22. 05. 2004
Zdieľať

Leto sa pomaly dostáva do varu. Slnko sa vie niekedy poriadne rozpáliť a vtedy väčšina z nás túži po jedinom - čo najrýchlejšie sa osviežiť. Niekto to vyrieši skokom do bazéna, iný uprednostní sprchu a ďalší zasa studený nápoj. Treba uznať - človek to má v tomto smere jednoduché... keď je smädný, tak sa napije, keď mu je horúco, osvieži sa. Ale čo vaša záhrada?

Ešte v základnej škole sme sa učili, že voda je základom života. Rastlinám dodáva kyslík, vodík a organické látky (napríklad tvorí až 93 % hlávkového šalátu). Jej nedostatok spomaľuje rast, zhoršuje kvalitu rastlín a celkovú úrodu. Okrem toho je aj veľmi vzácna, preto by sme mali s ňou premyslene hospodáriť, to znamená predovšetkým zachytávať čo najviac dažďovej vody. Pre aký systém zavlažovania sa rozhodnete, závisí jednak od vašich finančných možností a jednak od veľkosti záhrady a rastlinných druhov, ktoré v nej pestujete.

Čerpadlá

Na vytlačenie vody z jej zdroja slúžia čerpadlá. Na trhu sú ponorné tlakové, povrchové alebo ručné (tie sú však fyzicky náročné). Na zavlažovanie je najvhodnejšie motorové čerpadlo poháňané elektromotorom. Pri výbere čerpadla treba uprednostniť kvalitu. Smerodajnými parametrami sú tlak, maximálna čerpacia výška a objem čerpanej vody za jednotku času (udáva sa v litroch za hodinu). Súčasťou príslušenstva je aj filter. Pri dimenzovaní treba pamätať na to, že filter znižuje tlak.

25435

Klasické zavlažovanie

V súčasnosti si záhradkári môžu vybrať z viacerých možností zavlažovania. K tým klasickým patria záhradná krhla a hadica. Využijete ich najmä v malých záhradách, v interiéri či skleníku. Súčasťou vybavenia by mali byť nastavovacie ružice s menšími alebo väčšími otvormi zabezpečujúcimi jemný či silnejší výtok vody (podľa potreby). Môžete si vybrať plastovú alebo kovovú krhlu, obe sú trvácne. Praktickosť krhly s predĺženou výtokovou trubicou oceníte, keď budete chcieť zaliať rastliny na ťažko dostupných miestach. Zaobstarať si krhlu podľa vášho vkusu nie je drahá záležitosť. Ak sa teda rozhodnete pre túto alternatívu dopĺňania vlahy v záhrade či skleníku, rátajte so zvýšenou fyzickou námahou a s časom, ktorý budete musieť venovať vášmu „zelenému miláčikovi“.

To isté platí o hadiciach. Nie sú finančne náročné, sú o niečo menej skúpe na čas ako krhly, ale majú pre vás pripravenú jednu zákernosť – rady sa vykrúcajú a motajú po záhonoch. Hadice sú veľmi flexibilné (väčšina je vyrobená z PVC). Preto ich môžeme ťahať po cestičkách pomedzi záhony. Aby sme pri tom rastliny nepolámali alebo inak nepoškodili, treba vyznačiť trasu kolíkmi zapichnutými na okrajoch záhonov. Na rozdiel od hadíc s dvojitou vystuženou stenou sa ploché hadice ľahšie uskladňujú, ale horšie navíjajú – treba z nich nechať odtiecť všetku vodu. Pomocou hadicovej koncovky si môžete nastaviť rozstrekovanie alebo súvislý prúd vody. Na zavlažovanie sú vhodné aj perforované hadice z plastov, ktoré majú na jednej strane rad malých otvorov, z ktorých voda zvoľna vyteká. Využívajú sa najmä v ovocinárstve pri zavlažovaní stromov.

Neodporúča sa nechávať gumené alebo plastové hadice dlhšie na slnku; najlepšie je uložiť ich do tieňa. Aby na nich časom nevznikali trhliny (čo sa deje najmä pri nesprávnom uskladnení, napríklad prehýbaním alebo prelamovaním), treba ich navinúť na prenosný navíjací bubon na hadicovom vozíku alebo na nástenný box. Oba navíjacie systémy uľahčujú transport vody, niektoré sú vybavené automatickým samonavíjaním. Hadicou, ktorá je napojená na vodovod alebo čerpadlo, striekame, aby sa voda pred dopadnutím trochu ohriala. Na to slúži rozprašovacia koncovka, ktorú pri zalievaní držíme tak, aby voda vykonala čo najdlhšiu dráhu vzduchom a pritom sa oteplila. Aby zalievanie pomocou záhradnej krhly či hadice nebolo len namáhavým cvičením, treba rastliny zalievať dva- až trikrát týždenne. Pôda musí byť dostatočne mokrá, lebo väčšina vody sa odparí a rastliny potom trpia nedostatkom vlahy. Treba však dávať pozor na preliatie, aby sa na povrchu nevytvárali mláky.

