreňovým balom ich možno bez problémov vysadiť aj pred letom. Dlhšie rastúce kvitnúce trvalky zavlažujte a vyplatí sa aj prihnojiť ich viaczložkovým hnojivom. Po odkvitnutí im odstrihnite suché kvety. Z trvalkových záhonov odstraňujte burinu – ideálne je namulčovať ich drvenou kôrou. Väčšina vyšších trvaliek potrebuje aj pevnú oporu, aby sa stonky pod ťarchou kvetov nezlomili. Vyriešiť to môžu kovové konštrukcie, ktoré zároveň plnia aj dekoratívnu funkciu. V ponuke sú riešenia vhodné do moderných i starších záhrad.
Roztopašná glorióza
V kvetinárstvach často nájdete popínavú rastlinu s exotickým vzhľadom gloriózu (Gloriosa superba), ktorá kvitne najmä v lete. Hoci jej pestovanie nie je náročné, končí sa neraz neúspechom. Najvhodnejšie je pestovať túto krehko pôsobiacu rastlinu v interiéri, vo svetlej a teplej miestnosti (ideálne so strešným oknom), no súčasne ju možno pestovať aj na terase. Od začiatku leta je potrebné výdatne ju zavlažovať, voda ale nesmie obsahovať stopy vápnika. Kvitnutie podporuje aj prihnojovanie raz týždenne. Po odkvitnutí začiatkom jesene začne strácať listy a usychajú jej výhonky. Vtedy ju preneste na prezimovanie do chladnej a svetlej miestnosti.
Nepoznané „dvojročky“
Na záhony s pôdou s jemnejšou štruktúrou si môžete vysiať dvojročné rastliny, prípadne použite misky a výsevný substrát. Vybrať si môžete klasiku – sirôtky, nezábudky či sedmokrásky – alebo aj niečo menej tradičné, napríklad zvončeky, slezovú ružu, cheirant či náprstníky. Sú pestovateľsky nenáročné a zatraktívnia záhradu v meste aj na vidieku. Semená dvojročiek klíčia prevažne na svetle, stačí ich pritlačiť k substrátu a opatrne zavlažovať, aby sa nevyplavili. V auguste ich môžete rozsadiť alebo presadiť do menších kvetináčov. Do zimy vytvoria bohato olistené trsy a na jar pekne rozkvitnú. Počas celého vývoja je potrebné výdatne ich zavlažovať.
Jún je vhodný na výsadbu mrazuvzdorných paliem a kaktusov. Palmám zabezpečte humózny a priepustný substrát, kaktusom štrkovitý a piesočnatý.
Spoločnosť pre ruže
V júni si môžete do záhrady vysadiť ruže s koreňovým balom. Nádherné sú i samostatne, ale oveľa krajšie v spoločnosti iných kvitnúcich rastlín, trvaliek či cibuľovín. Pri výbere spoločníkov zohľadnite ich rastové charakteristiky, ako aj podmienky daného miesta. Z trvaliek sa k ružiam na slnečné a polotienisté miesta hodia pakosty, zvončeky, čistec, šalvia, alchemilka, krásnoočko, rebríček, levanduľa, kocúrnik či gypsomilka a veľmi pôsobivé sú aj stračonôžky či náprstníky. Viaceré z nich si teraz môžete vysadiť s koreňovým balom aj v kvitnúcom stave. S množstvom to ale určite nepreháňajte, radšej si zvoľte dva či tri druhy a zaujímavo ich striedajte.
Osviežujúca studnička
Voda pôsobí v záhrade osviežujúco. Ak ide navyše o dynamický prvok, prináša aj zaujímavé zvukové efekty. Aktuálne trendové sú záhradné studničky (aj s pitnou vodou). Do staršej vidieckej záhrady je vhodná kamenná, v modernej mestskej si nájdu miesto kovové alebo z tvrdeného skla. Kým vo vidieckej záhrade môže slúžiť aj na zavlažovanie, v meste je jej funkcia skôr dekoratívna. Studnička by nemala byť veľmi plytká (rýchlo by vysychala) ani hlboká – optimálna je hĺbka aspoň 30 cm. Situujte ju na viditeľné, ale nie ústredné miesto, najlepšie do polotieňa.