O kaprovi Karolovi, mačke a záhradnom architektovi
Záhrada: najprv je predstava, potom plán a nakoniec realizácia. Sú ľudia, ktorí majú buď jedno, a chýba im druhé a tretie, alebo majú len prvé a tretie, ale sú aj takí, ktorí majú prvé, druhé aj tretie – a medzi nich patrí aj Ing. Matej Eperjesi z Hamuliakova, ktorý je záhradným architektom a ktorý nám dovolil navštíviť jeho zhmotnenú predstavu.
Kostra záhrady vznikla približne pred štyrmi rokmi. V tom čase práve prebiehali posledné úpravy na rodinnom dome a bolo samozrejmé, že treba začať aj so zaodievaním jeho okolia. Ako prvé prišli na rad terénne úpravy. „Vyrovnať terén pri zakladaní záhrady je nevyhnutnosť. A ak chcete mať pekný trávnik, treba naviezť kvalitnú zeminu. Na jeho podklade sa nevypláca šetriť, pretože potom trávnik nemá dostatočnú výživu ani priestor pre korene. Navyše pôda okolo novostavby býva zdevastovaná od ťažkých mechanizmov. Z praxe poznám prípady, keď ľudia investovali milióny korún do stavby domu a padlo im zaťažko dať päťtisíc korún navyše za zeminu,“ hovorí Ing. Eperjesi.
Samozrejme, že záhrada ako živý organizmus sa neustále mení a vyvíja – keď niečo vyschne a stane sa nevyhovujúcim, treba to odstrániť a vymeniť za niečo nové. Veľký podiel na jej neustálom dotváraní má aj profesia majiteľa – ako záhradný architekt patrí medzi častých návštevníkov záhradníctiev, takže je samozrejmé, že má prehľad o tom, čo je u nás dostupné a zároveň zaujímavé aj pekné. „A tak si občas urobím radosť a kúpim si niečo aj do vlastnej záhrady. Manželka je na tom rovnako,“ dodáva s úsmevom.
Živá vizitka
Počnúc januárom a končiac decembrom v záhrade je stále čo objavovať. Výsadbu, ktorá je sústredená najmä pozdĺž plotov, majitelia prispôsobili svetovým stranám a, samozrejme, podmienkam jednotlivých rastlín. Množstvo rozmanitých kvetov, medzi ktorými sa počas našej návštevy vynímali najmä ruže a pásy levandule, svedčí o záľube majiteľov v kvitnúcich rastlinách. Na jeseň pútajú pohľady vresovce, v zime zase hamamely, čemerice či kaliny, ktoré kvitnú, aj keď napadne sneh. Srdcovou záležitosťou domáceho pána je skalka, ale ako sám povedal, má rád celú záhradu, pretože si ju vytváral sám za pomoci rodiny. Dominantou je jazierko. Napriek malej rozlohe sa v záhrade našlo miesto aj pre úžitkové rastliny – trocha zeleniny a zopár broskýň slúži pre potešenie chuťových buniek. Bylinky sa zase uplatnia nielen v kuchyni, ale aj v chladených nápojoch. A keďže Ing. Eperjesi sa živí navrhovaním, realizáciou a dodatočnou údržbou záhrad, tá jeho slúži nielen na oddych, ale aj ako referencia – sídlo firmy je doma a zákazníci sa môžu po záhrade prejsť a prípadne dať sa osloviť širokým spektrom kvetín a drevín. Tak majú zároveň aj možnosť vidieť ich v podobe, keď vyrastú, pretože v škôlke či v záhradníctve vidia len mladé a malé rastliny.
Rybomačacie vojnyZáhrada má dve jazierka. Jedno väčšie a druhé menšie ako malé. Je také nenápadné, že si ho všimnete až pri odchode, keď sa v predzáhradke lúčite s majiteľom, ako sa to stalo aj mne. Toto minijazierko sa tvári rafinovane nenápadne, zato jeho väčší a starší brat v záhrade za domom nemá problém byť stredobodom pozornosti. „Keď sme záhradu plánovali, nevedeli sme si ju predstaviť bez vody. Toto miesto je naše obľúbené,“ hovorí majiteľ a dodáva, že v budúcnosti plánujú blízku lavičku vymeniť za pohodlnejšie sedenie, aby si domáci mohli chvíle oddychu ešte viac vychutnať.
Že má jazierko niečo do seba, na to prišla aj mačka, ktorá dokáže pri ňom stráviť aj zopár hodín. Dôsledkom jej pobytu býva povaľujúca sa nekompletná ryba na trávniku (presnejšie jej väčšia či menšia časť). „Naposledy to boli japonské koiky. Mačke to však nezazlievame, napokon, je rodený predátor,“ dodáva majiteľ. Našťastie úbytky rybej populácie nie sú také drastické a navyše ryby sa každoročne samy rozmnožujú. Hoci domáci časom stratili prehľad o ich presnom počte, o jednej vedia určite – je to kapor a volá sa Karol. Stala sa z neho osobná záležitosť majiteľov a to znamená, že neskončí na vianočnom stole. Otázne je, dokedy udrží bojovú líniu pred mačkou. Karolovou výhodou je, že svoj čas väčšinou mĺkvo trávi v najhlbšej časti jazierka. A keďže mačky (aspoň tie naše slovenské) nemajú končatiny dlhé 1,43 metra, prognóza hovorí v prospech Karola. Nuž, byť na dne sa v jeho prípade skutočne oplatí.
Ľaliovky (Hemerocallis) sú nenáročné trvalky, ktorým sa mimoriadne dobre darí v blízkosti vody. Navyše v zime dokážu záhradu skrášliť svojimi listami. | Pri plánovaní je dôležité brať do úvahy potreby všetkých členov domácnosti – niekto obľubuje ihličnany, iný zase veľa kvetov. |
Častými návštevníkmi jazierka sú aj jašterice, rozličné druhy chrobákov, hmyzu a, samozrejme, aj žaby. Tie tu stvárajú hotové koncerty, najmä v jarnom období, keď je ich čas. Ani im, ani ostatným vodomilným živočíchom netreba posielať pozvánky – prídu samy. A keď som sa tak rozhliadala vôkol seba, úprimne povedané, nečudujem sa im.
Vizitka záhradného architektaIng. Matej Eperjesi má vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá projektovaním, realizáciou a dodatočnou údržbou záhrad. Viac informácií nájdete na www.okrasnazahrada.sk. |