Komfort s automatikou

Ak chcete pre vašu záhradu len to najlepšie, investujte do automatických zavlažovacích systémov s časovými spínačmi. Na kvalitnejších prístrojoch, ktoré majú zabudované zavlažovacie hodiny a počítač, stačí len naprogramovať dĺžku a čas zavlažovania a ani kvapka vody nevyjde nazmar.


Mokré pohladenie

25434

Najúčinnejšie je zavlažovanie ráno, s týmto zariadením môžete pokojne spať a zabudnúť na skoré ranné vstávanie. K ďalším výhodám patria veľká úspora vody a rovnomernosť závlahových dávok. Súčasťou vybavenia kvalitnejších automaticky riadených zavlažovačov je snímač, ktorý slúži ako barometer a upozorní systém na zmenu počasia, čím sa zabráni zbytočnému zavlažovaniu. Väčšie prvotné finančné náklady sa vám neskôr vrátia nielen v ušetrenej energii a čase, ale najmä v sviežej tvári vašej záhrady.

Zadažďovače predstavujú inteligentné riešenie problému zavlažovania. Záhradkárom ušetria najviac času a námahy. Poznáme niekoľko druhov podľa typu záhrady. Na trávniky sú najvhodnejšie statické zadažďovače na hrotových podstavcoch zapichnutých do zeme. Na kvetinové záhony je určený rozprašovač s dlhým podstavcom. Najrozšírenejšie sú kruhové zadažďovače, vhodné na kruhové plochy, a štvorplošné zadažďovače, ktoré sa uplatnia v pravouhlých záhradných útvaroch. Pri tomto zariadení sa môžete spoľahnúť, že voda dopadne na správne miesto. Dĺžku dostreku môžete regulovať individuálne podľa potreby. Veľmi praktické sú zavlažovacie zariadenia zabudované priamo do pôdy. Pred zavlažovaním sa jednoducho vysunú z pôdy nad úroveň terénu. Sú riadené automatikou, takže vodu rozstrekujú po povrchu v pravidelných časových intervaloch. Výhodou týchto moderných systémov je vysoký komfort, ktorý spočíva v tom, že dokážu pracovať aj v noci. Zároveň vďaka nízkemu odparovaniu vody znížite jej spotrebu o viac ako 20 percent. Podzemné zavlažovacie sústavy sú nenápadné a vhodné najmä do veľkých záhrad. Inštaláciu plastového potrubia, ventilov, filtrov a ďalších doplnkov však nechajte radšej na odborníkov.

Do tejto kategórie patrí aj samovýsuvný impulzový zavlažovač. Je dokonale ukrytý v zemi pod úrovňou trávnika, takže sa nemusíte obávať o jeho bezpečnosť pri kosení. Pri zavlažovaní sa dýza vysunie približne šesť, prípadne viac centimetrov nad povrch a po vykonaní svojej práce sa znovu ukryje pod zem. Tento malý „kúzelník“ sa postará o to, že váš trávnik bude stále svieži a zelený. Máte v skleníku priesady, ktoré sú náročné na starostlivosť a váš čas je už aj tak dosť obmedzený? S kvapkovým systémom (napríklad Micro-Drip systém od Gardeny), ktorý je určený na úsporné a cielené zavlažovanie, sa nemusíte obávať, že rastlinky bude trápiť smäd. Využívajú sa najmä v zimných záhradách, na balkónoch či kvetinových záhonoch. Pre svoj individuálny prístup sú vhodné na plošnú závlahu alebo na zvlhčovanie priesad. Tieto systémy zavlažujú rastliny priamo pri koreni, a to v pravidelných dávkach. Celá súprava obsahuje základný prístroj, rozdeľovacie rúry a koncové nadstavce – dýzy alebo kvapkové dávkovače.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: čerpadlá exteriér leto voda záhrada zavlažovanie
Zdieľať článok
TOP tip na horúce dni: Vyrobte si jednoduchú zavlažovaciu nádobu, ktorá dopraví vlahu priamo ku koreňomZáhrada

TOP tip na horúce dni: Vyrobte si jednoduchú zavlažovaciu nádobu, ktorá dopraví vlahu priamo ku koreňom

Tri jednoduché a efektívne spôsoby samozavlažovania: Udržte svoje rastliny hydratované, aj keď nie ste doma!Urob si sám

Tri jednoduché a efektívne spôsoby samozavlažovania: Udržte svoje rastliny hydratované, aj keď nie ste doma!

Máte v záhrade niektorú z nich? Toto je 25 najkrajších v lete kvitnúcich rastlínZáhrada

Máte v záhrade niektorú z nich? Toto je 25 najkrajších v lete kvitnúcich rastlín

25 kvitnúcich rastlín neskorého leta, ktoré udržia záhradu farebnú až do októbraZáhrada

25 kvitnúcich rastlín neskorého leta, ktoré udržia záhradu farebnú až do októbra

Diskusia