Zdroj: Marina April/Shutterstock

Jarná starostlivosť o hortenzie: Ako ich správne strihať podľa druhu a zabezpečiť, aby v lete bohato rozkvitli?

21. 03. 2024
Zdieľať

Opadavý ker so záplavou nádherných kvetov rôznych tvarov a veľkostí je obľúbenou dominantou záhrad. A niet sa čomu čudovať. Ide o nenáročné rastliny, ktoré majú schopnosť meniť sfarbenie v závislosti od kyslosti pôdy. Na to, aby prosperovali, však hlavne na jar potrebujú správne ostrihať. Viete, ako na to?

Hortenzie sa do našich záhrad dostali z Japonska a Číny. Elegantný ker patrí k tým rýchlorastúcim. Nevyžadujú si príliš veľkú starostlivosť a niektoré druhy si poriadia aj s extra slnečným stanoviskom či zimou.

Hortenzie sú známe svojimi veľkými okrúhlymi súkvetiami v pestrej palete odtieňov, od bielych či ružových cez modré a fialové až po zelené. Ich farba závisí od pH pôdy. Kým kyslá pôda produkuje modré kvety, alkalická má na svedomí kvety ružové.

Druhy hortenzií a ich rez

Starostlivosť o hortenzie sa odvíja od konkrétneho druhu, ktorú v záhrade pestujete. Správnym strihom zbavíte ker nielen poškodených a chorých častí, doprajete jej tiež viac svetla, zabránite prenosu chorôb a dokážete hortenziu formovať. Správny rez tiež podporí jej ďalší rast a bohaté kvitnutie.

Prečítajte si tiež
Všetko o hortenziách: Radíme, čo potrebujú najobľúbenejšie odrody, aby vám robili radosť

Vhodný čas na strih hortenzie je práve na jar či v predjarí, ideálne však v čase, keď už nehrozia mrazy. Rastlinu by mráz mohol poškodiť, keďže rany po reze potrebujú pár dní na regeneráciu a zahojenie.

Detail na strih hortenzie záhradnými nožnicami.

Správnym strihom hortenzie podporíte jej bohaté kvitnutie v najbližšej sezóne. Zdroj: S.O.E /Shutterstock

Medzi najčastejšie odrody patria:

  • Hortenzia veľkolistá ( Hydrangea macrophylla ) 
  • Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)
  • Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)
  • Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

Hortenzia veľkolistá

Pri správnej starostlivosti vás tento druh hortenzie odmení nielen množstvom kvetov, ale aj okázalou veľkosťou, do ktorej ker dokáže dorásť. Kvitne na staršom, dvojročnom dreve a pred priamym slnkom obľubuje skôr polotieň.

Prečítajte si tiež
Aj v náročnejších podmienkach môžete mať rozkvitnutú záhradu! Toto sú najkrajšie rastliny na tienisté a suchšie stanovištia

K strihaniu hortenzie veľkolistej pristúpte ideálne na konci zimy, keď sa odstraňujú suché odkvitnuté súkvetia aj s časťou stonky až po prvé silné zelené puky. Ďalší rez vyžaduje ešte pred pučaním. Vtedy je vhodné rastlinu presvetliť tým, že odstránite slabé a veľmi staré výhony, predovšetkým zo stredu rastliny.

Hortenzia veľkolistá.

Hortenzia veľkolistá. Zdroj: Shutterstock

Hortenzia metlinatá

V čoraz väčšej miere zo záhrad vytláča svoju „staršiu sestru“ hortenziu veľkolistú. Hlavným dôvodom je fakt, že tento druh znesie aj priame slnko, čo z nej robí ideálny ker na akékoľvek miesto v záhrade.

Prečítajte si tiež
Čo potrebujú hortenzie, ak ich chcete pestovať v interiéri

Keďže rastlina kvitne na mladom, jednoročnom dreve, nebojte sa na jar ani poriadneho, radikálneho rezu asi 30 až 40 cm nad zemou. Práve týmto spôsobom zabezpečíte veľké súkvetia, i keď ich bude o niečo menej. Ak by ste však odstránili iba suché súkvetia, rastlina bude mať veľa malých kvetov.

V prípade, že zvolíte kombinovaný rez, zabezpečíte hortenzii tvorbu nových výhonov, kompaktnosť ale aj najzaujímavejší spôsob kvitnutia. Časť výhonov skráťte do výšky 3 až 40 cm, časť do 1/3 a zvyšok do polovice.

Hortenzia metlinatá.

Hortenzia metlinatá. Zdroj: Shutterstock

Hortenzia stromčekovitá

 Krása tohto druhu dokáže vyraziť dych najmä vtedy, ak je vysadený na väčšej ploche a vo väčšom počte. V záhrade však nezanikne ani ako solitér, keďže okázalo veľké kvety sú jednoducho neprehliadnuteľné. A hoci hortenzia stromčekovitá znesie aj slnko, oveľa viac jej svedčí polotieň, ktorý zabránite prípadnému spáleniu listov.

Aby ste dosiahli jej bohatý vzhľad, treba myslieť na to, že aj tento druh kvitne na mladom, jednoročnom dreve. Všetky výhony pred pučaním skráťte o viac než polovicu. Ak je vašim cieľom nižšia a hustejšia rastlina, pokojne jej v tomto období doprajte hlbší rez.

Hortenzia stromčekovitá.

Hortenzia stromčekovitá. Zdroj: Shutterstock

Hortenzia popínavá

Hľadáte druh popínavej rastliny, ktorá okrem súvislej zelenej plochy prinesie do záhrady aj romantickú záplavu kvetov? Popínavou hortenziou určite neurobíte krok vedľa, čo vám potvrdia aj majitelia, ktorí túto krásku už vo svojej záhrade pestujú. Nenáročnú popínavku dokonca na jar ani netreba rezať. Vyžaduje si iba odstránenie suchých kvetov a poškodených výhonov. Veľkou výhodou je, že dariť sa jej bude v polotieni aj bez väčšej námahy a starostlivosti.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: čo robiť v záhrade hortenzie kvetinové záhony kvety v záhrade
Zdieľať článok
Akú kombináciu kvitnúcich rastlín umiestniť pod pergolu? Inšpirujte sa radou Martina ČurduZáhrada

Akú kombináciu kvitnúcich rastlín umiestniť pod pergolu? Inšpirujte sa radou Martina Čurdu

Čo vysadiť do malej predzáhradky, ktorá musí zostať prechodná? Takto to vyriešil Martin ČurdaZáhrada

Čo vysadiť do malej predzáhradky, ktorá musí zostať prechodná? Takto to vyriešil Martin Čurda

Prečo teraz nekupovať tieto rýchlené rastliny? Ak ich už doma máte, takto ich udržíte pri životeZáhrada

Prečo teraz nekupovať tieto rýchlené rastliny? Ak ich už doma máte, takto ich udržíte pri živote

Neviete sa nabažiť hortenzií? Takto si ich teraz môžete rozmnožiť pomocou odrezkovUrob si sám

Neviete sa nabažiť hortenzií? Takto si ich teraz môžete rozmnožiť pomocou odrezkov

Diskusia