Zima v záhrade
Aj keď sa vám možno zdá, že záhrada zaspala hlbokým spánkom, nie je to pravda – aj v tomto období ju môžete mať na niektorých miestach zakvitnutú. Práve teraz vynikne to, čo si v lete možno nevšímate, napríklad vždyzelené dreviny či ihličnany, a vďaka niekoľkým nápadom a detailom môže mať záhrada dokonca sviatočnú atmosféru. A netreba na to ani veľa peňazí, ani veľa času.
Mráz-kúzelník
Bolo by škoda záhradu pred Vianocami úplne upratať. Aspoň v okrasnej časti môžete ešte nechať malú divočinku – s radosťou sa do nej pustí mráz a srieň. A tí dokážu suché trsy trvaliek, steblá okrasných tráv a na prvý pohľad nepekné húštiny zmeniť na nepoznanie. V plnej paráde sa predvedú aj listy vždyzelených rastlín. Neskôr, keď pominú silné mrazy, bude ešte dosť času všetko suché a nepekné zlikvidovať.
Liečivý eukalyptus
Ak trpíte typickými zimnými virózami, skúste v byte alebo v zimnej záhrade pestovať eukalyptus (Eucalyptus globulus) – táto rastlina prospieva zdraviu a zároveň je príťažlivá na pohľad. Vytvára pekný ker (na miestach pôvodného výskytu dosahuje obrovské rozmery), upúta striebristými listami a je príjemná na dotyk. Okolo seba šíri typickú vôňu, ktorá pôsobí blahodarne na dýchacie cesty. Aby eukalyptus dobre rástol, potrebuje dostatok svetla (v lete ho môžete preniesť na terasu alebo do záhrady). V tmavšej miestnosti bude živoriť a časom uhynie. Vyžaduje pravidelnú zálievku (substrát by nemal nikdy úplne vyschnúť) a prihnojovanie dva razy do mesiaca. Ideálne je rastlinu pravidelne zaštipovať – udrží si tak pekný kompaktný tvar a bude husto olistená.
K zime patrí čemerica
K najmilším prekvapeniam adventu patria rozkvitnuté čemerice (Helleborus niger). Biele či bielo-zelené kvety sú v záhrade neprehliadnuteľné a z roka na rok je ich na rastline viac. Pekné sú aj vždyzelené listy, a ak sa s nimi pohrá mráz, je to hotové umelecké dielo. Čemeríc je niekoľko druhov a množstvo krásnych kultivarov – zatiaľ čo jedny odkvitajú, pri ďalších sa prehliadka kvetov len chystá. Čemerice si žiadajú humusovitú pôdu a stabilné miesto – ak ich budete často presádzať, málo zakvitnú. Dajú sa pestovať aj v črepníkoch, samozrejme, len v exteriéri.
Starostlivosť o mladé ihličnany
Pri decembrovej prechádzke záhradou skontrolujte novo vysadené ihličnany. Ak nemrzne, pokojne ich ešte dobre zalejte. Pozrite sa, či nemajú obnaženú vrchnú časť koreňov – ak majú, zasypte ich drvenou kôrou. Dajte tiež pozor, aby na konároch nebola hrubá vrstva snehu, ktorá by mohla zdeformovať celú drevinu. Ak si chcete mladé stromčeky na Vianoce vyzdobiť, vyberte len ľahšie ozdoby. Tie ťažšie by im mohli polámať vetvičky. Ak pestujete ihličnany v črepníku, nezabudnite, že potrebujú občas zaliať. Ale pozor, len keď nemrzne!
Krvavočervená a oceľovomodrá
Farieb je v tomto období v záhrade už pomenej, ani teraz však nemusí byť smutná či ponurá. Krvavočervenou zažiari záhon s drieňom (Cornus alba „Sibirica“) a oceľovomodrou sa predvedú niektoré ihličnany, napríklad vybrané druhy cypruštekov (Chamaecyparis lawsoniana „Ellwoodii“) alebo borievky (Juniperus horizontalis „Glauca“, na obrázku). Táto plazivá borievka je veľmi pekná v spoločnosti nižších okrasných tráv.
{R1}
Zátišie s orchideami
Orchidey, ktoré dnes kúpite v takmer každom kvetinárstve, môžu výborne poslúžiť aj na adventné dekorácie. Napríklad črievičkovec (Paphiopedilum, na obrázku) navodí slávnostnú náladu, dlho kvitne a jeho kvety majú atraktívnu farebnosť. Tento menej známy druh orchidey dokonale ladí aj s typicky vianočným ihličím, šiškami či kôrou. Súčasťou aranžmánu môžu byť aj sviečky, dajte však pozor, aby plameň nehorel príliš blízko rastlín. Kompozícia pekne ukáže pred jednofarebným pozadím alebo v kombinácii s jednoduchým umeleckým dielom.
Zakryte pôdu šiškami
Ak máte na balkóne alebo terase črepníky s drevinami a nepáči sa vám pohľad na substrát, vyskúšajte pred Vianocami malý trik. Nazberajte v záhrade alebo na prechádzke v lese šišky a zakryte nimi zeminu v črepníkoch – a štýlová dekorácia je na svete.
V decembri nezabudnite: – počas slnečných dní pozberať posledné vňate byliniek; – narezať si začiatkom decembra konáriky ovocných drevín, takzvané barborky. Vo váze by mali do Vianoc rozkvitnúť; – priebežne zalievať a pravidelne kontrolovať uskladnené subtropické rastliny, ako sú oleandre, ibišteky, vavrínovce, agapanty a ďalšie. Odstrániť treba všetko žlté a suché lístie; – nainštalovať do záhrady vyčistené vtáčie búdky. V mrazivých dňoch by v nich nemalo chýbať krmivo; – skontrolovať pevnosť a neporušenosť zimného krytu trvaliek, dvojročných rastlín a novo vysadených drevín na záhonoch; – keď nemrzne, zalievať rododendrony, čerstvo vysadené vždyzelené dreviny, ihličnany, a rozkvitajúce vresovce; – striasať ťažký mokrý sneh z ihličnanov – zo stromov aj krov, najmä stĺpovitých. Predídete tým nenapraviteľnému poškodeniu; – pravidelne kontrolovať uskladnené cibule a hľuzy okrasných rastlín. Tie, ktoré napadla pleseň, okamžite zlikvidujte, aby sa nešírila ďalej. Keď nemrzne, miestnosť vyvetrajte; – začiatkom mesiaca (ak ešte nemrzne) vysádzať ovocné stromy. Začiatkom decembra môžete počas slnečných dní dokončiť zazimovanie jazierok, záhonov a skaliek. |